Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Jesteśmy z Zachodu
2021-01-02, 07:40 Autor: Bolesław Bezeg

Jesteśmy z Zachodu

Niewątpliwie żyjemy w czasach przełomowych. Można to poznać zarówno po zachodzących na naszych oczach dynamicznych zmianach, jak i po trwających od kilku lat wielkich migracjach, po których nic już nie będzie takie jak kiedyś.
My Polacy - ciekawe jak długo jeszcze taki mianownik liczby mnogiej będzie aktualny? Tzn. jak długo będzie się pod tym rzeczownikiem krył jakiś możliwy do uchwycenia i scharakteryzowania zespół cech? Na przestrzeni dziejów byliśmy świadkami procesów, w efekcie których zanikały całe narody a nawet cywilizacje.

Zacznijmy jeszcze raz: My Polacy dzięki podjętej w pewnym momencie dziejów przez księcia Mieszka I decyzji, jesteśmy częścią tzw. cywilizacji łacińskiej. Mało brakowało, a stalibyśmy się częścią cywilizacji bizantyjskiej, która tylko pozornie niewiele różni się od wspomnianej łacińskiej.

Na poziomie definicji określenie na czym opiera się cywilizacja łacińska wydaje się proste: jest to wypracowany przez starożytną cywilizację grecką i greckich filozofów system podstawowych pojęć oraz sposób pojmowania dobra i zła, a także estetyki, i tu kończą się cechy wspólne cywilizacji bizantyjskiej i łacińskiej, którą ponadto zdeterminowały rzymskie podejście do systemu prawa i sprawiedliwości oraz chrześcijańska wrażliwość.

Wspomniana cywilizacja bizantyjska przez pewien czas rozwijała się wspólnie z cywilizacją łacińską, ale różnice kulturowe pomiędzy cesarstwem wschodnim i zachodnim spowodowały rozłam, czego tylko naturalną konsekwencją, a nie jak chcieliby niektórzy badacze przyczyną była tzw. wielka schizma czyli rozłam kościoła na wschodni i zachodni.

Cywilizację bizantyjską charakteryzuje nieco inne podejście do norm moralnych i prawnych, a więc kult siły oraz brak zrozumienia dla samo ograniczającego władzę rzymskiego systemu prawnego. Również bizantyjskie ideały estetyczne nieco różnią się od łacińskich, stąd mowa o lubującym się w przepychu bizantynizmie.

Dla porządku trzeba jeszcze wspomnieć, że na przestrzeni ostatnich pięciu wieków również w łonie cywilizacji łacińskiej nastąpił rozłam na katolicyzm i protestantyzm, z których oba nurty bazując na wspólnej etyce chrześcijańskiej, ale na różnych wyobrażeniach dobra najwyższego, wypracowały dwa nieco odmienne podejścia do etycznej wrażliwości. Stąd np. różnice w poziomie akceptacji takich zjawisk jak rozwody, aborcja czy eutanazja. Ciągle jednak oba te nurty pozostają w łonie cywilizacji łacińskiej.

Warto w tym miejscu podkreślić, że mimo, iż źródła cywilizacji leżą w systemach religijnych, to sam fakt posiadania wiary lub jej nie posiadania, w żaden sposób nie wpływa na naszą kulturową przynależność do danej cywilizacji. Można być od urodzenia ateistą, a nawet być dzieckiem i wnukiem zadeklarowanych ateistów, ale będąc wychowanym w środowisku cywilizacji łacińskiej, będzie się akceptowało takie a nie inne podejście do etyki, taką a nie inną wrażliwość estetyczną oraz system podstawowych pojęć. To jest właśnie cywilizacja. Można by to nazwać łacińskim sposobem uporządkowania mózgu, albo porównując do informatyki określić sposobem jego sformatowania.

Można się przeciwko temu zżymać i buntować, tak jak komuś może się nie podobać binarny system zapisu danych w cząstkach cyfrowej pamięci, ale nie zmieni to faktu, że informacja jest tam zapisywana w kodzie zero jedynkowym. Nic tu nie pomoże opracowywanie alternatywnych koncepcji i systemów. Tak już po prostu jest.

Zobacz także

2021-03-28, godz. 08:34 Janusz zwany Janem Dziś przypada 489 rocznica śmierci ostatniego opolskiego władcy z dynastii Piastów Janusza II zwanego Janem Dobrym. Książę opolski, niemodliński i strzelecki… » więcej 2021-03-27, godz. 07:33 78 lat temu - Meksyk II Wczoraj minęła 78 rocznica dokonanej przez harcerzy z Szarych Szeregów akcji Meksyk II, która przeszła do historii jako akcja pod Arsenałem. » więcej 2021-03-21, godz. 08:30 Ekonomia i gwiazdy 499 lat temu 21 marca 1522 roku podczas obrad Sejmiku Generalnego Prus Królewskich ksiądz Mikołaj Kopernik wygłosił swój słynny traktat o monecie. » więcej 2021-03-20, godz. 07:29 Henrykowskie sny o koronie Dziś przypada 783 rocznica śmierci śląskiego księcia z dynastii Piastów Henryka Brodatego, który miał ambicję, ale przede wszystkim miał największe… » więcej 2021-03-14, godz. 08:30 Zjazd ważniejszy niż inne 1021 lat temu odbył się Zjazd Gnieźnieński, było to wydarzenie które często jest niedoceniane, a które legło u podstaw przetrwania państwa polskiego. » więcej 2021-03-13, godz. 07:15 Estonia w Rzeczpospolitej Wczoraj minęła 401 rocznica ogłoszenia przez króla polskiego Zygmunta III Wazę inkorporacji Estonii do Rzeczypospolitej. Jak należało się spodziewać stało… » więcej 2021-03-07, godz. 08:28 Korona Węgier dla Jagiellończyka 575 lat temu w katedrze wawelskiej delegacja stanów węgierskich ofiarowała Władysławowi III koronę Węgier. » więcej 2021-03-06, godz. 07:25 Korpus Poniatowskiego Dokładnie 209 lat temu Napoleon Bonaparte powołał złożony z Polaków V korpus Wielkiej Armii. Dowódcą korpusu został mianowany książę Józef Poniat… » więcej 2021-02-28, godz. 08:30 Promoskiewski grzech pierworodny Smutny jest los Tatarów Krymskich pod rosyjską okupacją. Smutny, bo gdy rozpoczęła się rosyjska hybrydowa inwazja na Krym opowiedzieli się za pozostaniem… » więcej 2021-02-27, godz. 07:30 Pierwsza Konstytucja II Rzeczpospolitej Przed nami marzec, a zatem wielkimi krokami zbliżamy się do 100 rocznicy uchwalenia konstytucji marcowej. 17 marca 1921 r. Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »