Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Belwederze ogłoszone zostały nazwiska kolejnych…
2023-12-01, 12:00 Autor: Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Banach/w hm

W Belwederze ogłoszone zostały nazwiska kolejnych ofiar totalitaryzmów

Plakat organizatora, IPN,
Plakat organizatora, IPN,
W Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmów. Ogłoszone zostały nazwiska 20 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane dzięki działaniom prowadzonym przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Kierujący pracami poszukiwawczymi dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk mówi, że takie wydarzenia mają wyjątkowe znaczenie. "Każdy dzień, który wiąże się z konferencją identyfikacyjną, na której ujawniamy imiona, nazwiska, biogramy, twarze ludzi, którzy zostali zamordowani, polegli przed laty, a których szczątki odnaleźliśmy i mówimy o tym całej Polsce, wręczając przy tym dokumenty rodzinom, które przez tak długi czas oczekiwały na takie informacje, dla pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji to zawsze święto" - dodaje.

Profesor Szwagrzyk podkreśla, że przedstawione zostały nazwiska osób, które zginęły z rąk komunistycznych i niemieckich oprawców. "Ujawniamy 20 kolejnych ofiar zbrodni komunistycznych, niemieckich, mamy także tych, którzy zmarli w więzieniach, którzy zostali zabici w walce, zostali zamordowani. To jest praktycznie cała Polska, ale są też osoby, których szczątki zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych prowadzonych na Litwie i Ukrainie" - mówi.

Krzysztof Szwagrzyk dodaje, że wśród 20 zidentyfikowanych osób, są między innymi żołnierze Zgrupowania NSZ kapitana Henryka Flamego pseudonim "Bartek". "To nas niezwykle cieszy, że praktycznie od kilku już lat, na każdej konferencji jest grupa ludzi z oddziału »Bartka«, tych odnalezionych przez nas na terenie powiatu nyskiego w województwie opolskim" - wskazuje.

Do tej pory ekspertom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN udało się zidentyfikować ponad 260 osób - ofiar terroru komunistycznego i niemieckiego. W wyniku działań IPN odnaleziono i podjęto szczątki ponad dwóch tysięcy osób. Zabezpieczono 3700 próbek materiału genetycznego ofiar i ich krewnych, które znajdują się obecnie w Bazie Materiału Genetycznego.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji prowadzi działania poszukiwawcze na terenie całego kraju oraz poza jego granicami. Zespół specjalistów przebadał kilkaset miejsc w Polsce, prowadził także prace m.in. na Ukrainie, Białorusi, Łotwie, w Gruzji, na Litwie, w Szwajcarii oraz w Niemczech.

Relacja wideo z wydarzenia - kliknij w "więcej".

Zobacz także

2024-09-04, godz. 15:00 Klęska, chaos i odwrót, powojenne wspomnienia Jana Karskiego [DŹWIĘK] W trakcie kampanii wrześniowej na antenie Polskiego Radia dominowała propaganda sukcesu. Podkreślano liczbę strąconych niemieckich samolotów, zniszczonych… » więcej 2024-09-04, godz. 13:45 Wystawa „TITANIC: The Artifact Exhibition” w SOHO ART CENTER Ponad 160 autentycznych eksponatów wydobytych z wraku Titanica, który spoczywa na dnie północnego Atlantyku można oglądać na wystawie „TITANIC: The Artifact… » więcej 2024-09-04, godz. 11:00 215 lat temu urodził się Juliusz Słowacki, poeta romantyczny, autor Kordiana i Balladyny 215 lat temu, 4 września 1809 roku, urodził się Juliusz Słowacki, poeta, dramatopisarz, filozof - opracował koncepcję filozofii genezyjskiej, wybitny twórca… » więcej 2024-09-04, godz. 09:00 Spotkanie z profesorem Antonim Maziarzem zorganizowało Stowarzyszenie Rodło Opole Historyk Uniwersytetu Opolskiego przybliżył Opolanom postać Jana Łangowskiego. Wykład: nosił tytuł "Jan Łangowski 1904 - 1953. Arystokrata ducha". » więcej 2024-09-04, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 4 września » więcej 2024-09-03, godz. 15:00 Niemieckie zbrodnie w trakcie kampanii wrześniowej [DŹWIĘK] 85 lat temu atakiem na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. Od pierwszych chwil inwazji Niemcy dokonywali licznych zbrodni na ludności polskiej a także… » więcej 2024-09-03, godz. 13:15 85 lat temu doszło do niemieckiej prowokacji w Bydgoszczy 85 lat temu - 3 września 1939 roku - w Bydgoszczy rozpoczęła się niemiecka akcja dywersyjna, która najpierw doprowadziła do samosądów na ulicach miasta… » więcej 2024-09-03, godz. 11:00 Alianci dołączają do wojny z Niemcami [DŹWIĘK] 1 września atakiem Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. Trzy dni później wypełniając sojusznicze zobowiązania do konfliktu dołączyły… » więcej 2024-09-03, godz. 09:00 44 lata temu podpisano porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju 44 lata temu, 3 września 1980 roku, strona rządowa podpisała porozumienie ze strajkującymi w Jastrzębiu-Zdroju. Było ono trzecim - po gdańskim i szczecińskim… » więcej 2024-09-03, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 3 września » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »