Przypomnijmy, Wojtek przeszedł szlak bojowy z armią generała Andersa. W marcu opolski IPN zorganizował 30 spektakli o niedźwiedziu Wojtku dla uczniów opolskich szkół.
- Aby troszeczkę dłużej zatrzymać się przy samej historii najsłynniejszego niedźwiadka w dziejach armii polskiej, a także uczcić 80. rocznicę Bitwy o Monte Cassino, zorganizowaliśmy wspólnie z ośrodkiem kultury i gminą Komprachcice wernisaż prac poświęcony historii najsłynniejszego niedźwiedzia w dziejach Polski - mówi Angelika Tokarska z IPN Delegatury w Opolu.
Jak mówi Renata Gliniorz, dyrektor SOK-u w Komprachcicach, wystawa jest zainspirowana obejrzeniem przedstawienia i filmu.
- Spektakl obejrzany przez wielu uczniów i przedszkolaków pozwolił nam na pobudzenie dziecięcej wyobraźni. Najmłodsi przedstawili swoje odczucia w pracach plastycznych, które odniosły po obejrzeniu części sztuki.
Joanna Słodkowska-Mędrecka, zastępca wójta gminy Komprachcice, zaznacza, że gmina wspiera podobne inicjatywy.
- To wydarzenie upamiętniające historię niedźwiadka Wojtka jest najbardziej przekonujące dla naszych najmłodszych mieszkańców, ale również dla gości z zewnątrz, co bardzo cieszy. Mamy nadzieję, że to wydarzenie wpisze się na stałe w kalendarz działalności naszego ośrodka.
Uczestnicy wernisażu otrzymali podziękowania, dyplomy i pakiety upominkowe od opolskiej delegatury IPN.