Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Początek końca I Rzeczypospolitej
2021-08-14, 07:30 Autor: Bolesław Bezeg

Początek końca I Rzeczypospolitej

Korneli Szlegel: Pułaski w Barze
Korneli Szlegel: Pułaski w Barze
Wczoraj minęła 249 rocznica kapitulacji Jasnej Góry co było równoznaczne z zakończeniem ostatnich walk w obronie Konfederacji Barskiej.
Niewiele w przestrzeni publicznej czy nawet w szkolnych programach poświęcamy miejsca Konfederacji Barskiej. Nawet w ekspozycjach zlokalizowanych na Jasnej Górze, która była duchową stolicą konfederatów, nie za bardzo wybrzmiewa opowieść o tym wydarzeniu, a było to pierwsze z długiego ciągu przedsięwzięć i działań mających na celu zachowanie a potem odzyskanie przez Polskę niepodległości w okresie rozbiorów.

Jakie było tło tamtych wydarzeń? Wybrany królem w roku 1764 pod naciskiem rosyjskiej armii Stanisław August Poniatowski już wkrótce po koronacji rozpoczął z dawna zaplanowany proces demontażu tzw. demokracji szlacheckiej. Już mniejsza z tym czy ona była pożyteczna, zdegenerowana czy wręcz szkodliwa, niemniej król lansował rewolucyjne zmiany ustrojowe.

Być może takie zmiany były Rzeczpospolitej potrzebne, ale problem w tym, że odbywały się one pod kuratelą rosyjskiej armii. W lutym roku 1768 Rzeczpospolita zawarła z Rosją traktat o wieczystej przyjaźni, w którego efekcie Polska i Litwa stały się rosyjskim protektoratem, którego granice i ład wewnętrzny odtąd gwarantowała armia rosyjska.

W odpowiedzi na tę jawną utratę suwerenności 29 lutego 1768 roku w Barze na Podolu szlachta zawiązała konfederację skierowaną przeciwko cesarzowej Rosji, innowiercom oraz królowi będącemu w istocie tylko reprezentantem rosyjskich interesów.

Naszym słuchaczom należy się wyjaśnienie cóż to była właściwie konfederacja. Otóż ustrój rzeczpospolitej szlacheckiej przewidywał, że jej obywatele a więc szlachta, ale także duchowni lub mieszczaństwo, w wypadkach zagrożenia swoich praw mają prawo do zawiązania konfederacji a dziś powiedzielibyśmy celowego stowarzyszenia, którego zadaniem było zażegnanie zagrożenia.

Prawo do konfederacji gwarantowała przysięga składana przez królów elekcyjnych przed koronacją na tzw. Pacta Conventa, co było warunkiem objęcia tronu.

A dlaczego konfederaci zwrócili się przeciwko innowiercom skoro Rzeczpospolita słynęła ze swobód religijnych? Faktycznie w rzeczpospolitej szlacheckiej obowiązywała wolność religijna, mogli więc jej mieszkańcy wyznawać dowolną religię, były przecież liczne przykłady uszlachcania nawet muzułmanów. Ale jak wszędzie zdarzały się przypadki łamania swobody wyznaniowej, toteż Caryca Katarzyna II rosyjską obecność militarną w Rzeczpospolitej w początkowym okresie uzasadniała koniecznością ochrony praw rzekomo represjonowanych innowierców. Nic więc dziwnego, że ruch antyrosyjski przybrał charakter ultrakatolicki, a Jasna Góra stała się ideową stolicą konfederatów.

Wojna pomiędzy konfederatami a Rosjanami i ich rodzimymi sojusznikami trwała cztery lata i przybierała różne obroty. Niewątpliwie walki miały charakter powstańczy. Niewielki stan wiedzy o tamtych czasach powoduje, że mało kto wie, iż w toku konfederacji doszło do dwóch oblężeń Jasnej Góry przez wojska rosyjskie, znacznie dłuższych i dramatyczniejszych niż obrona klasztoru znana wszystkim z sienkiewiczowskiego „Potopu”. Drugie oblężenie zakończone kapitulacją 13 sierpnia 1772 roku było faktycznym upadkiem Konfederacji Barskiej.

Zobacz także

2022-01-16, godz. 08:20 Źródła ukraińskich kłopotów Pojutrze przypada 368 rocznica zawarcia przez Kozaków i przedstawicieli cara Aleksego I ugody perejasławskiej, od której datuje się udział Moskwy w polityce… » więcej 2022-01-15, godz. 07:20 Cichociemny Niedźwiadek W najbliższą środę 19 stycznia przypada 77 rocznica wydania przez generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” rozkazu rozkazu rozwiązującego Armię… » więcej 2022-01-09, godz. 08:21 Jagielloński mariaż Pojutrze przypada 636 rocznica zawarcia na zamku w Wołkowysku umowy pomiędzy polskim poselstwem, a litewskim księciem Jagiełłą. Dzięki temu porozumieniu… » więcej 2022-01-08, godz. 07:20 Człowiek Wolności Dziś chciałbym Opowiedzieć Państwu o postaci szerokiej publiczności niemal zupełnie nieznanej, a która to odcisnęła silne piętno na polskiej rzeczywistości… » więcej 2022-01-06, godz. 08:33 Odkrywca Troi Dokładnie 200 lat temu czyli 6 stycznia 1822 roku urodził się Heinrich Schliemann niemiecki archeolog amator, który wsławił się odkryciem ruin uważanej… » więcej 2022-01-02, godz. 08:27 Coraz gorzej Zjawisko sukcesywnego pogarszania jakości w niemal każdej sferze naszego życia można porównać do jednokierunkowej autostrady. Daje się to zauważyć poprzez… » więcej 2022-01-01, godz. 08:19 Kiedy zaczyna się wojna? Powiedzmy sobie uczciwie, że utrzymywanie , iż II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. z pewnej perspektywy może być uznane za swoisty europocentryzm… » więcej 2021-12-26, godz. 08:21 Przełomowe oblężenie 366 lat temu - 26 grudnia 1655 r. wojska szwedzkie zwinęły oblężenie Jasnej Góry, będące częścią szwedzkiej inwazji znanej jako Potop Szwedzki. » więcej 2021-12-25, godz. 08:23 Walka o tron i wiarę Dziś przypada 996 rocznica koronacji na króla Polski Mieszka II Lamberta, który zapoczątkował w naszych dziejach niechlubną tradycję bratobójczych walk… » więcej 2021-12-19, godz. 08:20 Górnictwo węglowe w średniowieczu Wczoraj minęła 65 rocznica wydania pierwszego znanego nam zezwolenia na budowę na Śląsku sztolni przeznaczonej do wydobycia węgla kamiennego. » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »