Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Fundator Jasnej Góry
2021-08-08, 08:24 Autor: Bolesław Bezeg

Fundator Jasnej Góry

Odsłonięcie pomnika Władysława II Opolczyka w Opolu. Fot. K.Doros
Odsłonięcie pomnika Władysława II Opolczyka w Opolu. Fot. K.Doros
Jutro przypada 639 rocznica podpisania przez księcia na Opolu Władysława II zwanego Opolczykiem aktu fundacji klasztoru Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Niewątpliwie fundacja jasnogórskiego klasztoru jest jednym z budzących najmniej kontrowersji wątków w jego życiorysie.
Z Historycznego Punktu Widzenia 8 sierpnia 2021
Urodzony pomiędzy 1326, a 1332 rokiem książę opolski Władysław II był z pewnością najwybitniejszym przedstawicielem opolskiej linii dynastii Piastów. Na sformułowanie takiego sądu pozwalają zajmowane przez niego stanowiska i rozmach działań tego władcy.

Pełnił więc Władysław funkcję palatyna Węgier oraz wielkorządcy Rusi Halickiej i Polski. Tę ostatnią funkcję sprawował za rządów w Polsce Ludwika Węgierskiego, który przebywając na Węgrzech potrzebował w Polsce zastępcy i na funkcję tę wybrał właśnie Władysława II Opolczyka.

W naszej historii Opolczyk zasłynął także jako autor pierwszego w naszych dziejach planu rozbiorów Polski. Ten fragment jego życiorysu był szczególnie chętnie eksponowany w czasach PRL-u gdy także poprzez podkreślanie antypolskich działań fundatora Jasnej Góry próbowano podkopywać zaufanie do jasnogórskich Paulinów. Skupmy się jednak na jego najpozytywniejszym dziele czyli na ufundowaniu klasztoru na Jasnej Górze.

9 sierpnia 1382 roku wydał książę Władysław II akt uposażenia klasztoru paulinów w tzw. "Starej Częstochowie". Siedzibą zakonników stał się stary kościół parafialny w tej miejscowości. Paulinów do Częstochowy sprowadził Opolczyk z Węgier, bo tam właśnie sto lat wcześniej powstał Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, którego członków potocznie nazywa się Paulinami. Nazwa zakonu wywodzi się od św. Pawła z Teb, pierwszego uznanego przez Kościół katolicki pustelnika.

Na mocy wspomnianego dekretu książę opolski nadawał mnichom dwie wsie Starą Częstochowę oraz Krowodrzę oraz przeznaczał na utrzymanie klasztoru dziesięciny z wybranych wsi położonych w ziemi krakowskiej, wieluńskiej oraz sieradzkiej. Historycy podkreślają, że Jasna Góra nie otrzymała żadnego nadania z terenu księstwa opolskiego. Najwyraźniej Opolczyk nie chciał osłabiać potencjału gospodarczego swojego dziedzicznego księstwa.

Dwa lata później czyli prawdopodobnie w roku 1384 Władysław Opolczyk sprowadził z Rusi do Częstochowy ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej, którą według tradycji miał namalować św. Łukasz Ewangelista na deskach ze stołu używanego w rodzinnym domu Jezusa. Ikona ta miała trafić na Ruś z Bizancjum, a tam została ponoć przywieziona z Ziemi Świętej w IV wieku przez świętą Helenę.

Rola jaką w historii Polski odegrał jasnogórski klasztor jest nie do przecenienia. Wystarczy przypomnieć, że gdy podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku niemal wszyscy przeszli na stronę najeźdźców, to właśnie opór jasnogórskiego klasztoru stał się pobudką dla polskich sumień i sygnałem do powszechnego antyszwedzkiego powstania. Niewątpliwie za stworzenie polskiej duchowej stolicy winniśmy wdzięczność opolskiemu księciu Władysławowi II Opolczykowi.

Zobacz także

2022-02-20, godz. 08:24 Pierwsza Konstytucja Drugiej Rzeczypospolitej 103 lata temu - 20 lutego 1919 roku Sejm Ustawodawczy Republiki Polskiej uchwalił tzw. Małą Konstytucję. » więcej 2022-02-19, godz. 07:20 Rzucił się przez morze Jak Czarniecki do Poznania po szwedzkim zaborze, dla ojczyzny ratowania wrócim się przez morze – śpiewamy czasem, gdy mamy okazję wykonywać nasz hymn państwowy… » więcej 2022-02-13, godz. 08:20 Przejście do Aliantów Pojutrze przypada 104 rocznica opuszczenia sojuszu z państwami centralnymi przez ostatnią polską jednostkę frontową. W nocy z 15 na 16 lutego 1918 roku dowodzona… » więcej 2022-02-12, godz. 07:24 Zdrajca czy bohater Wczoraj minęła 16 rocznica śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Postać ta wciąż budzi sprzeczne emocje i zapewne tak już zostanie na zawsze. » więcej 2022-02-06, godz. 08:20 Zabójstwo polityczne Zabójstwa, porwania i niewyjaśnione okoliczności śmierci dawnych władców, jak mało które wydarzenia dają pole do snucia teorii spiskowych. Niekiedy spiskowe… » więcej 2022-02-05, godz. 07:24 Czechosłowacka inwazja 1919 Przedwczoraj minęła 103 rocznica podpisania tzw. umowy paryskiej, która zakończyła polsko-czechosłowacką wojnę o Śląsk Cieszyński. Umowa zawarta pod… » więcej 2022-01-30, godz. 08:20 Wielki humanista Mało brakowało, by bezpowrotnie przepadło bezcenne źródło wiedzy o życiu i działaniach a przede wszystkim o humanistycznych projektach i rozważaniach… » więcej 2022-01-29, godz. 07:20 Wielka zbrojeniowa inwestycja Największym przedsięwzięciem gospodarczym II Rzeczpospolitej była budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego. Latach 1937-39 wydano na nią zawrotną kwotę… » więcej 2022-01-23, godz. 08:20 Enigmatyczne dzieje enigmy 89 lat temu, w styczniu 1933 roku zespół polskich matematyków złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, zmieniając w ten sposób losy świata. » więcej 2022-01-22, godz. 07:20 Trudny styczeń 1945 r. Zaczęło się od ewakuacji obozu koncentracyjnego w Auschwitz, ale wkrótce do pędzonych śląskimi drogami wynędzniałych więźniów z Oświęcimia dołączyli… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »