Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Upamiętniono 79. rocznicę wyzwolenia obozu Aus…
2024-01-28, 08:00 Autor: IAR/wczesn/d md/ w pmal

Upamiętniono 79. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

KZ Auschwitz-Birkenau [pixabay.com]
KZ Auschwitz-Birkenau [pixabay.com]
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że historia byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau zobowiązuje nas do refleksji, pamięci i działania. W uroczystościach 79. rocznicy wyzwolenia obozu, które po raz pierwszy obyły się w przestrzeni jednego z drewnianych baraków, wzięli udział przedstawiciele władz i byli więźniowie.
Małgorzata Kidawa-Błońska zaznaczyła, że musimy pamiętać o tym, co działo się zarówno w obozie Auschwitz-Birkenau, jak i innych obozach zagłady, a także jak doszło do ich powstania. Jak mówiła, zaczęło się od tego, że ludzie niewystarczająco reagowali na mowę nienawiści, którą - jak pokazała historia II wojny światowej - ma niszczącą moc.

"Można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, iż do Auschwitz-Birkenau doprowadziły słowa, odbierające człowieczeństwo drugiemu człowiekowi, które przez lata zatruwały serca, umysły i sumienia, które w końcu zrodziły absolutne zło" - podkreśliła marszałek Senatu.

"Jesteśmy świadkami końca ery powojenności" - mówił natomiast dyrektor Miejsca Pamięci Piotr Cywiński. W trakcie ceremonii wskazywał, że mimo tragedii II wojny światowej i Holokaustu na świecie wciąż wybuchają nowe konflikty.

"Stoimy na ogromnym zakręcie historii. Oto dziś jedni wyzwoliciele atakują drugich, gwałcą i mordują, a w Izraelu, świecie ocalałym z Zagłady, pokoju nie widać nawet na horyzoncie. Rozpaliły się na skalę ogólnoświatową konflikty i wojny. Stworzony po wojnie globalny system bezpieczeństwa jest dziś jedynie swoim własnym cieniem" - powiedział.

Dyrektor muzeum przypomniał, że uroczystość odbywa się przy baraku obozu kobiecego w Birkenau, w którym więziono obecną na ceremonii Halinę Birenbaum.

"Barak ten został pieczołowicie zakonserwowany, ale pamięci zakonserwować się nie da. Jest ona żywiołem, targanym wiatrami historii" - zaznaczył Piotr Cywiński i dodał, że "pamięć to nie to samo co wiedza historyczna, ale pamięć to tożsamość".

Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podkreślił natomiast, że musimy zachować prawdę o tych wydarzeniach dla kolejnych pokoleń. Ambasador zaznaczył, że świat nie wyciągną lekcji z Holokaustu. Dodał, że międzynarodowa społeczność nie może być obojętna na zło i przemoc.

"Stoję tutaj jako ambasador kraju, który każdego dnia dba o to, by nigdy nie doszło do drugiego Holokaustu. Wraz z naszymi partnerami musimy wykazać się mądrością i jednością w świecie, który stał się bardziej niebezpieczny i mniej przewidywalny. Dołączcie do nas i stańcie po właściwej stronie historii, by zbudować zaporę przed barbarzyństwem" - apelował Yacov Livne.

"Cudem doczekałam wyzwolenia i długiego życia podczas następnych wojen" - mówiła Halina Birenbaum. 94-latka spędziła w obozie Auschwitz-Birkenau blisko dwa lata pracując przymusowo między innymi przy sortowaniu odzieży i dóbr zrabowanych przez Niemców. Nawiązała również do, jak mówiła, "barbarzyńskiej napaści" Rosji na Ukrainę, "terrorystycznego ataku" Hamasu na Izrael, wspomniała też o demonstracjach w Europe przeciwko Żydom i państwu żydowskiemu. "Dla mnie to jest przedłużenie Auschwitz" - powiedziała.

Ocalała przemawiała podczas ceremonii rocznicowej z miejsca przy poobozowym baraku, w którym była więziona. "Barak 27 mieści się, jak widzimy, naprzeciw rampy, a z lewej strony od drutów kolczastych stał murowany budynek z wysokim, szerokim kominem. Komory gazowy i piece krematoryjne, gdzie udusili i spalili milion Żydów" - przypominała Halina Birenbaum.

O wstrząsających doświadczeniach z obozu opowiadał na antenie TVP Info były więzień Auschwitz Bogdan Bartnikowski, który podkreślił, że te wspomnienia wciąż do niego wracają. "My tak naprawdę nigdy nie wyszliśmy z obozu. Ten obóz w nas został. Te wspomnienia, które nagle wracają, już nie mówię we śnie, w ponurych snach, ale nawet i w jakiś skojarzeniach w ciągu dnia. Ja ciągle na przykład pamiętam, jak nas określali - chłopaków z Powstania Warszawskiego w wieku 10-14 lat. Kleine polnische banditen aus Warschau - mali polscy bandyci z Warszawy. I 'odpowiednio' nas traktowali"- wspominał.

Uroczystości zwieńczyła wspólna, chrześcijańsko-żydowska modlitwa, zapalono też znicze przed pomnikiem ofiar obozu.

79 lat temu żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozów Auschwitz, Birkenau i Monowitz. Doszło do tego w godzinach popołudniowych. Przy drutach kolczastych i w barakach żołnierze zastali około 7 tysięcy więźniów. Głównie chorych, skrajnie wyczerpanych i dzieci. Do momentu wyzwolenia w Auschwitz zamordowano ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych.

Zobacz także

2024-02-26, godz. 19:00 Artefakty ze szkła - ciekawostką badań archeologicznych w Nysie 1,5 tony różnego rodzaju przedmiotów wydobyto podczas badań archeologicznych prowadzonych u zbiegu ulic Kramarskiej i Karola Miarki w Nysie. To tysiące fragmentów:… » więcej 2024-02-26, godz. 13:00 Spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją Ukazał się XX tom „Kresowej Atlantydy” prof. Stanisława Sławomira Nicieji. Tom ten jest ostatnim w serii wydawanej od lat w Wydawnictwie MS Opole. Spotkanie… » więcej 2024-02-26, godz. 11:00 81 lat temu w Auschwitz-Birkeanu Niemcy utworzyli obóz przeznaczony dla Romów 81 lat temu, 26 lutego 1943 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkeanu utworzono tzw. obóz cygański, przeznaczony dla Romów. Składał… » więcej 2024-02-26, godz. 09:00 Konferencja w 80. rocznicę „Akcji Burza” W tym roku mija 80. rocznica „Akcji Burza” - największej zbrojnej operacji Armii Krajowej podjętej pod koniec okupacji niemieckiej przeciwko Niemcom z myślą… » więcej 2024-02-26, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 26 lutego » więcej 2024-02-25, godz. 13:00 30 lat temu zmarł obrońca opozycjonistów mecenas Władysław Siła-Nowicki 30 lat temu - 25 lutego 1994 roku - zmarł Wladysław Siła-Nowicki, mecenas, żołnierz i polityk. W czasach PRL-u bronił opozycjonistów w głośnych procesach… » więcej 2024-02-25, godz. 11:00 82 lata temu powołano Pierwszą Dywizję Pancerną gen. Maczka 82 lat temu, 25 lutego 1942 roku, została powołana Pierwsza Dywizja Pancerna, dowodzona przez generała Stanisława Maczka. Formacja należała do największych… » więcej 2024-02-25, godz. 09:00 193. rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską 193 lata temu, 25 lutego 1831 roku, rozegrała się bitwa pod Olszynką Grochowską, jedno z największych i najbardziej krwawych starć w Powstaniu Listopadowym… » więcej 2024-02-25, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 25 lutego » więcej 2024-02-24, godz. 13:00 55. rocznica ostatniego rejsu MS "Batorego" 55 lat temu, 24 lutego 1969 roku, do macierzystego portu w Gdyni powrócił ze swego ostatniego rejsu transatlantyk MS "Batory". Przez ponad 30 lat służby -… » więcej
7576777879
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »