Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Miłość i relacje jeńców wojennych pod lupą…
2023-12-30, 13:00 Autor: Szczepanik Marek / PAP

Miłość i relacje jeńców wojennych pod lupą naukowców CMJW

CMJW. [fot źródło: facebook.com/CentralneMuzeumJencowWojennych]
CMJW. [fot źródło: facebook.com/CentralneMuzeumJencowWojennych]
Historia związków małżeńskich, przyjaźni korespondencyjnych nawiązanych z "mateczkami wojennymi", które czasem kończyły się ślubami, i relacje wśród osadzonych w obozach będą przedmiotem wystawy przygotowywanej przez naukowców Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
woje naukowców CMJW - Anna Czerner i Kamil Weber - kończą przygotowania do wystawy poświęconej relacjom żołnierzy, którzy w czasie II wojny światowej trafili do niewoli i byli przetrzymywani w niemieckich i sowieckich obozach jenieckich.

"Chcieliśmy przedstawić szerszej publiczności sferę uczuciową milionów żołnierzy, którzy w czasie wojny trafili do niewoli, tracąc na długi czas możliwość widzenia się ze swoimi najbliższymi. Skupiamy się na Polakach, jednak będziemy prezentowali także materiały dotyczące Brytyjczyków, Francuzów oraz Japończyków" - wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Anna Czerner.

Na podstawie przeprowadzonej w wielu miejscach kwerendy naukowcy starają się przedstawić różne aspekty życia emocjonalnego więzionych w stalagach i oflagach mężczyzn.

"W czasie wojny funkcjonowała instytucja +mateczki wojennej+. Były to kobiety, które wysyłały osadzonym listy dla podtrzymania w nich wiary i nadziei w rychły powrót do domu. Zdarzało się, że w trakcie tej korespondencji nawiązywały się długotrwałe relacje, czasem kończące się ślubem po zakończeniu wojny. Wśród listów, do których dotarliśmy, była korespondencja osadzonego w stalagu Lamsdorf Denisa, który pisał z mieszkającą w Wielkiej Brytanii Mery. W jednym z listów dziewczyna napisała swojemu podopiecznemu, że właśnie zaręczyła się z Bobem, na co niezrażony Denis odpisał jej, żeby się nie martwiła, nadal do niego pisała, bo jak wróci do domu, to i tak się pobiorą" - relacjonuje dr Czerner.

Są także relacje tragiczne, jak historia porucznika rezerwy Józefa Libury, który trafił w 1939 roku do niewoli sowieckiej. Osadzony w Starobielsku jeszcze w marcu 1940 roku wysłał depeszę do rodziny z informacją, że żyje i ma się dobrze. Wkrótce potem został zamordowany przez NKWD. W zbiorach muzeum zachowała się jego obrączka ślubna.
Jak skomplikowane były losy osadzonych i ich bliskich, mogą świadczyć historie oficerów więzionych w oflagu w Gross Born. Odcięci praktycznie od kontaktów z osobami z zewnątrz, mężczyźni zawierali ścisłe przyjaźnie, martwiąc się czasem o przyszłość swojej orientacji seksualnej. Problem był na tyle poważny, że jeden z osadzonych, kpt Oskar Bielawski - z wykształcenia psychiatra - uznał za konieczne udzielanie im porad, w których uspokajał, że są jak najbardziej męskimi mężczyznami, a po wyjściu z niewoli ich potrzeby "wrócą do normy, bo zostaną zaspokojone w lepszym wydaniu".

Jeńcy stalagów, którzy byli zmuszani do pracy, podczas pobytu poza obozem nawiązywali relacje z miejscowymi kobietami. Tak było w przypadku jednego z Francuzów. Jego romans z Niemką, której mąż także był na froncie, wyszedł na jaw i kobieta została skazana przez nazistowski sąd na karę więzienia. Co ciekawe, jej mąż zwrócił się do sądu z prośbą o ułaskawienie niewiernej żony. Jako jeden z argumentów podał konieczność opieki nad ich dziećmi.

"Jednym z elementów wystawy będą losy żołnierzy japońskich, którzy trafili do niewoli sowieckiej. Była do duża grupa, szacowana na 700-800 tysięcy osób. Wywiezieni do obozów w głębi ZSRR, w ciągu kolejnych lat niewoli poznawali się z tamtejszymi kobietami. Część z nich brała je za żony i wybierali pobyt na emigracji. Nieliczni, często już w podeszłym wieku, przyjechali do swojej ojczyzny, mając problemy z odczytaniem napisów, a nawet zrozumieniem niektórych zwrotów języka japońskiego. W tym jednak przypadku musimy pamiętać o specyficznym podejściu Japończyków do problemu jeniectwa. Niektórzy otrzymywali od rodziny listy, w których pisano im, że przynieśli hańbę swojej rodzinie i lepiej byłoby, gdyby popełnili samobójstwo" - wyjaśnia dr Weber.
Długotrwała separacja miała także inne skutki. Jak podkreśla dr Czerner, pozostawione same sobie kobiety, które musiały zająć się wszystkimi problemami związanymi z prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci, bardzo często przechodziły przyspieszony kurs emancypacji.

"To kobiecy punkt widzenia problemu wojen i związanego z nim przebywania mężczyzn w niewoli. Z korespondencji i pamiętników wiemy, że często mężczyźni, którzy wrócili po kilku latach do swoich domów czy narzeczonych, spotykali zupełnie inne kobiety. Nie zawsze ta zmiana wychodziła ich relacjom na dobre" - relacjonuje dr Czerner.
Wernisaż wystawy zaplanowano na 14 lutego 2024 roku, czyli na Walentynki. Oprócz opisów i artefaktów ilustrujących poszczególne historie będą także komentarze psychologa, który będzie próbował przybliżyć zwiedzającym wystawę złożoność problemu zawiązywania i trwania związków na odległość.

Zobacz także

2024-03-03, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 3 marca » więcej 2024-03-02, godz. 13:00 03.03. Bieg Pamięć Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Grodkowie W niedzielę odbędzie się XII edycja biegu Tropem Wilczym. Start o godznie 12:00 przy ratuszu w Grodkowie. Tam też będzie meta. Dystanse do pokonania to… » więcej 2024-03-02, godz. 11:00 "Pancerny Skorpion" zaprasza na rajd i pokaz pojazdów militarnych "Śladami Żołnierzy niezłomnych na ziemiach zachodnich" poprowadzi rajd pojazdów historycznych w wykonaniu Stowarzyszenia "Pancerny Skorpion". Uczestnicy wyruszą… » więcej 2024-03-02, godz. 09:00 Na Wojskowych Powązkach na Kwaterze "Ł" uczczono Żołnierzy Wyklętych Na Wojskowych Powązkach na Kwaterze "Ł" uczczono Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięli udział miedzy… » więcej 2024-03-02, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 2 marca » więcej 2024-03-01, godz. 15:45 Są jeszcze wolne miejsca w niedzielnym biegu "Tropem Wilczym" w Kietrzu Kietrz to jedno z dziesięciu miast na Opolszczyźnie, gdzie odbędzie się tegoroczna edycja "Biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych''. Uczestnicy wydarzenia… » więcej 2024-03-01, godz. 15:00 Żołnierze wyklęci - Józef Franczak "Laluś" 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy… » więcej 2024-03-01, godz. 12:00 Żołnierze wyklęci - Jan Rodowicz "Anoda" 1 marca w Polsce jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej zbrojnie przeciwstawiali się… » więcej 2024-03-01, godz. 10:00 "Rodzinne Spotkania z Historią" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL 2 marca w sobotę odbędzie się rekonstrukcja, gdzie będzie dostępne obozowisko partyzanckie oraz posterunek MO przygotowany przez Projekt Historyczny - Konspiracja… » więcej 2024-03-01, godz. 09:00 Żołnierze wyklęci - "Inka" i "Zagończyk" 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej… » więcej
8788899091
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »