Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 40. rocznica śmierci Stanisława Jensena pilota…
2024-02-17, 13:00 Autor: IAR/#Wosiek/ w pmal

40. rocznica śmierci Stanisława Jensena pilota od zadań specjalnych

Stanisław Jensen [fot. wikipedia/domena publiczna]
Stanisław Jensen [fot. wikipedia/domena publiczna]
Dziś mija 40. rocznica śmierci Stanisława Jensena, zapomnianego bohatera II wojny światowej, pilota od zadań specjalnych, Kawalera Virtuti Militari. Służył w 301 Dywizjonie Bombowym, wykonując loty bojowe, między innymi na Berlin, Frankfurt, Hamburg i Kolonię.
Od 1942 roku służył w brytyjskim 138 Dywizjonie Specjalnego Przeznaczenia Royal Air Force, przypomniał dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek. „Walczył, latał w samolotach w czasie kampanii wrześniowej przeciwko wojskom niemieckim. Udało mu się wydostać po klęsce wrześniowej przez Francję do Wielkiej Brytanii. Tam podjął służbę w 301 Dywizjonie Bombowym. Latał do końca istnienia tej jednostki. 301 Dywizjon z powodu ciężkich strat jakie ponosił został rozformowany. Wcielono ocalałe sześć załóg do Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia, polskiego Dywizjonu, który latał ze zrzutami nad okupowaną Europę także do Polski z zaopatrzeniem dla Armii Krajowej”. - tłumaczył Adam Siwek.

13 kwietnia 1943 roku jego Halifax został zestrzelony nad Francją. Udało mu się uratować, wyskakując ze spadochronem, ale nie miał szans na ucieczkę. Został schwytany po trzech dniach ukrywania się i jak wielu innych lotników, trafił do więzienia, przypomniał dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

„W czasie jednego z lotów samolot Jensena został zestrzelony. Jensen trafił do niemieckiej niewoli. Najpierw ciężko poparzony, kontuzjowany po skoku z płonącego samolotu trafił do więzienia we Frankfurcie nad Menem. Po zaleczeniu ran został skierowany nie do obozu jenieckiego dla alianckich lotników, ale trafił do obozu koncentracyjnego. Przebywał w Sachsenhausen, Flossenbürgu i Dachau, a pod koniec wojny został włączony do grupy zakładników stworzonej przez Ernsta Kaltenbrunnera, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA)”. - mówił Adam Siwek.

Jak dodał, Stanisław Jensen został uwolniony z niewoli przez wojska amerykańskie i na krótko powrócił do Wielkiej Brytanii. Zdecydował się na powrót do Polski. "Tu, jako były żołnierz Polskich Sił Powietrznych, stał się czujnie obserwowanym wrogiem władzy ludowej” - przypomniał historyk.

Stanisław Jensen zmarł 17 lutego 1984 roku w Warszawie. Niszczejąca mogiła została objęta opieką przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Grób Stanisława Jensena został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. W tym roku na jego mogile powstanie nowy nagrobek ufundowany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Zobacz także

2024-06-26, godz. 10:42 Hołownia o Muzeum II WŚ: przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej Przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej o historię; chciałbym, żeby wokół Muzeum II Wojny Światowej zapanował spokój i by to… » więcej 2024-06-26, godz. 08:26 Warszawa/ Wystawa "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja" - od wtorku przed Ko… Akt detronizacji cara Mikołaja I, rękopis "Chłopów", zbiór fotograficzny "Zapis socjologiczny" prof. Zofii Rydet oraz 14. innych dokumentów historycznych… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 czerwca » więcej 2024-06-25, godz. 13:05 Warszawa/ Otwarto Warsaw Arcade Muzeum, prezentujące historie gier wideo Ponad 120 historycznych gier wideo, dokumentujących ich ewolucję od lat 70., znalazło się w Warsaw Arcade Muzeum, otwartym w czerwcu w Warszawie. Jest to jedno… » więcej 2024-06-25, godz. 12:22 Mija 82. rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet w Auschwitz 82 lata mijają we wtorek od utworzenia przez Niemców w Auschwitz karnej kompanię kobiet. Był to odwet za ucieczkę z obozu Polki Janiny Nowak. 400 więźniarek… » więcej 2024-06-25, godz. 11:16 Pogrzeb Andrzeja Mularczyka odbędzie się 28 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Pogrzeb zmarłego 21 czerwca scenarzysty, pisarza i reportera Andrzeja Mularczyka odbędzie się 28 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. » więcej 2024-06-25, godz. 10:14 Muzeum Auschwitz zamierza wyremontować dach poobozowego bloku Muzeum Auschwitz chce wyremontować dach poobozowego bloku na terenie tak zwanego obozu macierzystego Auschwitz I. We wtorek ogłosiło przetarg, który ma wyłonić… » więcej 2024-06-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 czerwca » więcej 2024-06-24, godz. 14:16 Londyńskie muzea latem - od Michała Anioła do Yoko Ono Wystawa na temat ostatnich dekad życia Michała Anioła, ostatniego obrazu Caravaggia, portrety sześciu żon Henryka VIII, retrospektywa dzieł Yoko Ono czy… » więcej 2024-06-24, godz. 13:53 Aidan Gillen i polskie gwiazdy na nowych zdjęciach z historycznego filmu „Pojedynek” Pod Warszawą trwają zdjęcia do polskiej superprodukcji zatytułowanej "Pojedynek", w obsadzie której znaleźli się m.in. Bogusław Linda, Jakub Gierszał… » więcej
6162636465
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »