Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 80 lat temu Niemcy namierzyli Bunkier 'Krysia', zginęli…
2024-03-07, 11:00 Autor: IAR/J.Leszczyńska/K.Koziełł/dok.

80 lat temu Niemcy namierzyli Bunkier "Krysia", zginęli Żydzi i ukrywający ich Polacy

Tablica Ringelblum Grójecka 77 Warszawa. [fot: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons.]
Tablica Ringelblum Grójecka 77 Warszawa. [fot: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons.]
80 lat temu, 7 marca 1944 roku Niemcy wskutek donosu namierzyli Bunkier "Krysia" - podziemny schron na warszawskiej Ochocie, w którym polska rodzina Wolskich przez dwa lata ukrywała Żydów. W chwili dekonspiracji było w nim około 40 osób, wśród nich historyk i kronikarz getta warszawskiego Emanuel Ringelblum wraz z żoną i synem. Po torturach wszyscy zostali zamordowani. Ten sam los podzielili ukrywający ich Polacy.
Nazwa bunkra - "Krysia" - była zdrobnieniem od słowa "kryjówka". Niespełna 30-metrowy schron znajdował się pod szklarnią w ogrodzie Mieczysława Wolskiego przy ulicy Grójeckiej, wtedy numer 81, obecnie 77. Był wyposażony w piętrowe prycze, stoły i kuchenkę. Doprowadzono do niego wodę. Aby uzasadnić duże zakupy żywności potrzebnej dla ukrywających się Żydów, Mieczysław Wolski otworzył sklep spożywczy. Życie w schronie toczyło się nocą, gdy w ogrodzie nikt nie pracował.

W ocenie historyków Bunkier „Krysia” był najprawdopodobniej największym i najdłużej istniejącym w okupowanej Warszawie schronieniem wybudowanym w celu pomocy Żydom. To tam od lata 1943 roku mieszkał i kontynuował pracę Emanuel Ringelblum, historyk, pedagog i działacz społeczny, twórca Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, nazywanego też Archiwum Ringelbluma, które stanowi dzisiaj jedno z najważniejszych świadectw o życiu i zagładzie Żydów polskich w czasie II wojny światowej.

Zatrzymani w obławie 7 marca Żydzi, a także opiekujący się nimi Mieczysław Wolski oraz jego kilkunastoletni siostrzeniec Janusz Wysocki trafili na Pawiak. Według raportu polskiego podziemia, kilka dni później, najprawdopodobniej 10 marca, wszyscy zostali rozstrzelani w ruinach warszawskiego getta.

W 1989 roku Mieczysław Wolski, jego matka Małgorzata Wolska i siostry - Halina Wolska-Michalecka i Wanda Wolska-Szandurska oraz siostrzeniec Janusz Wysocki - zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Na ścianie 10-piętrowego bloku mieszkalnego, który stanął w miejscu schronu, w kwietniu 1990 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą mieszkańców „Krysi” oraz ich polskich opiekunów. Znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie skwer otrzymał nazwę Rodziny Wolskich.

(więcej)

„Krysia” to - jak powiedziała dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego imienia Emanuela Ringelbluma Monika Krawczyk podczas uroczystości rocznicowych w 2021 roku - „miejsce, w którym przeplata się wielka odwaga rodziny Wolskich, by pomóc drugiemu człowiekowi - nawet narażając życie własne i dzieci - oraz wielka zdrada, donosicielstwo - zdolność wydania drugiego człowieka na śmierć”.

Według jednej z hipotez "Krysię" zadenuncjował znany na Ochocie konfident - 18-letni Jan Łakiński. Za współpracę z okupantem w prześladowaniu i tropieniu obywateli polskich pochodzenia żydowskiego został on skazany przez konspiracyjny Cywilny Sąd Specjalny na karę śmierci. Wyrok wykonała grupa likwidacyjna Armii Krajowej dowodzona przez Stanisława Sękowskiego, pseudonim "Rugia". Jan Łakiński zginął w bramie kamienicy przy ulicy Pługa, w której mieszkał. Według źródeł przywoływanych przez amerykańskiego historyka Samuela Kassowa o kryjówce poinformowała była dziewczyna Mieczysława Wolskiego w zemście za zerwanie związku.

Film dokumentalny „Krysia” z 1990 roku w reżyserii Wiktora Skrzyneckiego przypomina między innymi, że nim powstał bunkier, rodzina Wolskich dała schronienie także innym osobom z getta.

Zobacz także

2024-08-28, godz. 11:00 Odzyskano dwie straty wojenne [DŹWIĘK] "Portret marszałka Józefa Piłsudskiego" autorstwa Józefa Mehoffera oraz książka "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich" Maksymiliana Goldsteina… » więcej 2024-08-28, godz. 09:00 Święto Lotnictwa Polskiego 28 sierpnia jest obchodzone Święto Lotnictwa Polskiego. Upamiętnia zwycięstwo Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów… » więcej 2024-08-28, godz. 00:10 Kalendarium historyczne 28 sierpnia » więcej 2024-08-27, godz. 16:00 Upamiętniono Helenę Lehr. W Opolu odsłonięto tablicę pamiątkową na skwerze jej imienia Helena Lehr, jedna z najbardziej aktywnych działaczek Związku Polaków w Niemczech doczekała się podwójnego upamiętnienia w Opolu. W odsłonięciu tablicy… » więcej 2024-08-27, godz. 15:00 NBP upamiętnia ofiary obozu koncentracyjnego Stutthof Narodowy Bank Polski upamiętnił ofiary obozu koncentracyjnego Stutthof. Bank wyemitował srebrne monety kolekcjonerskie przypominające o więźniach pierwszego… » więcej 2024-08-27, godz. 13:00 Film o polskiej działaczce na Łotwie Na początek pokaz filmu o polskiej działaczce społecznej na Łotwie. W Wilnie rozpoczynają się dziś "Dni Kina Bałtyckiego". Filmem otwarcia będzie wspólna… » więcej 2024-08-27, godz. 11:33 Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej bez zagranicznych VIP-ów Nie będzie zagranicznych przywódców na obchodach 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tak wynika z odpowiedzi MSZ dla Polskiego Radia. Główne uroczystości… » więcej 2024-08-27, godz. 09:00 Kwesta na Starych Powązkach na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego Tradycja kwestowania na Starych Powązkach trafiła na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wniosek w tej sprawie złożył Społeczny Komitet… » więcej 2024-08-27, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 27 sierpnia » więcej 2024-08-26, godz. 21:15 Chodlik, badania archeologiczne kurhanów Fragmenty ludzkich - i być może zwierzęcych - kości oraz niewielka ilość ceramiki - to wyniki tegorocznych badań archeologicznych w Chodliku w woj. lubelskim… » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »