Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Bunt Żeligowskiego
2021-02-06, 07:40 Autor: Bolesław Bezeg

Bunt Żeligowskiego

Generał Lucjan Żeligowski w Wilnie [fot.archiwum]
Generał Lucjan Żeligowski w Wilnie [fot.archiwum]
Trudno sobie wyobrazić zamieszanie jakie wybuchło sto lat temu w domu moich pradziadków we Lwowie gdy w pierwszych dniach lutego mój pradziadek Karol Franz wrócił z wojny. Wybuchy radości przeplatały się z eksplozjami słusznego gniewu prababki Franzowej, która wówczas była energiczną dwudziestoparoletnią damą i w żaden sposób nie mogła zrozumieć dlaczego jej mąż Karol, do niedawna jak na kawalerzystę całkiem stateczny oficer rezerwy w dywizji generała Żeligowskiego, przystąpił do jakiegoś buntu. Co też mu przyszło do głowy? Jak mógł? Zamiast jak tysiące innych wrócić z wojny do czekającej żony, zachciało mu się bić z Litwinami? Co to za pomysł z tym buntem? I czy w domu nie pojawi się zaraz żandarmeria by aresztować buntownika i skompromitować całą rodzinę? Spróbuję zatem w parę minut wytłumaczyć coś, z czego mój pradziadek nie zdołał się skutecznie wytłumaczyć przez całe życie.
27 sierpnia 1920 roku armia bolszewicka po klęsce w bitwie pod Warszawą przekazała okupowane dotąd Wilno niepodległej republice litewskiej. W ten sposób niezwykle ważne polskie miasto jakim było Wilno i tysiące Polaków żyjących na Wileńszczyźnie znalazło się w mocy dość wobec Polaków agresywnego wówczas powstającego po wiekach rozbiorów na nowo państwa litewskiego.

Mój pradziadek Karol nie wrócił razem z innymi zdemobilizowanymi żołnierzami z wojny jesienią 1920 roku, bo służył w dywizji generała Żeligowskiego, a ta w październiku 1920 roku, po rozgromieniu Bolszewików najpierw pod Warszawą a ostatecznie w bitwie nad Niemnem oficjalnie „zbuntowała się i zajęła Wilno.

Dla nikogo zapewne nie będzie zaskoczeniem, gdy powiem, że po wiosennej polskiej ofensywie doszło do sowieckiego kontrataku, w efekcie którego Wilno znalazło się pod sowiecką okupacją. Ponieważ jednak Litwa praktycznie pozostawała w stanie niewypowiedzianej wojny z Polską, a Wilno i okolice były wówczas regionem zamieszkiwanym głównie przez Polaków, bolszewicy woleli sami utrzymać kontrolę nad tym terenem.

Mimo, iż 6 sierpnia 1920 roku rząd Litwy zawarł sojusz militarny z rządem bolszewickim, w którym sowieci zobowiązali się do natychmiastowego zwrotu Wilna Litwinom, to wyglądało na to, że zwrot taki nastąpi nieprędko. Sytuacja zmieniła się po bolszewickiej klęsce w bitwie warszawskiej. Wycofujący się pospiesznie na wschód bolszewicy skwapliwie przekazali Wilno i jego okolice republice litewskiej.

Związany rodzinnie z Wileńszczyzną Józef Piłsudski nie wyobrażał sobie Polski bez Wilna i natychmiast chciał wysłać polską armię aby odzyskała dla nas Wilno. Pomysł ten jednak oficjalnie nie mógł być zrealizowany ze względu na zobowiązania jakie podjął premier Władysław Grabski podczas konferencji w belgijskim Spa. Zobowiązał się on mianowicie do tego, że Polska zrezygnuje w pretensji do Wilna na rzecz Litwy.

Niczym rasowy żandarm ambasador Wielkiej Brytanii w Warszawie doglądał realizacji tego postanowienia. Piłsudski jednak znalazł wyjście z sytuacji: wyznaczył zaufanego generała Lucjana Żeligowskiego do delikatnej operacji.

Dowodzona przez Żeligowskiego dywizja celowo nie została jeszcze odchudzona ani zdemobilizowana, toteż gdy sytuacja na froncie się ustabilizowała, jednostka rzekomo się zbuntowała i ruszyła na Wilno. Polscy ministrowie tłumaczyli potem konferencji ambasadorów w Paryżu, że ów bunt był efektem tego, iż we wspomnianej dywizji służą głównie żołnierze z Wileńszczyzny.

Żeligowski zajął Wilno i proklamował utworzenie tzw. Litwy Środkowej. Półtora roku później 20 lutego 1922 roku sejm wileński proklamował przyłączenie Litwy Środkowej do Polski.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 07:30 Tobie Polsko 102 lata temu 1 maja 1919 roku w rejencji opolskiej doszło do wyjątkowej jak na to święto manifestacji. Tego dnia na ulice śląskich miast wyszło 200 000… » więcej 2021-04-25, godz. 08:38 Z Nysy do Serengetti 112 lat temu - 24 kwietnia 1909 roku urodził się wybitny niemiecki zoolog i założyciel najsłynniejszego na świecie parku narodowego Bernard Grzimek. » więcej 2021-04-24, godz. 07:45 Gdzie dwóch się bije... 744 lata temu 24 kwietnia 1277 roku w pobliżu wsi Stolec niedaleko Ząbkowic Śląskich doszło do bitwy pomiędzy dwoma stronnictwami książąt śląskich… » więcej 2021-04-18, godz. 08:20 Kompozytor z Grodkowa 167 lat temu 18 kwietnia 1854 roku w Warszawie zmarł pochodzący z Grodkowa Józef Elsner - pedagog, teoretyk muzyki, nauczyciel i mentor Fryderyka Chopina. » więcej 2021-04-17, godz. 07:30 Pierwszy polski Dominikanin 427 lat temu 17 kwietnia 1594 papież Klemens VIII uroczyście zaliczył błogosławionego Jacka Odrowąża w poczet świętych. » więcej 2021-04-11, godz. 06:23 Naczelnik Kościuszko W minioną niedzielę obchodziliśmy 227 rocznicę bitwy pod Racławicami co miało miejsce podczas tzw. insurekcji kościuszkowskiej. Jej przywódcę Tadeusza… » więcej 2021-04-10, godz. 07:21 Miesiąc Pamięci O tym, że kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej ostatnimi laty słyszy się jakby rzadziej. W podstawówce co roku mniej więcej o tej porze roku na plastyce… » więcej 2021-04-05, godz. 08:25 Polska naukowa ekstraklasa 140 lat temu po raz pierwszy na świecie dokonano skroplenia azotu. Dokonało tego w początkach kwietnia 1883 roku dwóch profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego… » więcej 2021-04-04, godz. 08:24 Komu przeszkadza krzyż? W ostatnich latach szczególnie z tak zwanych bardziej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej coraz częściej słyszymy informacje, że gdzieś tam komuś przeszkadzają… » więcej 2021-04-03, godz. 07:23 Początek końca Bizancjum Wczoraj minęła 568 rocznica rocznica rozpoczęcia przez sułtana Mehmeda II oblężenia Konstantynopola, które zakończyło się dwa miesiące później upadkiem… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »