Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 42. rocznica pacyfikacji strajku w Wyższej Szkole…
2023-12-02, 11:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

42. rocznica pacyfikacji strajku w Wyższej Szkole Pożarniczej

Budynek Szkoły Oficerów Pożarnictwa 1945 [fot. wikipedia/domena publiczne]
Budynek Szkoły Oficerów Pożarnictwa 1945 [fot. wikipedia/domena publiczne]
42 lata temu, 2 grudnia 1981 roku, funkcjonariusze ZOMO, wspierani przez desant ze śmigłowca, spacyfikowali strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej na warszawskim Żoliborzu. Nie było ofiar - aby uniknąć rozlewu krwi, młodzi strażacy i pracownicy uczelni nie stawiali oporu. Protest około 350 studentów trwał tydzień. Zakończył się 11 dni przed wprowadzeniem przez komunistyczne władze stanu wojennego w Polsce.
Studenci protestowali przeciwko objęciu uczelni ustawą o szkolnictwie wojskowym, a to oznaczało utworzenie szkoły paramilitarnej. Obawiali się, że zostaną przeszkoleni, a potem wysłani przez władze do tłumienia demonstracji i społecznych protestów w kraju.

Protest rozpoczął się 25 listopada. Został poparty przez "Solidarność" Regionu Mazowsze oraz Krajową Sekcję Pożarnictwa. Do strajku przyłączyła się Straż Robotnicza z Huty Warszawa, Ursusa i FSO. Protestujących duchowo wspierał ksiądz Jerzy Popiełuszko, pracujący w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Kapłan spowiadał i odprawiał msze.

Mimo mediacji prowadzonych przez profesorów: Aleksandra Gieysztora, Klemensa Szaniawskiego i Andrzeja Stelmachowskiego, komunistyczne władze rozwiązały WOSP. W akcji pacyfikacyjnej 2 grudnia wzięli udział funkcjonariusze ZOMO, wspierani przez wojsko. Po godzinie 10-tej milicjanci przerzucili przez płot kładki, po których na dziedziniec dostało się 600 zomowców. Wykorzystano transportery opancerzone, a także śmigłowiec, z którego zrzucono na dach szkoły milicyjną grupę specjalną. W odwodzie stało 5 tysięcy zomowców przygotowanych do dalszych działań. Oddziały utworzyły kordon wokół uczelni, odcięto łączność. Wkrótce staranowano bramę, a grupa antyterrorystów wtargnęła do środka. Podchorążowie zostali otoczeni milicyjnym kordonem i wyprowadzeni.

Studentów przewieziono autokarami na dworce kolejowe z nakazem wyjechania do domów. Działacze "Solidarności" wspierający protest, w tym wiceprzewodniczący Regionu Mazowsze - Seweryn Jaworski i Marek Hołuszko z tego regionu, zostali zatrzymani. Pracownicę uczelni Krystynę Kolasińską - członkinię "Solidarności" oraz Komitetu Strajkowego - pobito, wskutek tego z obrażeniami trafiła do szpitala. W sumie podczas pacyfikacji zatrzymano 35 osób, w tym 9 działaczy Regionu Mazowsze, 2 członków Komitetu Strajkowego oraz 24 osoby, które - według funkcjonariuszy ZOMO - usiłowały zakłócić porządek publiczny wokół szkoły pożarniczej.

Po pacyfikacji nikomu nie postawiono oficjalnych zarzutów, jednak represjami objęto studentów i część kadry. Niektórym podchorążym władze uniemożliwiły ukończenie jakichkolwiek studiów. Ksiądz Jerzy Popiełuszko starał się wtedy też pomagać, między innymi pośredniczył w przyjęciu młodych ludzi na inne uczelnie.

Zdaniem historyka, profesora Jana Żaryna, pacyfikacja strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej była próbą generalną komunistów przed wprowadzeniem stanu wojennego. W audycji Polskiego Radia w 2021 roku profesor Żaryn powiedział, że "użyto środków nadzwyczajnych, które zostały przetestowane, w jaki sposób będzie można atakować budynki, w których ewentualnie "twórcy" stanu wojennego znajdą opór, czy to ze strony załóg fabryk, kopalń, czy innych zakładów pracy, szkół, czy instytucji publicznych".

Grupa 229 podchorążych kontynuowała strajk wraz ze studentami z Politechniki Warszawskiej. Dołączyła do nich także Akademia Medyczna i Uniwersytet Warszawski, którego studenci przerwali protest tuż przed wprowadzeniem w Polsce - 13 grudnia 1981 roku - stanu wojennego.

Zobacz także

2024-02-28, godz. 11:00 10. edycja (O)polskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych Rywalizacja odbędzie 4 marca się w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz studenci i dorośli. » więcej 2024-02-28, godz. 07:30 80. rocznica zbrodni na Polakach w Hucie Pieniackiej na Ukrainie 80 lat temu, 28 lutego 1944 roku, doszło do zbrodni na Polakach w Hucie Pieniackiej na Ukrainie. Miejscowy oddział UPA oraz ukraińscy ochotnicy z dywizji SS… » więcej 2024-02-28, godz. 07:30 Kalendarium na dziś 28 lutego » więcej 2024-02-27, godz. 23:20 Średniowieczna odznaka pielgrzyma trafiła do konserwatora zabytków Zdjęcie średniowiecznej odznaki pielgrzyma z Wólki Nieliskiej w powiecie zamojskim opublikował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator… » więcej 2024-02-27, godz. 13:15 37. rocznica śmierci ks. Blachnickiego: powstaje film o ostatnich miesiącach życia kapłana Przypada 37. rocznica śmierci Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego. Kawaler Orderu Orła Białego był organizatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości… » więcej 2024-02-27, godz. 11:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. To data symboliczna – tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu… » więcej 2024-02-27, godz. 09:00 20 lat temu radio Głos Ameryki nadało ostatnią audycję w języku polskim 20 lat temu, 27 lutego 2004 roku, radio Głos Ameryki nadało ostatnią audycję w języku polskim. Programy były emitowane przez ponad 60 lat, od 1942 roku… » więcej 2024-02-27, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 27 lutego » więcej 2024-02-26, godz. 19:00 Artefakty ze szkła - ciekawostką badań archeologicznych w Nysie 1,5 tony różnego rodzaju przedmiotów wydobyto podczas badań archeologicznych prowadzonych u zbiegu ulic Kramarskiej i Karola Miarki w Nysie. To tysiące fragmentów:… » więcej 2024-02-26, godz. 13:00 Spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją Ukazał się XX tom „Kresowej Atlantydy” prof. Stanisława Sławomira Nicieji. Tom ten jest ostatnim w serii wydawanej od lat w Wydawnictwie MS Opole. Spotkanie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »