Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Wielka Karta Swobód
2021-06-13, 06:19 Autor: Bolesław Bezeg

Wielka Karta Swobód

Alfons IX jeden z królów Krzyżowców.
Alfons IX jeden z królów Krzyżowców.
Pojutrze przypada 806 rocznica ogłoszenia przez angielskiego króla Jana bez Ziemi Wielkiej Karty Swobód. Dokument ten uważa się za początek procesu, który w XX wieku zaowocował zdefiniowaniem tzw. praw człowieka.
Z Historycznego Punktu Widzenia 13 czerwca 2021
Jana bez Ziemi znamy wszyscy z opowieści o Robinie Hoodzie. To ten nielojalny młodszy brat króla Ryszarda Lwie Serce, który próbował przechwycić królestwo gdy Ryszard zwiedzał ciepłe kraje w ramach wypraw krzyżowych. Ryszard jednak w końcu powrócił i odzyskał władzę, a młodszemu bratu nielojalność wybaczył i nawet uczynił go swoim następcą.

Fakt ten przydał się już wkrótce gdy Ryszard chwalebnie poległ w jednej ze swoich ulubionych kolejnych wojen. Jan ponownie okazał się władcą pokrętnym do tego stopnia, że zdenerwowani kilkukrotnym ściąganiem tego samego podatku możnowładcy wszczęli przeciwko niemu bunt i na tej drodze zmusili króla do podpisania czegoś w rodzaju umowy menadżerskiej pomiędzy królem, a jego podwładnymi.

Umowa oprócz systemu ściągania podatków określała przy okazji cały szereg spraw i procedur. Wśród nich znalazł się na przykład zapis zabraniający królowi zaciągania za granicą żołnierzy do użycia w Anglii. Zakazane też zostało więzienie poddanego bez wyroku odpowiedniego sądu. Przestrzegania przez króla zapisów Karty Swobód przestrzegać miała komisja złożona z 25 baronów, która w wypadku stwierdzenia naruszenia umowy mogła uruchomić procedurę usunięcia króla z tronu.

Warto tu zauważyć, że do grona poddanych króla umowa nie zaliczała wszystkich mieszkańców Anglii, ale tylko przedstawicieli szlachty i to oni otrzymywali wspomniane swobody. Zresztą dokładnie tak samo było w Rzeczpospolitej Szlacheckiej, która właśnie dlatego nazywała się szlachecką, że to właśnie szlachta była w niej w posiadaniu praw politycznych.

Myliłby się ten, kto by sądził, że lepiej było u nas z wolnością i demokracją w czasach plemiennych. Bo chociaż członkowie plemienia cieszyli się w zasadzie równością wobec prawa, a kniaziów wybierali sobie tylko na wojnę, ale w tamtym czasie prawa posiadali tylko członkowie rodzimego plemienia, a niemal każdy z nich posiadał co najmniej jednego niewolnika pochodzącego z plemion pokonanych w licznych wojnach.

Wróćmy jednak do Jana bez Ziemi i jego Wielkiej Karty Swobód. W związku z powszechnie dowiedzionym krętactwem króla wspomnianą umowę spisano w kilkudziesięciu egzemplarzach. Dzięki temu kilka z nich przetrwało do naszych czasów. Można by zapytać czy skoro w kilkudziesięciu paragrafach opisano tam rozmaite gwarantowane przez króla prawa poddanych, ale także ich obowiązki, to może mamy w tym wypadku do czynienia z jakąś pierwszą konstytucją?

No jednak nie, nasza trzeciomajowa konstytucja pozostaje pierwszą konstytucją w Europie. A to z takiego powodu, że Wielka Karta Swobód nie jest ustawą zasadniczą, od której wywodzić się mają wszelkie inne ustawy, ale spisem wzajemnych zobowiązań czyli raczej spisaniem praw, rodzajem kodeksu spisanego na jednym sporym arkuszu pergaminu.

Niewątpliwie jednak otwierała ona nowy rozdział w dziejach cywilizacji łacińskiej. Paradoksem jest, że u źródeł praworządności legło wyjątkowe krętactwo króla.

Zobacz także

2021-02-21, godz. 08:35 Szef Kedywu W najbliższą środę 24 lutego przypada 68 rocznica egzekucji generała Augusta Emila Fieldorfa pseudonim „Nil”. Ten legendarny dowódca Kedywu Armii Krajowej… » więcej 2021-02-20, godz. 07:33 Czarne orły atakują Trzy dni temu – w środę 17 lutego 249 rocznica zawarcia pierwszego rosyjsko-pruskiego porozumienia w sprawie planowanych rozbiorów Polski. Gdy w efekcie dwudziestokilkuletniej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:40 Marsz Śmierci Zima to cały szereg ważkich rocznic narodowych, a wśród nich rocznica trwającego przez wiele dni wydarzenia, jakim był mający miejsce 76 lat temu marsz… » więcej 2021-02-13, godz. 07:35 Harcerstwo alternatywne Wczoraj minęła 32 rocznica powołania Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W zebraniu założycielskim uczestniczyło dwoje instruktorów z Opola. » więcej 2021-02-07, godz. 08:40 Ryszard Kukliński wizytował Opolszczyznę W nadchodzącym tygodniu przypada siedemnasta rocznica śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Postać ta wciąż budzi sprzeczne emocje i zapewne tak już… » więcej 2021-02-06, godz. 07:40 Bunt Żeligowskiego Trudno sobie wyobrazić zamieszanie jakie wybuchło sto lat temu w domu moich pradziadków we Lwowie gdy w pierwszych dniach lutego mój pradziadek Karol Franz… » więcej 2021-01-31, godz. 08:31 Złamanie kodu enigmy 88 lat temu 31 stycznia 1933 roku zespół polskich matematyków złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, zmieniając w ten sposób losy świata… » więcej 2021-01-30, godz. 07:35 Prawo, pięść i teatr Dziś przypada 20 rocznica śmierci wybitnego polskiego aktora i piosenkarza Edmunda Fettinga. Mało kto wie, że wybitny polski aktor i piosenkarz Edmund Andrzej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:36 Wątpliwe wyzwolenie Druga połowa stycznia, na Opolszczyźnie przez wiele lat kojarzona była z tzw. wyzwoleniem przez sowiecką armię w 1945 roku. W tym roku mija 76 lat od tamtych… » więcej 2021-01-23, godz. 06:36 W podręcznikach nadal cisza Jutro przypada 433 rocznica stoczenia bitwy pod Byczyną. Obok bitwy o Górę Świętej Anny z 1921 roku to jedno z dwóch wydarzeń historycznych jakie miały… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »