Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 42. rocznica pacyfikacji strajku w Wyższej Szkole…
2023-12-02, 11:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

42. rocznica pacyfikacji strajku w Wyższej Szkole Pożarniczej

Budynek Szkoły Oficerów Pożarnictwa 1945 [fot. wikipedia/domena publiczne]
Budynek Szkoły Oficerów Pożarnictwa 1945 [fot. wikipedia/domena publiczne]
42 lata temu, 2 grudnia 1981 roku, funkcjonariusze ZOMO, wspierani przez desant ze śmigłowca, spacyfikowali strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej na warszawskim Żoliborzu. Nie było ofiar - aby uniknąć rozlewu krwi, młodzi strażacy i pracownicy uczelni nie stawiali oporu. Protest około 350 studentów trwał tydzień. Zakończył się 11 dni przed wprowadzeniem przez komunistyczne władze stanu wojennego w Polsce.
Studenci protestowali przeciwko objęciu uczelni ustawą o szkolnictwie wojskowym, a to oznaczało utworzenie szkoły paramilitarnej. Obawiali się, że zostaną przeszkoleni, a potem wysłani przez władze do tłumienia demonstracji i społecznych protestów w kraju.

Protest rozpoczął się 25 listopada. Został poparty przez "Solidarność" Regionu Mazowsze oraz Krajową Sekcję Pożarnictwa. Do strajku przyłączyła się Straż Robotnicza z Huty Warszawa, Ursusa i FSO. Protestujących duchowo wspierał ksiądz Jerzy Popiełuszko, pracujący w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Kapłan spowiadał i odprawiał msze.

Mimo mediacji prowadzonych przez profesorów: Aleksandra Gieysztora, Klemensa Szaniawskiego i Andrzeja Stelmachowskiego, komunistyczne władze rozwiązały WOSP. W akcji pacyfikacyjnej 2 grudnia wzięli udział funkcjonariusze ZOMO, wspierani przez wojsko. Po godzinie 10-tej milicjanci przerzucili przez płot kładki, po których na dziedziniec dostało się 600 zomowców. Wykorzystano transportery opancerzone, a także śmigłowiec, z którego zrzucono na dach szkoły milicyjną grupę specjalną. W odwodzie stało 5 tysięcy zomowców przygotowanych do dalszych działań. Oddziały utworzyły kordon wokół uczelni, odcięto łączność. Wkrótce staranowano bramę, a grupa antyterrorystów wtargnęła do środka. Podchorążowie zostali otoczeni milicyjnym kordonem i wyprowadzeni.

Studentów przewieziono autokarami na dworce kolejowe z nakazem wyjechania do domów. Działacze "Solidarności" wspierający protest, w tym wiceprzewodniczący Regionu Mazowsze - Seweryn Jaworski i Marek Hołuszko z tego regionu, zostali zatrzymani. Pracownicę uczelni Krystynę Kolasińską - członkinię "Solidarności" oraz Komitetu Strajkowego - pobito, wskutek tego z obrażeniami trafiła do szpitala. W sumie podczas pacyfikacji zatrzymano 35 osób, w tym 9 działaczy Regionu Mazowsze, 2 członków Komitetu Strajkowego oraz 24 osoby, które - według funkcjonariuszy ZOMO - usiłowały zakłócić porządek publiczny wokół szkoły pożarniczej.

Po pacyfikacji nikomu nie postawiono oficjalnych zarzutów, jednak represjami objęto studentów i część kadry. Niektórym podchorążym władze uniemożliwiły ukończenie jakichkolwiek studiów. Ksiądz Jerzy Popiełuszko starał się wtedy też pomagać, między innymi pośredniczył w przyjęciu młodych ludzi na inne uczelnie.

Zdaniem historyka, profesora Jana Żaryna, pacyfikacja strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej była próbą generalną komunistów przed wprowadzeniem stanu wojennego. W audycji Polskiego Radia w 2021 roku profesor Żaryn powiedział, że "użyto środków nadzwyczajnych, które zostały przetestowane, w jaki sposób będzie można atakować budynki, w których ewentualnie "twórcy" stanu wojennego znajdą opór, czy to ze strony załóg fabryk, kopalń, czy innych zakładów pracy, szkół, czy instytucji publicznych".

Grupa 229 podchorążych kontynuowała strajk wraz ze studentami z Politechniki Warszawskiej. Dołączyła do nich także Akademia Medyczna i Uniwersytet Warszawski, którego studenci przerwali protest tuż przed wprowadzeniem w Polsce - 13 grudnia 1981 roku - stanu wojennego.

Zobacz także

2023-12-28, godz. 13:00 W Muzeum Narodowym w Krakowie 20 nowych wystaw [DŹWIĘK] Dwadzieścia nowych wystaw czasowych i pokazów w przyszłym roku przygotuje Muzeum Narodowe w Krakowie. Trzy duże ekspozycje zostaną zaprezentowane w gmachu… » więcej 2023-12-28, godz. 11:00 Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przygotowuje wniosek o wpis hutniczych tradycji na listę niematerialnego dziedzictwa W styczniu zostanie złożony wniosek o wpis tradycji hutniczych na listę niematerialnego dziedzictwa. Przygotowuje go Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Chodzi o… » więcej 2023-12-28, godz. 09:00 42 lata temu w kopalni Piast zakończył się podziemny strajk górników 42 lata temu, 28 grudnia 1981 roku, w kopalni "Piast" w Bieruniu zakończył się ostatni w Polsce strajk protestacyjny przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego… » więcej 2023-12-28, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 28 grudnia » więcej 2023-12-27, godz. 12:00 Obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego Główne obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się koło południa w Poznaniu. Zostanły złożone kwiaty na mogile pierwszego… » więcej 2023-12-27, godz. 11:45 105 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie 27 grudnia mija 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918 roku. Był to zwycięski zryw niepodległościowy Polaków, który doprowadził do wyzwolenia… » więcej 2023-12-27, godz. 11:00 Plany rozbudowy Muzeum Historii Wojska Polskiego W tym roku 13 sierpnia Muzeum Historii Wojska Polskiego otworzyło się w nowej lokalizacji na Cytadeli Warszawskiej. Na razie odwiedzający mogą zwiedzać wystawę… » więcej 2023-12-27, godz. 09:00 79 lat temu odbył się ostatni lot cichociemnych do Polski 79 lat temu, w nocy z 26 na 27 grudnia 1944 roku, odbył się ostatni lot cichociemnych. Żołnierze mieli potajemnie przedostać się na teren okupowanej Polski… » więcej 2023-12-27, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 27 grudnia » więcej 2023-12-26, godz. 11:30 Szopki w Muzeum Górnośląskim W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia warto odwiedzić Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gdzie można oglądać wystawę "Boże Narodzenie bez granic. Szopki… » więcej
99100101102103
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »