Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Paryż: wkrótce rozpocznie się rozbiórka zabytkowej…
2024-01-07, 09:00 Autor: IAR/Stefan Foltzer/i mg/w hm

Paryż: wkrótce rozpocznie się rozbiórka zabytkowej pracowni Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Skłodowska–Curie z mężem Pierrem Curie w laboratorium [fot. domena publiczna]
Maria Skłodowska–Curie z mężem Pierrem Curie w laboratorium [fot. domena publiczna]
W Paryżu wkrótce rozpocznie się rozbiórka zabytkowej pracowni Marii Skłodowskiej-Curie. Sprawa oburza francuskich obrońców dziedzictwa kulturowego. Działania podejmuje też polska ambasada - dowiedział się korespondent Polskiego Radia w Paryżu Stefan Foltzer.
Francuskie media podają, że rozbiórka tak zwanego "Pavillon des Sources" - czyli "Pawilonu Źródeł", w którym Maria Skłodowska-Curie przechowywała materiały radioaktywne i przygotowywała je do badań - ma się zacząć 8 stycznia. Wokół niewielkiego budynku znajduje się ogród stworzony przez polską noblistkę. Całość znajduje się na terenie Instytutu Curie - fundacji zajmującej się badaniem i leczeniem chorób onkologicznych, która na miejscu pawilonu chce wybudować laboratorium dla swoich pracowników. Zdaniem organizacji pracownia nie ma wartości historycznej.

Projekt oburza stowarzyszenia zajmujące się ochroną dziedzictwa kulturowego w Paryżu. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że sprawą zajmuje się też polska ambasada. Z polskimi dyplomatami we Francji kontaktują się radni Paryża, którzy podnoszą alarm w mediach społecznościowych. Wielu z nich apeluje do francuskiego resortu kultury o wpisanie pawilonu na listę chronionych zabytków. Głos zabrał też znany historyk Stephane Bern, który często doradza Pałacowi Elizejskiemu w sprawie ochrony zabytków. W wywiadzie dla "Le Figaro" nazwał rozbiórkę pracowni Curii-Skłodowskiej skandalem. Francuski rząd na razie nie komentuje sprawy.

Zobacz także

2024-03-06, godz. 15:00 Konkurs „Sztafeta Pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej” Zaczyna się ogólnopolski konkurs „Sztafeta Pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”. W konkursie przygotowanym przez Instytut Pamięci… » więcej 2024-03-06, godz. 13:00 Wystawa prac Jana Matejki w warszawskim Zamku Królewskim Nowa wystawa czasowa w Zamku Królewskim w Warszawie - „Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych”. Zgromadzono na niej niemal 50 prac - obrazów olejnych… » więcej 2024-03-06, godz. 11:00 Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych 6 marca przypada Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Ustanowiony przez Parlament Europejski w 2012 roku, jest poświęcony pamięci osób, które sprzeciwiały… » więcej 2024-03-06, godz. 09:00 Pogrzeb Józefa Orkisza "Lotnego", żołnierza powojennej konspiracji niepodległościowej 6 marca w Krościenku nad Dunajcem odbędzie się pogrzeb Józefa Orkisza "Lotnego", żołnierza powojennej konspiracji niepodległościowej. Zginął w 1948 roku… » więcej 2024-03-06, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 6 marca » więcej 2024-03-05, godz. 14:46 "Kobiety niezłomne" w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu W ramach 2. Tygodnia Kobiet w Opolu Stowarzyszenie Rodło Opole zaprosiło prof. Adrianę Dawid, dr Magdalenę Przysiężną-Pizarską oraz Joannę Siek, które… » więcej 2024-03-05, godz. 14:34 „Ukryli osiemnastu Żydów” – 6. odcinek cyklu filmowego „Nie tylko Ulmowie” W kolejnym filmie poznajemy historię ośmioosobowej rodziny Franciszka i Stanisławy Andrzejczyków, która w dwóch niewielkich schronach ukrywała osiemnastu… » więcej 2024-03-05, godz. 13:31 Wystawa plenerowa „Serce tamtego miasta” Cenne eksponaty z Żydowskiego Instytutu Historycznego można oglądać na ulicach Warszawy. Instytut przygotował wystawę plenerową "Serce tamtego miasta”… » więcej 2024-03-05, godz. 09:00 84. rocznica podpisania przez Stalina tajnej decyzji o wymordowaniu polskich jeńców 5 marca mijają 84 lata od podpisania przez Józefa Stalina tajnej uchwały o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego… » więcej 2024-03-05, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 5 marca » więcej
8485868788
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »