Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 5 lat temu zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z…
2024-04-26, 13:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

5 lat temu zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej [fot. muzeumulmow.pl]
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej [fot. muzeumulmow.pl]
Pięć lat temu, 26 kwietnia 2019 roku, zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków. Był propagatorem powstania Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu.
Abraham Segal urodził się w 1930 roku w Łańcucie, w rodzinie żydowskiej. Wszyscy jego bliscy zginęli z rąk Niemców w 1943 roku, podczas likwidacji gett na Kresach Wschodnich. Abraham ocalał i przeżył wojnę dzięki pomocy rodzin z Podkarpacia. Początkowo ukrywał się w Krzemienicy u Antoniego i Anny Skrobaczów, a potem w Markowej - u Jana i Heleny Cwynarów, którzy z córkami prowadzili gospodarstwo rolne.

Nosił przybrane nazwisko Roman Kaliszewski. Ukrywanie go było tym bardziej niebezpieczne, że Jan Cwynar należał do kierownictwa konspiracyjnego ruchu ludowego w powiecie przeworskim. W tym samym okresie, 24 marca 1944 roku, za ukrywanie Żydów Niemcy zamordowali w Markowej małżeństwo Ulmów wraz z ich siedmiorgiem dzieci (zostali beatyfikowani 10 września 2023). Segal był jednym z 21 Żydów uratowanych przez mieszkańców Markowej.

Po wojnie wyjechał do Pragi, następnie do Palestyny, gdzie zamieszkał w kibucu. Założył rodzinę i wychował troje dzieci. Na stałe osiadł w pobliżu Hajfy. Abraham Segal w latach 50. XX wieku skontaktował się z rodziną z Markowej, potem wielokrotnie powracał na Podkarpacie, dając świadectwo swojego ocalenia.

W 2004 roku uczestniczył w odsłonięciu pomnika rodziny Ulmów w Markowej. Jego wystąpienie podczas tej uroczystości, w którym dziękował Polakom za ratowanie Żydów, odbiło się szerokim echem w mediach.

W 2016 roku Abraham Segal został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Odznaczenie to przyznano mu za "zasługi w pielęgnowaniu pamięci i upowszechnianiu wiedzy o Polakach ratujących Żydów" oraz zaangażowanie w tworzenie Muzeum im. Rodziny Ulmów.

6 września 2022 w Markowej przedstawiciele rodziny Abrahama Segala odebrali odznakę "Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego", przyznaną mu pośmiertnie przez sejmik województwa.

(więcej)

Abraham Izaak Segal wraz ze swoją rodziną upowszechniał wśród Izraelczyków wiedzę o okupacji niemieckiej. W wielu środowiskach w Izraelu, między innymi w szkołach, opowiadał o Markowej i heroicznej postawie rodziny Ulmów oraz innych mieszkańców ratujących Żydów. Udzielił licznych wywiadów izraelskim i polskich mediom. Wielokrotnie podkreślał: "Cwynarowie uratowali mnie jednego, ale dzięki nim żyje troje moich dzieci, 14 wnuków, dziewięciu prawnuków i żyć będą kolejne pokolenia".

Segal w dużym stopniu przyczynił się do tego, że na stronie internetowej Instytutu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie w 2013 roku napisano: "Zbrodnia na Ulmach - gdy cała rodzina została zamordowana wraz z ukrywanymi Żydami - stała się symbolem polskiej ofiary i męczeństwa podczas niemieckiej okupacji". Abraham Segal zmarł w Izraelu 26 kwietnia 2019 roku. Podczas uroczystości pogrzebowych 28 kwietnia w kibucu Kirjat Ata pod Hajfą, ówczesny ambasador Marek Magierowski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent napisał w nim, że "przyjaźń między Polakami i Żydami była przedmiotem wielkiej troski Segala", a jego "wkład w upowszechnianie wiedzy o bohaterskiej postawie mieszkańców Markowej zasługuje na najwyższe uznanie i wdzięczność".

Zobacz także

2024-04-14, godz. 11:00 Święto Chrztu Polski 14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966 roku, kiedy Mieszko I, książę… » więcej 2024-04-14, godz. 09:00 Weekend rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück Od soboty odbywają się uroczystości rocznicowe w dawnym obozie pracy Ravensbrück. W blisko pięćdziesięciu podobozach na północ od Berlina, w czasie drugiej… » więcej 2024-04-14, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 14 kwietnia » więcej 2024-04-13, godz. 20:14 W Warszawie uczczono pamięć kapłanów zamordowanych w Katyniu "Zostali pokonani przez sowietów, ale odnieśli zwycięstwo nad samym sobą" - mówił o ofiarach zbrodni katyńskiej szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób… » więcej 2024-04-13, godz. 12:00 Akcja NCK i Muzeum Katyńskiego „Podziel się guzikiem” w 84. rocznicę zbrodni katyńskiej Replikę guzika munduru polskich oficerów - ofiar zbrodni katyńskiej - można dziś otrzymać w Warszawie i kilku miastach polskich. To akcja edukacyjna Narodowego… » więcej 2024-04-13, godz. 11:00 Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, którego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez… » więcej 2024-04-13, godz. 09:00 84. rocznica drugiej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego 84 lata temu, w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 roku, rozpoczęła się druga - z czterech - masowa deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego… » więcej 2024-04-13, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 13 kwietnia » więcej 2024-04-12, godz. 12:00 19 kwietnia - w 81 rocznicę powstania w warszawskim getcie - akcja Żonkile odbywać się będzie w Warszawie, w Polsce… Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dwunasty organizuje społeczno-edukacyjną akcję Żonkile, będącą częścią obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania… » więcej 2024-04-12, godz. 11:00 Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne… » więcej
3940414243
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »