Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 35 lat temu zginął ksiądz Stanisław Suchowol…
2024-01-30, 09:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

35 lat temu zginął ksiądz Stanisław Suchowolec

Ks. Stanisław Suchowolec. [fot. źródło - IPN]
Ks. Stanisław Suchowolec. [fot. źródło - IPN]
35 lat temu, 30 stycznia 1989 roku, zginął ksiądz Stanisław Suchowolec, kapelan białostockiej "Solidarności", przyjaciel księdza Jerzego Popiełuszki, bestialsko zamordowanego w 1984-tym. Ksiądz Suchowolec utworzył duszpasterstwo robotnicze, odprawiał Msze za Ojczyznę. Był inwigilowany i prześladowany przez bezpiekę. Jego zwłoki znaleziono na plebanii kościoła Niepokalanego Serca Maryi na osiedlu Dojlidy w Białymstoku. Kapłan zginął w pożarze swojego mieszkania. Miał 30 lat.
Według oficjalnego komunikatu duchowny zmarł wskutek zatrucia tlenkiem węgla. Według IPN został zamordowany przez bezpiekę. Okoliczności śmierci księdza do dziś nie zostały wyjaśnione.

Ksiądz Stanisław Suchowolec od 1986 roku pracował w parafii na Dojlidach. Wcześniej sprawował posługę w Suchowoli, z którą był związany ksiądz Popiełuszko. Upowszechniał prawdę o jego śmierci, wskazując funkcjonariuszy SB jako winnych tej zbrodni. Założył izbę pamięci księdza Popiełuszki, opiekował się jego rodziną.

Ksiądz Suchowolec występował przeciw komunistycznej dyktaturze, domagał się społecznej sprawiedliwości, piętnował bezprawie i brutalne interwencje milicji wymierzone w robotników, a także pomagał prześladowanym.

Duchowny otrzymywał anonimy z pogróżkami, wielokrotnie został pobity przez tzw. nieznanych sprawców, kilka razy wyszedł cało z zamachu na jego życie. W mieszkaniu kapłana zainstalowano podsłuch, a na odprawianych przez niego mszach pojawiali się funkcjonariusze bezpieki.

Śledztwa prowadzone w sprawie śmierci księdza Suchowolca, rozpoczęte w 1989 oraz w 1991 roku, zostały umorzone, nie wykryto bowiem bezpośrednich sprawców. W 2006 roku prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej oświadczyli, że ich zdaniem, ponad wszelką wątpliwość ksiądz Suchowolec został zamordowany wskutek działań bezpieki. W 2018 roku IPN wydał oświadczenie, że nie ma podstaw do podjęcia na nowo dochodzenia. Ksiądz Stanisław Suchowolec był jednym z trzech kapłanów zamordowanych w niewyjaśnionych okolicznościach w 1989 roku. W nocy z 20 na 21 stycznia zginął ksiądz Stefan Niedzielak, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza na Powązkach, a 11 lipca - ksiądz Sylwester Zych, kapelan "Solidarności" w Hucie Warszawa. Kilka lat wcześniej, w 1984 roku, męczeńską śmiercią zmarł błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. W rocznicę jego śmierci - 19 października - jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowiony przez Sejm w 2018 roku.

(więcej)

Stanisław Suchowolec urodził się 13 maja 1958 roku w Białymstoku, jako jedyne dziecko w rodzinie. W 1977 wstąpił do seminarium, a 11 czerwca 1983 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Został wikariuszem w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli, rodzinnej wsi księdza Jerzego Popiełuszki. Duchownych łączyły przyjacielskie relacje.

Po śmierci księdza Popiełuszki zainicjował przy białostockim kościele na Dojlidach budowę symbolicznego grobu i pomnika ku czci kapłana. Jego staraniem przed kościołem w Suchowoli stanął drewniany krzyż, na którym znalazła się informacja, że księdza Jerzego zabili funkcjonariusze SB.

Ksiądz Suchowolec był kapelanem Konfederacji Polski Niepodległej oraz podziemnej "Solidarności", a także duszpasterzem Komisji Interwencji i Praworządności. Po śmierci księdza Popiełuszki kapłan zaczął odprawiać Msze za Ojczyznę. Uczestniczyli w nich nie tylko wierni z Białegostoku, ale także przedstawiciele Solidarności z Wybrzeża, Warszawy, Krakowa, a nawet z tak odległych miast jak Opole i Wrocław.

Esbecy nękali księdza, próbowano go zabić, między innymi obrzucono kamieniami samochód, który prowadził. We wrześniu 1988 roku działacze "Solidarności" i KPN napisali w tej sprawie list do Rzecznika Praw Obywatelskich Ewy Łętowskiej, opisując sprzeczne z prawem działania SB wobec księdza i prosząc o interwencję.

Kilka miesięcy później, 30 stycznia 1989 roku, ciało kapłana znaleziono w jego mieszkaniu. Pogrzeb księdza Suchowolca przerodził się w wielką patriotyczną manifestację. Wzięły w nim udział rzesze wiernych, a także duchowni prawosławni oraz 160 księży katolickich, wśród nich ksiądz Sylwester Zych, kapelan "Solidarności" w Hucie Warszawa, zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach 11 lipca tego samego roku. Pośmiertnie w 2008 roku ksiądz Stanisław Suchowolec został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Został pochowany przy kościele w Dojlidach.

Zobacz także

2024-03-06, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 6 marca » więcej 2024-03-05, godz. 14:46 "Kobiety niezłomne" w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu W ramach 2. Tygodnia Kobiet w Opolu Stowarzyszenie Rodło Opole zaprosiło prof. Adrianę Dawid, dr Magdalenę Przysiężną-Pizarską oraz Joannę Siek, które… » więcej 2024-03-05, godz. 14:34 „Ukryli osiemnastu Żydów” – 6. odcinek cyklu filmowego „Nie tylko Ulmowie” W kolejnym filmie poznajemy historię ośmioosobowej rodziny Franciszka i Stanisławy Andrzejczyków, która w dwóch niewielkich schronach ukrywała osiemnastu… » więcej 2024-03-05, godz. 13:31 Wystawa plenerowa „Serce tamtego miasta” Cenne eksponaty z Żydowskiego Instytutu Historycznego można oglądać na ulicach Warszawy. Instytut przygotował wystawę plenerową "Serce tamtego miasta”… » więcej 2024-03-05, godz. 09:00 84. rocznica podpisania przez Stalina tajnej decyzji o wymordowaniu polskich jeńców 5 marca mijają 84 lata od podpisania przez Józefa Stalina tajnej uchwały o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego… » więcej 2024-03-05, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 5 marca » więcej 2024-03-04, godz. 15:00 Międzynarodowy Konkurs „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa” IV Edycja Po raz czwarty Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN Oddział w Rzeszowie zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w kolejnej edycji międzynarodowego… » więcej 2024-03-04, godz. 13:00 Instytut Polonika: do 18 marca nabór do programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat" Do osiemnastego marca trwa nabór do 6. odsłony programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat". Organizuje go Instytut Polonika. Przez ostatnie… » więcej 2024-03-04, godz. 11:00 80 lat temu żołnierze Kedywu AK wykonali wyrok śmierci na Karlu Schmalzu 80 lat temu, 4 marca 1944 roku, żołnierze Kedywu Armii Krajowej wykonali wyrok śmierci na Karlu Schmalzu, dowódcy posterunku Bahnschutzpolizei na dworcu Warszawa… » więcej 2024-03-04, godz. 09:00 Biegacze upamiętnili Żołnierzy Wyklętych w całym kraju Około stu tysięcy biegaczy upamiętniło Żołnierzy Wyklętych. Okazją był organizowany w trzystu miejscach w Polsce i na świecie dwunasty Bieg Pamięci… » więcej
7172737475
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »