Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Wielka Karta Swobód
2021-06-13, 06:19 Autor: Bolesław Bezeg

Wielka Karta Swobód

Alfons IX jeden z królów Krzyżowców.
Alfons IX jeden z królów Krzyżowców.
Pojutrze przypada 806 rocznica ogłoszenia przez angielskiego króla Jana bez Ziemi Wielkiej Karty Swobód. Dokument ten uważa się za początek procesu, który w XX wieku zaowocował zdefiniowaniem tzw. praw człowieka.
Z Historycznego Punktu Widzenia 13 czerwca 2021
Jana bez Ziemi znamy wszyscy z opowieści o Robinie Hoodzie. To ten nielojalny młodszy brat króla Ryszarda Lwie Serce, który próbował przechwycić królestwo gdy Ryszard zwiedzał ciepłe kraje w ramach wypraw krzyżowych. Ryszard jednak w końcu powrócił i odzyskał władzę, a młodszemu bratu nielojalność wybaczył i nawet uczynił go swoim następcą.

Fakt ten przydał się już wkrótce gdy Ryszard chwalebnie poległ w jednej ze swoich ulubionych kolejnych wojen. Jan ponownie okazał się władcą pokrętnym do tego stopnia, że zdenerwowani kilkukrotnym ściąganiem tego samego podatku możnowładcy wszczęli przeciwko niemu bunt i na tej drodze zmusili króla do podpisania czegoś w rodzaju umowy menadżerskiej pomiędzy królem, a jego podwładnymi.

Umowa oprócz systemu ściągania podatków określała przy okazji cały szereg spraw i procedur. Wśród nich znalazł się na przykład zapis zabraniający królowi zaciągania za granicą żołnierzy do użycia w Anglii. Zakazane też zostało więzienie poddanego bez wyroku odpowiedniego sądu. Przestrzegania przez króla zapisów Karty Swobód przestrzegać miała komisja złożona z 25 baronów, która w wypadku stwierdzenia naruszenia umowy mogła uruchomić procedurę usunięcia króla z tronu.

Warto tu zauważyć, że do grona poddanych króla umowa nie zaliczała wszystkich mieszkańców Anglii, ale tylko przedstawicieli szlachty i to oni otrzymywali wspomniane swobody. Zresztą dokładnie tak samo było w Rzeczpospolitej Szlacheckiej, która właśnie dlatego nazywała się szlachecką, że to właśnie szlachta była w niej w posiadaniu praw politycznych.

Myliłby się ten, kto by sądził, że lepiej było u nas z wolnością i demokracją w czasach plemiennych. Bo chociaż członkowie plemienia cieszyli się w zasadzie równością wobec prawa, a kniaziów wybierali sobie tylko na wojnę, ale w tamtym czasie prawa posiadali tylko członkowie rodzimego plemienia, a niemal każdy z nich posiadał co najmniej jednego niewolnika pochodzącego z plemion pokonanych w licznych wojnach.

Wróćmy jednak do Jana bez Ziemi i jego Wielkiej Karty Swobód. W związku z powszechnie dowiedzionym krętactwem króla wspomnianą umowę spisano w kilkudziesięciu egzemplarzach. Dzięki temu kilka z nich przetrwało do naszych czasów. Można by zapytać czy skoro w kilkudziesięciu paragrafach opisano tam rozmaite gwarantowane przez króla prawa poddanych, ale także ich obowiązki, to może mamy w tym wypadku do czynienia z jakąś pierwszą konstytucją?

No jednak nie, nasza trzeciomajowa konstytucja pozostaje pierwszą konstytucją w Europie. A to z takiego powodu, że Wielka Karta Swobód nie jest ustawą zasadniczą, od której wywodzić się mają wszelkie inne ustawy, ale spisem wzajemnych zobowiązań czyli raczej spisaniem praw, rodzajem kodeksu spisanego na jednym sporym arkuszu pergaminu.

Niewątpliwie jednak otwierała ona nowy rozdział w dziejach cywilizacji łacińskiej. Paradoksem jest, że u źródeł praworządności legło wyjątkowe krętactwo króla.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:19 Szlachta ginęła za przywileje Pojutrze czeka nas 525 rocznica wydania przez króla Jana Olbrachta tzw. statutów piotrkowskich, co miało miejsce 1 czerwca 1496 roku. Statuty te był to szereg… » więcej 2021-05-29, godz. 07:21 Szukał piękna i dobra Pojutrze przypada 89 rocznica urodzin zmarłego przed dwu laty opolskiego biskupa pomocniczego Jana Bagińskiego. » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Ochotnik do piekla Pojutrze przypada 73 rocznica śmierci bohaterskiego ochotnika do Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego. » więcej 2021-05-22, godz. 07:21 Dajcie spokój Persji Wiele się w ostatnich latach mówi w naszych mediach o Iranie czy jak byśmy to historycznie rzecz ujmując powiedzieli o Persji. Szczerze mówiąc to słuchając… » więcej 2021-05-16, godz. 08:31 Wolność krzyżami się mierzy? Dokładnie 77 lat temu trwała krwawa bitwa o Monte Cassino. 12 maja 1944 roku żołnierze II Korpusu Polskiego ruszyli do ataku na kompleks wzgórz górujących… » więcej 2021-05-15, godz. 07:30 Zamach majowy W ostatnią środę minęła 95 rocznica zamachu majowego, który miał miejsce 12 maja 1926 roku, a w efekcie którego władzę w Polsce objęła tzw. sanacja… » więcej 2021-05-09, godz. 08:44 Wybitna Królowa Ludwika Jutro przypada 354 rocznica śmierci polskiej królowej Marii Gonzagi – osoby zapomnianej, która jednak w swoich czasach odgrywała istotną rolę w naszym… » więcej 2021-05-08, godz. 07:43 Kontrowersyjny Opolanin 630 lat temu 7 maja 1391 roku Książę opolski Władysław Opolczyk, bez zgody polskiego króla oddał w zastaw krzyżakom zamek w Złotorii nad Drwęcą. Fakt… » więcej 2021-05-03, godz. 07:30 Vivat Konstytucja! 230 lat temu, 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą polską konstytucję, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga… » więcej 2021-05-02, godz. 08:28 Brzeg wzięty 280 lat temu 2 maja 1741 austriacka twierdza Brzeg skapitulowała przed armią pruską, która kilka dni wcześniej rozbiła armię austriacką w bitwie pod pobliskimi… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »