Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Jedyne dzieło van Gogha w polskiej kolekcji „Wiejskie…
2024-04-23, 18:18 Autor: IAR/ #Wosiek/ i pl/w to/

Jedyne dzieło van Gogha w polskiej kolekcji „Wiejskie chaty pośród drzew” można oglądać od 26 kwietnia

Vincent van Gogh - „Wiejskie chaty pośród drzew”
Vincent van Gogh - „Wiejskie chaty pośród drzew”
Jedyny w polskich zbiorach obraz Vincenta van Gogha, czyli "Wiejskie chaty pośród drzew" będzie można oglądać od 26 kwietnia na wystawie w Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Van Gogh namalował dzieło w holenderskim Nuenen, niedaleko Eindhoven w 1883 roku. Obraz w ostatnim czasie przeszedł konserwację. Specjaliści potwierdzili autorstwo jednego z najsłynniejszych malarzy w historii.

Kierownik kolekcji imienia Jana Pawła II i współkuratorka wystawy Anna Biskupska przypomniała najwcześniejszą historię obrazu. To jest płótno naklejone na deskę. „Obraz nasz ma takie zagięcie w lewym, górnym rogu. Był przechowywany na strychu i został zdjęty z krosien. Potem, kiedy na początku XX wieku trafił do Galerii Oldenzeel w Rotterdamie, która jako pierwsza pokazała te pierwsze, holenderskie prace van Gogha. Przeprowadziła tam, w ramach możliwości, konserwacje, musiała te obrazy usztywnić, więc zostały one naklejone na deskę i oklejone czerwoną, zabezpieczającą tasiemką wokół. Do dzisiaj pozostała ta czerwona tasiemka. To jest dla nas dowód pochodzenia naszej pracy” - podkreśliła Anna Biskupska.

Ekspertyzy prowadzone były przez specjalistów z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych krakowskiego oddziału Muzeum Narodowego. Zaprosili oni do współpracy także ekspertów z amsterdamskiego Van Gogh Museum. Do badań wykorzystano wiele technik - m.in. promieniowanie UV, RTG, mikroskopy, skanery - przypomniała profesor Magdalena Iwanicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

„Generalnie wykorzystujemy różne zakresy promieniowania, podobnie jak w medycynie wykorzystywanych jest wiele technik jak rentgen, promieniowanie ultrafioletowe, obrazowanie w podczerwieni. Generalnie staramy się używać technik nieinwazyjnych”- podkreśliła profesor Magdalena Iwanicka.

Przy okazji badań obraz przeszedł również trwający wiele miesięcy proces konserwacji. Z płótna usunięto zanieczyszczenia, wzmocniono dębowe podobrazie, dzieło dostało także nową ramę, która wewnątrz wyposażona jest w tak zwaną +gablotę mikroklimatyczną+, co pozwala na bezpieczne przechowywanie tego dzieła.Konserwatorka zbiorów Agata Smolnicka przyznała, że w kwestii autorstwa, ważne było potwierdzenie technologiczne tego obrazu z innymi dziełami van Gogha - głównie dlatego, że paleta malarska była już dawno znana, natomiast nie był znany ten okres twórczości. „Van Gogh malując te obrazy nie sygnował ich, dlatego mogły być wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście jest to pejzaż jego pędzla. Natomiast obraz jest naklejony na deskę, jest to tak zwany Oldenzeel panel. Jest to cecha charakterystyczna obrazów van Gogha z tego okresu, przygotowanych do dalszej sprzedaży. I w momencie, kiedy obraz rozwarstwiono i rozłożono na części, zdjęto ramę podczas badań w Muzeum Narodowym w Krakowie, okazało się, że jest to rzeczywiście jeden z obrazów van Gogha, a amsterdamskie Van Gogh Museum to potwierdziło” - wyjaśniała Agata Smolnicka.

"Wiejskie chaty…” powstały pięć lat przed jego największymi dziełami jak „Słoneczniki" czy „Pokój w Arles". Obraz zmieniał miejsce przechowywania i właścicieli. Gdy na początku XX wieku prace van Gogha zyskały rozgłos i zwiększyły wartość, "Wiejskie chaty…" znajdowały się już w rękach kolekcjonerów - najpierw w Belgii, a potem w Szwajcarii. W latach 80. dzieło trafiło do Polski, do Galerii Porczyńskich. Od 2020 roku jest w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego.Przedstawicielowi postimpresjonizmu przypisuje mu się autorstwo blisko 2000 dzieł. Najsłynniejsze to: „Słoneczniki” czy „Gwiaździsta noc”. Fundusze na przeprowadzanie badania obrazu przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obraz można oglądać do 8 grudnia.

Zobacz także

2024-05-27, godz. 22:08 NCK ogłosiło wyniki naboru do konkursu "Do hymnu" Sto pięćdziesiąt szkół podstawowych weźmie udział w konkursie Narodowego Centrum Kultury "Do hymnu". To placówki z Polski i jedna działająca przy ambasadzie… » więcej 2024-05-27, godz. 11:00 82 lata temu Niemcy przeprowadzili egzekucję więźniów Pawiaka w Lesie Sękocińskim 82 lata temu, w nocy z 27 na 28 maja 1942 roku, w Lesie Sękocińskim w pobliżu Magdalenki funkcjonariusze SS rozstrzelali 224 więźniów Pawiaka, wśród nich… » więcej 2024-05-27, godz. 10:00 Adam Leszczyński: polski patriotyzm jest demokratyczny, niezwiązany z jednym światopoglądem Chcemy przypomnieć opinii publicznej, że mamy gigantyczny dorobek polskiej myśli politycznej, patriotycznej. Mamy do czynienia z polskim patriotyzmem, który… » więcej 2024-05-27, godz. 09:00 Wystawa "Stanisław Ligoń" w Panteonie Górnośląskim Wystawa o Stanisławie Ligoniu, przedwojennym dyrektorze katowickiej rozgłośni Polskiego Radia, została otwarta w Panteonie Górnośląskim w Katowicach. » więcej 2024-05-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 maja » więcej 2024-05-26, godz. 18:22 Nie żyje Ludwika Wujec Nie żyje Ludwika Wujec, polska fizyczka, działaczka polityczna, opozycjonistka z czasów PRL. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec. Miała 83 lata. » więcej 2024-05-26, godz. 09:00 Premiera filmu IPN „Którzy ogień podsycą…” [DŹWIĘK] O bohaterach opozycji antykomunistycznej - prawie dziewięciu tysiącach osób odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności opowiada film dokumentalny „Którzy… » więcej 2024-05-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 maja » więcej 2024-05-25, godz. 13:13 Upamiętnienie rotmistrza Witolda Pileckiego w 76. rocznicę śmierci Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie organizuje obchody 76. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Odprawiona zostanie… » więcej 2024-05-25, godz. 11:00 Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja po raz piąty obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, przypadający w rocznicę egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego w… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »