Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Mija 38 lat od katastrofy w elektrowni atomowej w…
2024-04-26, 11:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

Mija 38 lat od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu

Widok z miasta na czarnobylską elektrownię jądrową [domena publiczna]
Widok z miasta na czarnobylską elektrownię jądrową [domena publiczna]
38 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23 nastąpiła awaria reaktora, wybuch wodoru i pożar. Do atmosfery przedostały się duże ilości substancji radioaktywnych.
Skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar o powierzchni od 125 do 146 tysięcy kilometrów kwadratowych na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a powstała wówczas chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się nad znaczną częścią Europy. Wskutek skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tysięcy osób. Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta.

Bezpośrednio w katastrofie zginęło 31 osób. To strażacy oraz żołnierze, którzy walcząc z pożarem elektrowni, otrzymali śmiertelne dawki promieniowania. Według różnych źródeł, liczba ofiar pośrednich, które zmarły z powodu przewlekłej choroby popromiennej może wynosić od 4 do 200 tysięcy. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku.

Do tragedii doszło podczas przeprowadzania zaległego testu systemów bezpieczeństwa najnowszego - czwartego - reaktora. Nastąpił w nim pożar wywołany wybuchem wodoru. Udało się go ugasić dopiero po dwóch tygodniach, kiedy spłonęła większa część grafitu wypełniającego rdzeń reaktora. Następnie zalano go betonowym sarkofagiem, a pozostałe reaktory kolejno wyłączano, ostatni w 2000 roku. W 2016 zakończono prace nad nową osłoną czwartego reaktora. Metalową konstrukcję nasunięto na stary sarkofag. Nowe zabezpieczenie ma być eksploatowane przez 100 lat, chroniąc środowisko przed radioaktywnymi materiałami. Jego budowa kosztowała półtora miliarda euro i powstała dzięki datkom ponad 40 państw, w tym Polski.

Wybuch w Czarnobylu został zakwalifikowany do siódmego, najwyższego stopnia w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych INES. Później, w 2011 roku tak samo została zakwalifikowana katastrofa w elektrowni jądrowej Fukushima w Japonii, do której doszło w wyniku tsunami spowodowanego trzęsieniem ziemi. Katastrofa w Czarnobylu wpłynęła na bezpieczeństwo jądrowe na świecie. Wymusiła zmiany w sposobie projektowania reaktorów oraz protokołów bezpieczeństwa i działania w przypadku ich awarii.

Po inwazji na Ukrainę, 24 lutego 2022 roku, wojska rosyjskie weszły na teren elektrowni w Czarnobylu i zajmowały ją do 31 marca, przetrzymując zatrudnionych tam jako zakładników. Bezpieczeństwo obiektu znów było zagrożone, Rosjanie okupowali bowiem elektrownię i obszar największego skażenia. Przygotowali okopy w tzw. Czerwonym Lesie, czyli skażonym miejscu, gdzie zakopano radioaktywne odpady. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zebrała dowody wskazujące na to, że rosyjscy żołnierze naruszyli międzynarodowe konwencje, dotyczące energii nuklearnej. Rzecznik SBU Artem Dechtiarenko powiedział w lipcu 2022, że Rosjanie, którzy utworzyli w elektrowni swoją tymczasową bazę, złamali konwencję genewską, zabraniającą napadów na elektrownie atomowe w czasie konfliktów zbrojnych.

(więcej)

Po awarii w Czarnobylu na obszarze liczącym 2,5 tysiąca kilometrów kwadratowych wyznaczono zamkniętą strefę buforową i wysiedlono z niej wszystkich mieszkańców. Łącznie ewakuowano 350 tysięcy osób. W promieniu 10 kilometrów od elektrowni utworzono strefę "szczególnego zagrożenia", a w promieniu 30 - strefę "o najwyższym stopniu skażenia". Z uprawy rolnej wyłączono 100 tysięcy hektarów ziemi rolniczej. Ewakuowano także wszystkich mieszkańców Prypeci, czyli 50 tysięcy ludzi.

Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. Do rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku, można tam było spotkać turystów, dla których organizowano wycieczki po okolicy, a w okolicznych wsiach - nielegalnych mieszkańców, utrzymujących się z rolnictwa. Wielu z nich powróciło tam już rok po wybuchu.

Świat dowiedział się o katastrofie dopiero po pewnym czasie, gdyż Związek Radziecki zastosował blokadę informacji. W Polsce 28 kwietnia w stacji w Mikołajkach odnotowano skażenie promieniotwórcze powietrza ponad 550 tysięcy razy silniejsze niż zwykle. O godzinie 9 informację przekazano do Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie, które godzinę później ogłosiło alarm. Początkowo polscy naukowcy przypuszczali, że gdzieś nastąpiła eksplozja atomowa. Jednak analiza promieniotwórczych zanieczyszczeń jednoznacznie wskazywała, że ich źródłem może być tylko pożar reaktora atomowego. Dopiero wieczorem specjaliści dowiedzieli się z radia BBC, że chodziło o Czarnobyl.

Władze wprowadziły w życie plan ochrony ludności, polegający na przyjmowaniu dużej dawki jodu w celu zablokowania wchłaniania radioaktywnego izotopu jodu 131, kumulującego się w tarczycy i mogącego doprowadzić do rozwoju nowotworu tego narządu. 29 kwietnia członkowie Biura Politycznego KC PZPR i rządu powołali Komisję Rządową, która wobec braku tabletek jodowych podjęła decyzję o podaniu płynu Lugola dzieciom i młodzieży w 11 województwach północno-wschodnich, nad którymi przeszła radioaktywna chmura. W ciągu doby jod przyjęło około 75 procent populacji dzieci w tym rejonie. W kolejnych godzinach akcję rozszerzono na cały kraj. Wstrzymano również wypas bydła na łąkach w obawie przeniknięcia radioaktywnych substancji do mleka.

Był to jeden z nielicznych przypadków w PRL, kiedy władze polskie, mimo początkowych oficjalnych zaprzeczeń strony radzieckiej, podjęły działania wbrew ich zaleceniom, w interesie własnych obywateli.

Zobacz także

2024-09-01, godz. 04:30 II wojna światowa - obrona Poczty Polskiej 85 lat temu, 1 września 1939 roku, nad ranem, Niemcy zaatakowali Pocztę Polską w Gdańsku. Był to jeden z pierwszych zbrojnych epizodów II wojny światowej… » więcej 2024-09-01, godz. 04:00 85 lata temu wybuchła II wojna światowa 85 lat temu, 1 września 1939 roku, wybuchła II wojna światowa, najbardziej niszczycielski i krwawy konflikt w dziejach ludzkości, wojna totalna, która zmieniła… » więcej 2024-09-01, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 1 września » więcej 2024-08-31, godz. 19:45 W Opolu wspomniano 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych W uroczystościach na skwerze Solidarności wzięli udział działacze "Solidarności", delegacje samorządów oraz mieszkańcy. » więcej 2024-08-31, godz. 13:00 W niedzielę (01.09) "Modlitwa Pokoju" w Łambinowicach Koncert pt. „Modlitwa Pokoju” odbędzie się w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej o godz. 17.00 w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Podczas koncertu… » więcej 2024-08-31, godz. 09:00 85 lat temu Niemcy przeprowadzili prowokację gliwicką poprzedzającą wybuch II wojny światowej 85 lat temu, 31 sierpnia 1939 roku, Niemcy zorganizowali tzw. prowokację gliwicką, która posłużyła III Rzeszy za pretekst do rozpoczęcia II wojny światowej… » więcej 2024-08-31, godz. 11:00 44 lata temu w Gdańsku zostały podpisane porozumienia sierpniowe Mijają 44 lata od podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o godzinie 16.40… » więcej 2024-08-31, godz. 10:00 80 lat temu w bombardowaniu kościoła sakramentek w Warszawie zginęło ponad tysiąc osób 80 lat temu, 31 sierpnia 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego, Niemcy zbombardowali kościół i klasztor sióstr benedyktynek sakramentek na Nowym Mieście… » więcej 2024-08-31, godz. 01:44 W Gdańsku obchody 44. rocznicy Porozumień Sierpniowych W Gdańsku odbędzie się seria uroczystości w ramach 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Większość z nich będzie miała miejsce w Europejskim… » więcej 2024-08-31, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 31 sierpnia » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »