Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Od ponad stu lat na świecie obchodzony jest Międzynarodowy…
2024-03-08, 09:00 Autor: /IAR/E.Porycka/E.Leo/J.Leszczyńska/K.Koziełł/dok.

Od ponad stu lat na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet

[fot. Maciej Marciński]
[fot. Maciej Marciński]
Od ponad stu lat na świecie, 8 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Został ustanowiony w 1910 roku przez socjalistki w Kopenhadze. Miał służyć krzewieniu idei praw kobiet, w szczególności zabieganiu o przyznanie im praw wyborczych. Do dziś jest obchodzony w kilkudziesięciu krajach świata.
We współczesnej Polsce wiąże się ze zwyczajem obdarowywania pań kwiatami i drobnymi upominkami oraz składaniem życzeń. W przeszłości, w PRL, był celebrowany z pietyzmem jako jedno z głównych świąt państwowych.

Po raz pierwszy, nieformalnie obchodzono Dzień Kobiet w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Oficjalnie został on ustanowiony rok później podczas Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencji Kobiet, która poprzedziła posiedzenie generalne Drugiej Międzynarodówki Socjalistycznej w Danii.

Jako międzynarodowe święto, Dzień Kobiet był po raz pierwszy obchodzony 19 marca 1911 roku w Austro-Węgrzech, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Obchody służyły artykułowaniu między innymi żądania objęcia powszechną edukacją, prawa obejmowania stanowisk publicznych dla kobiet, a także pracy i szkoleń zawodowych oraz wymogu zapewnienia przez pracodawcę zatrudnionym kobietom bezpiecznych warunków pracy. Później także sprzeciwowi wobec działań wojennych.

W czasach PRL Dzień Kobiet był obowiązkowo i z pompą obchodzony w szkołach oraz zakładach pracy. Organizowano okolicznościowe akademie, były przemówienia, toasty i prezenty. Panie otrzymywały kwiaty - czerwone goździki, które stały się emblematem tego święta, potem tulipany, oraz rzeczy, których brakowało w sklepach, jak rajstopy, mydło, kawa czy herbata. Propagandowe artykuły w prasie oraz programy w radiu i telewizji przypominały o wielkich ideach socjalizmu. W drugiej połowie lat 60. i później, media w lżejszej formie podejmowały temat. Polskie Radio emitowało audycje poświęcone twórczości kobiet i ogłaszało wynik plebiscytu na Warszawiankę Roku.

Centralne obchody Dnia Kobiet zostały zniesione w 1993 roku. Później w Polsce 8 marca pojawiły się nowe formy świętowania - organizowane przez feministki manifestacje połączone z happeningami, kobiece spotkania, konferencje poświęcone problematyce kobiecej i równouprawnieniu.

(więcej)

Za pierwowzór Dnia Kobiet można uważać Matronalia, obchodzone w starożytnym Rzymie. Było to święto przypadające w pierwszym tygodniu marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z tej okazji mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

W Polsce istnieje tradycja nieformalnego obchodzenia Dnia Mężczyzn, który przypada krótko po Dniu Kobiet, to jest 10 marca. Tego dnia w Kościele katolickim wspomina się św. Czterdziestu Męczenników z Sebasty. Byli to żołnierze, należący do słynnego XII legionu rzymskiego, noszącego nazwę: "Fulminata" - "Piorunująca". W 320 roku podczas prześladowań zginęli śmiercią męczeńską, ponieważ nie wyrzekli się wiary. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn jest obchodzony w ponad 80 krajach od 1999 roku - 19 listopada. Święto ma służyć między innymi poprawie relacji między płciami oraz promowaniu równości płci mężczyzn i kobiet.

Zobacz także

2024-05-09, godz. 13:00 79. rocznica wyzwolenia KL Stutthof 79 lat temu, 9 maja 1945 roku, wojska radzieckie wkroczyły do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Założony w 1939 roku w Sztutowie… » więcej 2024-05-09, godz. 11:30 Dziś Dzień Europy Dziś świętujemy Dzień Europy, ustanowiony na pamiątkę ogłoszenia historycznej deklaracji Roberta Schumana, w której przedstawił swoją wizję nowoczesnej… » więcej 2024-05-09, godz. 11:00 W Muzeum Niepodległości zaprezentowało „Portret zesłańca” Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprezentowało unikatowy obraz - „Portret zesłańca” Aleksandra Sochaczewskiego z 1885 roku. To portret starszego mężczyzny… » więcej 2024-05-09, godz. 09:00 Archiwum IPN zaprezentowało publikację poświęconą losom rodzin Polaków Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowało publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w ramach operacji antypolskiej NKWD. Wydawnictwo… » więcej 2024-05-09, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 9 maja » więcej 2024-05-08, godz. 19:41 Prof. G. Berendt o zakończeniu II wojny światowej Profesor historyk Grzegorz Berendt przypomina, że zakończenie II wojny światowej nie przyniosło Polsce wolności i suwerenności. 79 lat temu, 8 maja 1945… » więcej 2024-05-08, godz. 18:38 69 lat temu zmarł Kazimierz Wajda, słynny Szczepcio z "Wesołej Lwowskiej Fali" 69 lat temu, 8 maja 1955 roku, zmarł Kazimierz Wajda, aktor radiowy i filmowy, niezwykle popularny przed II wojną światową. W słynnej audycji Polskiego Radia… » więcej 2024-05-08, godz. 18:34 Mija 5. rocznica śmierci Zofii Pociłowskiej-Kann, rzeźbiarki, poetki, więźniarki Ravensbrück 5 lat temu, 8 maja 2019 roku, zmarła Zofia Pociłowska-Kann, rzeźbiarka, poetka, była więźniarka Pawiaka i niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück… » więcej 2024-05-08, godz. 11:00 IPN zaprezentuje publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w operacji antypolskiej NKWD Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje dziś publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w ramach operacji antypolskiej NKWD. Spotkanie… » więcej 2024-05-08, godz. 09:00 Dzień Zwycięstwa 8 maja jest obchodzony Narodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia, w 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »