Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez…
2024-04-24, 11:31 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/w zr

Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę”

Przez ścianę [IPN]
Przez ścianę [IPN]
Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”. Dziś o 19.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL premierowe wykonanie tego spektaklu w reżyserii Leszka Zdunia.
Wiesława i Jerzy nawiązali kontakt przez ścianę wystukując wiadomości alfabetem Morse’a. Wspierające „rozmowy” pomiędzy przesłuchaniami przerodziły się w miłość i oświadczyny przez ścianę, a następnie po 6 latach więzienia - ślub.

„To wręcz nieprawdopodobna historia” - mówi Magdalena Krylik, odtwórczyni roli Małej inspirowanej postacią Wiesławy Pajdak. „Żeby się pokochać nie widząc się, nie przebywając ze sobą, nie kontaktując się w sposób werbalny, nie słysząc swoich głosów, tylko pukali do siebie, potem pisali do siebie listy - nieprawdopodobna historia” - mówi aktorka. Dodaje, że jest ona świadectwem, iż nawet w najokrutniejszych warunkach miłość jest możliwa, co więcej, może przetrwać 55 lat.

Państwo Śmiechowscy po raz pierwszy zobaczyli się podczas swojego ślubu w zakładzie karnym w Grudziądzu. Kilka tygodni po ślubie Wiesława, na mocy amnestii, opuściła więzienie. Jak dodaje reżyser i autor scenariusza Leszek Zduń to historia o prawdziwej miłości. „Mnie była potrzebna ta historia do opowiedzenia, tego, że w miejscu gdzie panuje okrutne bestialstwo, poniżanie, wręcz odarcie człowieka z godności ludzie mogą zawalczyć o siebie” - wskazuje reżyser. "Wiesława nawiązała kontakt z Jerzym w sytuacji, gdy groziła mu kara śmierci, starała się do pocieszyć. Dla mnie to absolutnie nadprzyrodzona historia miłości” - mówi Jerzy Zduń.

Jak dodaje historyk z Muzeum Żołnierzy Wyklętych Michał Gruszczyński historia państwa Śmiechowskich to materiał na film. Gdy zawierali ślub 9 kwietnia 1953 roku w więzieniu Grudziądzu Jerzy był już na wolności od 9 lutego. Na ślub przyjechał w garniturze, Wiesława była w więziennym drelichu, otrzymała kwiaty od ojca Jerzego. Po ślubie mogli porozmawiać ze sobą krótki czas, po czym Wiesława wróciła do więziennej celi, a Jerzy do Warszawy.

Niespełna miesiąc później 3 maja 1953 roku Wiesława wyszła na wolność. Państwo Śmiechowscy przeżyli razem 55 lat. Do lat 90 byli pod kontrolą SB.

W obsadzie aktorskiej oprócz Magdaleny Krylik, w roli Ju - czyli Jerzego występuje Ksawery Szlenkier. Muzykę opracował Rafał Odrobina.

Po premierze kolejne przedstawienie jutro. Bezpłatne wejściówki na sztukę można rezerwować pod adresem: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl.

Zobacz także

2024-08-27, godz. 15:00 NBP upamiętnia ofiary obozu koncentracyjnego Stutthof Narodowy Bank Polski upamiętnił ofiary obozu koncentracyjnego Stutthof. Bank wyemitował srebrne monety kolekcjonerskie przypominające o więźniach pierwszego… » więcej 2024-08-27, godz. 13:00 Film o polskiej działaczce na Łotwie Na początek pokaz filmu o polskiej działaczce społecznej na Łotwie. W Wilnie rozpoczynają się dziś "Dni Kina Bałtyckiego". Filmem otwarcia będzie wspólna… » więcej 2024-08-27, godz. 11:33 Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej bez zagranicznych VIP-ów Nie będzie zagranicznych przywódców na obchodach 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tak wynika z odpowiedzi MSZ dla Polskiego Radia. Główne uroczystości… » więcej 2024-08-27, godz. 09:00 Kwesta na Starych Powązkach na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego Tradycja kwestowania na Starych Powązkach trafiła na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wniosek w tej sprawie złożył Społeczny Komitet… » więcej 2024-08-27, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 27 sierpnia » więcej 2024-08-26, godz. 21:15 Chodlik, badania archeologiczne kurhanów Fragmenty ludzkich - i być może zwierzęcych - kości oraz niewielka ilość ceramiki - to wyniki tegorocznych badań archeologicznych w Chodliku w woj. lubelskim… » więcej 2024-08-26, godz. 13:00 80 lat temu w bombardowaniu kościoła św. Jacka w Warszawie zginęło ponad tysiąc osób 80 lat temu, 26 sierpnia 1944 roku, podczas powstania warszawskiego, Niemcy zbombardowali kościół świętego Jacka przy ulicy Freta na Starówce. W ruinach… » więcej 2024-08-26, godz. 11:00 Film dokumentalny o rodzinie Ulmów nagrodzony podczas festiwalu "Spotkania z historią" Film "Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” Marty Pietrasiewicz zdobył nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego 12. Zamojskiego Festiwalu… » więcej 2024-08-26, godz. 09:00 W Sejnach odbyły się obchody 105. rocznicy powstania sejneńskiego Przed pomnikiem Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej mieszkańcy Sejn i samorządowcy obchodzili w niedzielę 105. rocznicę… » więcej 2024-08-26, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 26 sierpnia » więcej
3132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »