Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Bunt Żeligowskiego
2021-02-06, 07:40 Autor: Bolesław Bezeg

Bunt Żeligowskiego

Generał Lucjan Żeligowski w Wilnie [fot.archiwum]
Generał Lucjan Żeligowski w Wilnie [fot.archiwum]
Trudno sobie wyobrazić zamieszanie jakie wybuchło sto lat temu w domu moich pradziadków we Lwowie gdy w pierwszych dniach lutego mój pradziadek Karol Franz wrócił z wojny. Wybuchy radości przeplatały się z eksplozjami słusznego gniewu prababki Franzowej, która wówczas była energiczną dwudziestoparoletnią damą i w żaden sposób nie mogła zrozumieć dlaczego jej mąż Karol, do niedawna jak na kawalerzystę całkiem stateczny oficer rezerwy w dywizji generała Żeligowskiego, przystąpił do jakiegoś buntu. Co też mu przyszło do głowy? Jak mógł? Zamiast jak tysiące innych wrócić z wojny do czekającej żony, zachciało mu się bić z Litwinami? Co to za pomysł z tym buntem? I czy w domu nie pojawi się zaraz żandarmeria by aresztować buntownika i skompromitować całą rodzinę? Spróbuję zatem w parę minut wytłumaczyć coś, z czego mój pradziadek nie zdołał się skutecznie wytłumaczyć przez całe życie.
27 sierpnia 1920 roku armia bolszewicka po klęsce w bitwie pod Warszawą przekazała okupowane dotąd Wilno niepodległej republice litewskiej. W ten sposób niezwykle ważne polskie miasto jakim było Wilno i tysiące Polaków żyjących na Wileńszczyźnie znalazło się w mocy dość wobec Polaków agresywnego wówczas powstającego po wiekach rozbiorów na nowo państwa litewskiego.

Mój pradziadek Karol nie wrócił razem z innymi zdemobilizowanymi żołnierzami z wojny jesienią 1920 roku, bo służył w dywizji generała Żeligowskiego, a ta w październiku 1920 roku, po rozgromieniu Bolszewików najpierw pod Warszawą a ostatecznie w bitwie nad Niemnem oficjalnie „zbuntowała się i zajęła Wilno.

Dla nikogo zapewne nie będzie zaskoczeniem, gdy powiem, że po wiosennej polskiej ofensywie doszło do sowieckiego kontrataku, w efekcie którego Wilno znalazło się pod sowiecką okupacją. Ponieważ jednak Litwa praktycznie pozostawała w stanie niewypowiedzianej wojny z Polską, a Wilno i okolice były wówczas regionem zamieszkiwanym głównie przez Polaków, bolszewicy woleli sami utrzymać kontrolę nad tym terenem.

Mimo, iż 6 sierpnia 1920 roku rząd Litwy zawarł sojusz militarny z rządem bolszewickim, w którym sowieci zobowiązali się do natychmiastowego zwrotu Wilna Litwinom, to wyglądało na to, że zwrot taki nastąpi nieprędko. Sytuacja zmieniła się po bolszewickiej klęsce w bitwie warszawskiej. Wycofujący się pospiesznie na wschód bolszewicy skwapliwie przekazali Wilno i jego okolice republice litewskiej.

Związany rodzinnie z Wileńszczyzną Józef Piłsudski nie wyobrażał sobie Polski bez Wilna i natychmiast chciał wysłać polską armię aby odzyskała dla nas Wilno. Pomysł ten jednak oficjalnie nie mógł być zrealizowany ze względu na zobowiązania jakie podjął premier Władysław Grabski podczas konferencji w belgijskim Spa. Zobowiązał się on mianowicie do tego, że Polska zrezygnuje w pretensji do Wilna na rzecz Litwy.

Niczym rasowy żandarm ambasador Wielkiej Brytanii w Warszawie doglądał realizacji tego postanowienia. Piłsudski jednak znalazł wyjście z sytuacji: wyznaczył zaufanego generała Lucjana Żeligowskiego do delikatnej operacji.

Dowodzona przez Żeligowskiego dywizja celowo nie została jeszcze odchudzona ani zdemobilizowana, toteż gdy sytuacja na froncie się ustabilizowała, jednostka rzekomo się zbuntowała i ruszyła na Wilno. Polscy ministrowie tłumaczyli potem konferencji ambasadorów w Paryżu, że ów bunt był efektem tego, iż we wspomnianej dywizji służą głównie żołnierze z Wileńszczyzny.

Żeligowski zajął Wilno i proklamował utworzenie tzw. Litwy Środkowej. Półtora roku później 20 lutego 1922 roku sejm wileński proklamował przyłączenie Litwy Środkowej do Polski.

Zobacz także

2021-01-17, godz. 08:40 Fatalne rozwiązanie Armii Krajowej Za trzy dni będziemy obchodzić 76 rocznicę, dla jednych kontrowersyjnego, dla innych koniecznego wydarzenia. 19 stycznia 1945 roku generał Leopold Okulicki… » więcej 2021-01-16, godz. 08:21 Trzy i pół wieku w objęciach Moskwy Jutro przypada 367 rocznica wydarzenia, które sprowokowali zbuntowani przeciwko Polsce Kozacy, nie zdający sobie sprawy z faktu, że sprowadzają sobie na głowę… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Dziady przeciw Moskalom 53 lata temu – w styczniu 1968 roku władze PRL podjęły decyzję o zawieszeniu przedstawienia „Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Skazani na wymarcie Wczoraj minęła 53 rocznica tragicznej śmierci wybitnego polskiego aktora Zbigniewa Cybulskiego. Wśród wielu ról, jakie zagrał, jego najsłynniejszą kreacją… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 O co chodzi z trzema królami Dziś Święto Trzech Króli, już dziewiąty raz w tym stuleciu jest to dzień wolny od pracy. Co jednak właściwie niesie ze sobą ta uroczystość? » więcej 2021-01-03, godz. 08:23 Czy III wojna światowa już trwa? Przeciętny polski czterdziestolatek oraz każdy obywatel jeszcze starszy wiekiem, obudzony w środku nocy i zapytany kiedy rozpoczęła się II wojna światowa… » więcej 2021-01-02, godz. 07:40 Jesteśmy z Zachodu Niewątpliwie żyjemy w czasach przełomowych. Można to poznać zarówno po zachodzących na naszych oczach dynamicznych zmianach, jak i po trwających od kilku… » więcej 2021-01-01, godz. 07:40 Fiasko reform z 1999 r. 22 lata temu 1 stycznia 1999 roku weszły w życie słynne cztery wielkie reformy kierowanego przez Jerzego Buzka rządu Unii Wolności i AWS. Były to reforma… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »