Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Zamach majowy
2021-05-15, 07:30 Autor: Bolesław Bezeg

Zamach majowy

Józef Piłsudski przed spotkaniem z Prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego w Warszawie.
Józef Piłsudski przed spotkaniem z Prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego w Warszawie.
W ostatnią środę minęła 95 rocznica zamachu majowego, który miał miejsce 12 maja 1926 roku, a w efekcie którego władzę w Polsce objęła tzw. sanacja. Wydarzenia, które przeszły do historii pod nazwą zamach majowy poprzedził cały szereg wydarzeń na arenie międzynarodowej, które budziły niepokój o zewnętrzne bezpieczeństwo z takim trudem odbudowanej II Rzeczpospolitej.
Z Historycznego Punktu Widzenia 15 maja 2021
Zacząć należy od groźnego dla Polski porozumienia niemiecko-sowieckiego, które zawarto pod bokiem aliantów już 16 kwietnia 1922 r. w małym nadmorskim miasteczku Rapallo nieopodal Genui. Niemcy i sowieci ustalili tam, że zrzekają się wobec siebie wszelkich roszczeń finansowych, a ponadto zaplanowali ścisłą współpracę gospodarczą i wojskową.

W efekcie już wkrótce na sowieckich poligonach niemieccy specjaliści zaczęli prace nad budową nowoczesnych czołgów, armat i samolotów, pomimo, że oficjalnie w myśl traktatu wersalskiego Niemcom nie wolno było posiadać ani czołgów, ani samolotów bojowych. W istocie traktat w Rapallo był zapowiedzią późniejszego układu Ribbentrop – Mołotow.

Latem 925 roku rozpoczęła się polsko-niemiecka wojna celna, której przyczyną stało się wygaśnięcie konwencji górnośląskiej i zaprzestanie kupowania przez Republikę Weimarską polskiego węgla. Spowodowało to pogorszenie i tak już kiepskiej od czasu rozpoczęcia się kryzysu w 1923 roku sytuacji gospodarczej Polski.

Ucieczka przychodów ze sprzedaży węgla a później także innych produktów stanowiła poważny cios w polską gospodarkę i była zapowiedzią nieuchronnych strajków, a może i rozruchów takich jak opisywane już przeze mnie kilka dni temu wydarzenia krakowskie z 1923 roku.

W październiku 1925 roku w szwajcarskim mieście Locarno z niemieckiej inicjatywy odbyła się międzynarodowa konferencja, której celem było unormowanie stosunków Niemiec z państwami zachodniej Europy. W konferencji wziął udział polski minister spraw zagranicznych Aleksander Skrzyński, ale podobnie jak przedstawiciel Czech Edward Benesz nie został dopuszczony do obrad przy głównym stole.

W Locarno zawarto szereg układów, których wymowa była mniej więcej taka, że Niemcy uznali nienaruszalność ustalonych traktatem wersalskim swoich granic zachodnich, ale nie gwarantowały nienaruszalności granic z Czechosłowacją i Polską. W istocie oznaczało to jasną deklarację, że polityka niemiecka będzie dążyć do odzyskania terenów utraconych na rzecz Czechosłowacji i Polski.

Jakby tego wszystkiego było mało 24 kwietnia 1926 roku państwo sowieckie zawarło z Niemcami układ o przyjaźni i neutralności, który aż nazbyt czytelnie zapowiadał wspólne akcje przeciwko Polsce jeśli tylko nadarzy się do tego korzystna sytuacja.

A sytuacja się nadarzyła. Po upadku drugiego rządu Wincentego Witosa prezydent Wojciechowski powierzył misję utworzenia nowego rządu kolejno siedmiu potencjalnym premierom, ale żadnemu z nich nie udało się zebrać większości w parlamencie.

Zniecierpliwiony serią kryzysów gabinetowych, które groziły destabilizacją państwa i zapraszały naszych sąsiadów do interwencji wojskowej Józef Piłsudski 12 maja 1926 roku przyjechał do Warszawy. Wraz z nim do stolicy ściągnęły także oddziały wojskowe, które miały zamanifestować poparcie dla marszałka. Manifestacja poparcia przerodziła się w zamach stanu. Na ulicach Warszawy doszło do walk pomiędzy zwolennikami Piłsudskiego, a oddziałami wiernymi rządowi.

Przypomnijmy, że wobec niemożności sformowania nowego rządu swoje obowiązki nadal wykonywał tzw. drugi gabinet Wincentego Witosa. Początkowo ministrowie i prezydent wycofali się z Belwederu do Wilanowa. Był projekt ewakuacji rządu do Poznania i prowadzenia dalszej walki z buntownikami, ale prezydent Wojciechowski nie chciał eskalacji wojny domowej. W obliczu niemożności sprawowania dalszej władzy 15 maja 1926 roku złożył swój urząd na ręce marszałka Sejmu Macieja Rataja.

Po dymisji prezydenta Stanisława Wojciechowskiego obowiązki prezydenta przez nieco ponad dwa tygodnie pełnił Marszałek Sejmu Maciej Rataj. W tym czasie 31 maja 1926 roku podjęto próbę mianowania na to stanowisko marszałka Józefa Piłsudskiego, jednakże nie przyjął on ofiarowanej mu przez Zgromadzenie Narodowe prezydentury. Wobec tego trzeba było szukać innego przywódcy. Wybór padł na wybitnego 59-letniego profesora chemii Ignacego Mościckiego.

Mościcki za młodu związany był z Polską Partią Socjalistyczną, jednak ostatecznie całą swoją młodość poświęcił chemii.

Gdy po przewrocie majowym szukano odpowiedniego kandydata na prezydenta kandydaturę Mościckiego wysunął znający go jeszcze z politechniki lwowskiej premier Kazimierz Bartel. Rekomendowanego przez marszałka kandydata Zgromadzenie Narodowe wybrało zwykłą większością głosów. 4 czerwca 1926 roku Ignacy Mościcki został zaprzysiężony i zamieszkał wraz z rodziną na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zobacz także

2022-07-02, godz. 07:20 Łużyckie zagłębie Około 3700 lat temu na terenie Polski pojawiła się cywilizacja znana pod nazwą Kultury Łużyckiej. Jedne z najstarszych znanych łużyckich osiedli znajdowały… » więcej 2022-06-26, godz. 08:20 Zemsta po latach 82 lata temu - 26 czerwca 1940 roku w okolicach Olsztyna pod Częstochową Niemcy rozstrzelali grupę byłych powstańców śląskich. Wśród nich był Paweł… » więcej 2022-06-25, godz. 07:20 Finał walk 1921 101 lat temu 25 czerwca 1921 r. w toku III powstania śląskiego Niemcy podpisali i przyjęli do stosowania porozumienie o zaprzestaniu walk. » więcej 2022-06-19, godz. 08:20 Przekleństwo kolaborantów Jutro przypada 205 rocznica proklamowania w Warszawie tzw. Królestwa Polskiego. Królestwo to utworzono po pokonaniu Napoleona Bonaparte i na mocy ustaleń Kongresu… » więcej 2022-06-18, godz. 07:20 Jego Waterloo 207 lat temu – 18 czerwca 1815 roku - Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte poniósł ostateczną klęskę w bitwie pod Waterloo kończącej jego ostatnią kampanię… » więcej 2022-06-16, godz. 08:20 Męczennicy Przedwczoraj minęła 23 rocznica beatyfikacji grupy 108 polskich męczenników II wojny światowej. Wśród nich znaleźli się także Opolanie oraz osoby z Opolszczyzną… » więcej 2022-06-12, godz. 08:27 Decydujaca szarża Jutro przypada 107 rocznica jednego z najsłynniejszych wyczynów okresu walk o odzyskanie niepodległości – 64 ułanów w ciągu trwającej kwadrans szarży… » więcej 2022-06-11, godz. 07:23 Złamać Gdańsk 445 lat temu wojska polskie na rozkaz króla Stefana Batorego rozpoczęły oblężenie Gdańska. Do wojny Gdańska z Królestwem Polskim doszło w efekcie nieuznania… » więcej 2022-06-05, godz. 08:25 Dłużej był polski Pojutrze przypada 565 rocznica uroczystego wjazdu do Malborka polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka. Stało się to w efekcie przekupienia czeskich najemników… » więcej 2022-06-04, godz. 07:20 Koniec komunizmu? To było już 33 lata temu, a ciągle wydaje mi się, że niedawno, że dopiero co. Proszę państwa 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm –… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »