Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2024-06-11, 07:00 Autor: IAR/J.Leszczyńska/dok.

Kartka z kalendarza

11 czerwca - Międzynarodowy Dzień Rysia.
1675 - Rzeczpospolita i Francja zawarły tajny traktat przeciwko Brandenburgii. Zgodnie z podpisanym przez króla Jana III Sobieskiego oraz ambasadora króla Ludwika XIV w Jaworowie, koło Lwowa, porozumieniem Polska miała przystąpić do wojny Francji z Brandenburgią. W zamian Ludwik XIV zobowiązał się do płacenia 200 000 talarów rocznie i nie sprzeciwiał się odzyskaniu przez Rzeczpospolitą Prus Książęcych. By zrealizować postanowienia traktatu Polska musiała zakończyć wojnę z Turcją, która była sojusznikiem Francji, do czego nie doszło.

1694 - Liczący 400 żołnierzy oddział jazdy polskiej powstrzymał w bitwie pod Hodowem 40-tysięczną armię Tatarów w czasie wojny polsko-tureckiej. Z powodu olbrzymiej dysproporcji sił bitwa ta bywa nazywana polskimi Termopilami. W bitwie większość obrońców odniosła rany, a zabitych było kilkudziesięciu. Zginęło też około 1200 Tatarów. Po przegranej bitwie armia tatarska wycofała się do okupowanego przez nią Kamieńca Podolskiego. 330. rocznica

1742 - Maria Teresa Habsburg i Fryderyk II Wielki podpisali pokój wrocławski kończący austriacko-pruską I wojnę śląską. Zgodnie z układem prawie cały Śląsk przeszedł we władanie Prus. Przy Austrii pozostał jedynie Śląsk Karniowsko-Opawski, południowa część Księstwa Nyskiego oraz Śląsk Cieszyński.

1768 - Liczący 600 żołnierzy oddział konfederatów barskich został rozbity w bitwie pod Krotoszynem przez liczące 1500 żołnierzy wojska rosyjskie. Po bitwie grupy konfederatów uciekły, za granicę śląską, ścigane przez Rosjan aż pod Milicz. Część konfederatów wcielono później siłą do armii pruskiej.

1776 - Urodził się John Constable, malarz angielski, uznawany za jednego z najwybitniejszych pejzażystów XIX wieku. Nigdy nie wyjeżdżał za granicę i przez całe życie malował swoje rodzinne strony - hrabstwo Suffolk. Zasłynął z doskonałego ukazywania zjawisk przyrody. Jako pierwszy zaczął malować w plenerze, twierdząc, że w naturze każda chwila jest niepowtarzalna. Zmarł 31 marca 1837 roku.

1786 - Zmarł August Fryderyk Moszyński, architekt, szambelan Stanisława Augusta, dyrektor budowli królewskich i teatrów w Warszawie, projektant kościołów: pod wezwaniem św. Trójcy w Mikulińcach i Dominikanów w Tarnopolu na Ukrainie. Z pasją zajmował się teatrem, projektował dekoracje, wspierał finansowo i nadzorował funkcjonowanie. Sam pisał sztuki teatralne. Zbierał dla króla medale i numizmaty, kupował ryciny, ofiarował mu swój zbiór medali i starożytności, czuwał też nad królewskim gabinetem fizycznym, współpracował z alchemikami i sam prowadził doświadczenia. Urodził się 25 stycznia 1731 roku.

1792 - W czasie wojny polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 Maja dowodzone przez generała Józefa Judyckiego wojska litewskie poniosły porażkę w bitwie pod Mirem z rosyjskim korpusem generała Borysa Mellina. Litwini stracili w bitwie około 120 żołnierzy, natomiast Rosjanie około 250.

1842 - Urodził się Carl von Linde, niemiecki fizyk, teoretyk chłodnictwa, konstruktor urządzeń chłodniczych. Był twórcą pierwszej chłodziarki sprężarkowej, metody skraplania gazów i otrzymywania ciekłego tlenu z powietrza. Zmarł 16 listopada 1934 roku.

1860 - Pogrzeb Katarzyny Sowińskiej, wdowy po generale Józefie Sowińskim, słynnym bohaterze obrony Warszawy z września 1831 roku, przekształcił się w pierwszą po Powstaniu Listopadowym patriotyczną manifestację w Warszawie. Kilkanaście tysięcy mieszkańców Warszawy przeszło w kondukcie żałobnym śpiewając polskie pieśni patriotyczne. Katarzyna Sowińska urodziła się 10 stycznia 1776, a zmarła 9 czerwca 1860.

1910 - Urodził się Carmine Coppola, amerykański kompozytor filmowy. Za muzykę do "Ojca chrzestnego II” otrzymał Oscara. Skomponował też muzykę do pozostałych części "Ojca chrzestnego”, "Czasu Apokalipsy”, "Czarnego Rumaka”, "Wyrzutków” i "Nowojorskich opowieści”. Zmarł 26 kwietnia 1991 roku.

1910 - Urodził się Jacques Cousteau, francuski oceanograf, autor blisko stu filmów dokumentalnych poświęconych głębinom morskim oraz 50 książek, w tym 28-tomowej „Encyklopedii Cousteau”. Film dokumentalny "Milczący świat" przyniósł mu w 1956 roku Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes, a rok później Oscara. Oscara dostał jeszcze dwa razy, za filmy "Złota rybka" i "Świat bez słońca". Zmarł 25 czerwca 1997 roku.

1915 - Urodził się Jacob Henry "Buddy” Baer, amerykański bokser wagi ciężkiej, później aktor. W swojej karierze zawodowej stoczył 60 walk, wygrywając 51, z tego 47 przez nokaut. Zakończył karierę po tym jak w styczniu 1942 w pojedynku o mistrzostwo świata znokautował go w pierwszej rundzie Joe Luis. Później występował, jako aktor, między innymi w filmach: "Abbott i Costello - Afrykańska przygoda”, "Quo vadis”, "Jaś i łodyga fasoli”, "Bezkresne niebo”. Zmarł 18 lipca 1986 roku.

1917 - Urodził się Edward Czerny, kompozytor, dyrygent i aranżer, multiinstrumentalista. Przez ponad trzydzieści lat komponował i aranżował dla orkiestr Polskiego Radia w Warszawie, Katowicach i Łodzi. Jeden z twórców Festiwali w Sopocie, Opolu i w Kołobrzegu. Autor między muzyki do piosenek: "Boję się twojej miłości”, "Już północ”, "Kocham Jurka”, "Zapytaj o to moją mamę”. Zmarł 16 lutego 2003 roku.

1920 - W czasie wojny polsko-bolszewickiej armia polska, dowodzona przez generała Edwarda Rydza-Śmigłego, pokonała w bitwie pod Borodzianką sowiecką armię, dowodzoną przez generała Aleksandra Jegorowa. Bitwa pod Borodzianką zamknęła najtrudniejszą fazę walk odwrotowych 3. Armii Polskiej z Kijowa. Umożliwiła wyjście z okrążenia wszystkim oddziałom polskim i uchodźcom cywilnym.

1920 - Urodził się Kazimierz Meres, aktor. Grał między innymi na scenach teatrów: Polskiego w Bielsku-Białej, Dramatycznego i Starego w Krakowie oraz Polskiego, Klasycznego i Kwadrat w Warszawie. Wystąpił też między innymi w filmach i serialach: "Żołnierz zwycięstwa”, "Rok pierwszy”, "Bolesław Śmiały”, "Lalka”, "Do krwi ostatniej...”, "Ucieczka z miejsc ukochanych”, "Królewskie sny”, "Dziewczyna z Mazur”. Zmarł 1 marca 2003 roku.

1921 - Urodził się Adam Smolana, rzeźbiarz, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Autor dzieł zainspirowanych sztuką antyku. Tworzył w drewnie, kamieniu i metalu. Autor prac: "Piękna Helena”, "Ikar”, "Aegina” oraz znanego pomnika ryby przy promenadzie nadmorskiej w Gdyni. Po wojnie, od 1946 roku kierował rekonstrukcją rzeźb i płaskorzeźb na zniszczonych w czasie wojny budynkach Gdańska: "Złota Brama” oraz przedproża kamienic przy ul. Mariackiej. Zmarł 5 stycznia 1987 roku.

1922 - Urodził się Antoni Rajkiewicz, ekonomista i polityk, minister pracy, płac i spraw socjalnych w latach 1981-1982. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu po stronie partyjno-rządowej, zasiadał w podzespole do spraw stowarzyszeń i samorządu terytorialnego oraz w zespole do spraw gospodarki i polityki społecznej. Prowadził także działalność społeczną. Od 1957 do 1962 należał do Klubu Krzywego Koła, a w latach osiemdziesiątych do Grupy Dialogu Społecznego "Consensus”. Przez 25 lat kierował miesięcznikiem "Polityka Społeczna”. Zmarł w wieku 99 lat, 24 lipca 2021.

1925 - Urodził William Styron, amerykański pisarz. W 1968 roku za powieść „Wyznania Nata Turnera” otrzymał Nagrodę Pulitzera. Światową sławę przyniosła mu książka "Wybór Zofii” sfilmowana przez Alana Pakulę. Zmarł 1 listopada 2006 roku.

1927 - Urodził się Zbigniew Grabowski, chemik, profesor w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Prowadził badania w zakresie fotochemii, luminescencji, kinetyki chemicznej i spektroskopii. Opracował nowe metody generowania cząsteczek w stanach charakteryzujących się silnym przemieszczeniem ładunku elektrycznego. Zmarł 28 stycznia 2017 roku.

1933 - W pierwszym w historii meczu eliminacyjnym do II Piłkarskich Mistrzostw Świata 1934 we Włoszech Szwecja pokonała Estonię 6:2. Do I Mistrzostw Świata w Urugwaju eliminacji nie rozgrywano.

1940 - Polski okręt podwodny "ORP Orzeł" został oficjalnie uznany za stracony. Brał udział w początkowym okresie obrony wybrzeża we wrześniu 1939 roku, a od grudnia tego samego roku pełnił służbę na Morzu Północnym. Dokładna data, miejsce i przyczyna zaginięcia "Orła" nie są znane. Rozważano rozmaite hipotezy, w tym między innymi wejście na minę morską na brytyjskim lub niemieckim polu minowym, zbombardowanie przez niemiecki bombowiec czy też omyłkowe storpedowanie przez powracający z patrolu holenderski okręt podwodny. Wrak okrętu do dziś nie został odnaleziony.

1942 - W odwecie za ucieczkę więźniów z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Niemcy rozstrzelali tam 20 osób i zgładzili w komorze gazowej około 320 Polaków z karnej kompanii. Dzień wcześniej, 10 czerwca, próbę ucieczki podjęło około 50 więźniów. Na wolność przedostało się jedynie dziewięciu. Była to pierwsza zbiorowa ucieczka z Auschwitz.

1943 - Na terenie byłego getta warszawskiego Niemcy utworzyli obóz koncentracyjny KL Warschau. Zajmował obszar pomiędzy ówczesnymi ulicami Gęsią, Zamenhofa, Okopową, Glinianą, Ostrowską i Wołyńską. Początkowo funkcjonował, jako samodzielny obóz, później został przekształcony w filię niemieckiego obozu na Majdanku. Przeszło przezeń co najmniej 7250 więźniów. Byli to Żydzi z różnych krajów Europy, których zmuszano do pracy przy rozbiórce ruin warszawskiego getta oraz przy pozyskiwaniu i segregowaniu wszelkiego wartościowego mienia znajdującego się jeszcze na jego terenie. Obóz oraz przylegające do niego ruiny były także wykorzystywane przez Niemców, jako miejsce egzekucji. Masowo rozstrzeliwano tam polskich więźniów politycznych, ofiary łapanek oraz Żydów ujętych "po aryjskiej stronie”. Liczba ofiar KL Warschau jest szacowana na około 20 tysięcy osób.

1952 - Urodził się Bronisław Wildstein, dziennikarz, prawnik, publicysta, pisarz. Przyjaźnił się ze Stanisławem Pyjasem zamordowanym przez SB w 1977 roku. W latach 80. wyemigrował z Polski, zamieszkał ze Francji, był redaktorem pisma "Kontakt" i współpracownikiem Radia Wolna Europa. Po powrocie do kraju zajął się pracą dziennikarską. Na początku 2005 upublicznił tak zwaną listę Wildsteina, zawierającą spis około 80 tysięcy osób zarejestrowanych, jako współpracownicy organów bezpieczeństwa PRL, za co został zwolniony z pracy w "Rzeczpospolitej". W latach 2012-2014 był redaktorem naczelnym Telewizji Republika.

1955 - Uchwałą Rady Ministrów w miejsce Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej powołano w Gdyni Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej - uczelnię wojskową na prawach akademii. Rok później szkole nadano imię Bohaterów Westerplatte. W 1987 roku przekształcono ją w Akademię Marynarki Wojennej. Akademia miała tradycje sięgające czasów tuż po odzyskaniu niepodległości. W 1920 roku zorganizowano Szkołę Marynarzy i okrętowy dywizjon ćwiczebny. W 1921 w Toruniu powołano Tymczasowe Kursy Instruktorskie dla Oficerów, a 6 listopada 1922 roku Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej.

1955 - 83 osoby zginęły, a 120 zostało rannych w wyniku wypadku podczas samochodowego wyścigu 24h Le Mans we Francji. Mercedes kierowany przez Francuza Pierre’a Levegha uderzył w szczyt wału ziemnego przed zatłoczoną trybuną i roztrzaskał się. Silnik i fragmenty karoserii zabiły wielu widzów, przy czym pokrywa silnika - wirując z ogromną prędkością - zadziałała jak nóż gilotyny.

1955 - Urodził się Wojciech Inglot, chemik, przedsiębiorca, założyciel i właściciel firmy kosmetycznej Inglot. Zaczynał w latach 80., a pierwszą kolorową kolekcję tworzyły lakiery do paznokci. Dziś przedsiębiorstwo sprzedaje swoje wyroby w ponad 600 salonach w 75 krajach na 6 kontynentach. Zmarł 23 lutego 2013 roku.

1962 - Doszło do najsłynniejszej ucieczki trzech więźniów z amerykańskiego więzienia Alcatraz. Frank Morris oraz bracia John i Clarence Anglinowie wydostali się za mury więzienia. Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania zbiegów nie przyniosły efektów.

1963 - W klinice w Jackson w stanie Missisipi profesor James Hardy przeprowadził pierwszą na świecie operację transplantacji płuca u 58-letniego biorcy. Mężczyzna zmarł po 18 dniach.

1965 - Zmarł Jan Gawlas, kompozytor, nauczyciel akademicki, rektor Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach. Do największych jego utworów należą "Preludium” i "Fuga” na organy. Jako instrumentalista występował wielokrotnie w rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. Pełnił funkcję organisty w kościele Jezusowym w Cieszynie. Uczestniczył też w ewangelickim ruchu śpiewaczym. Urodził się 27 grudnia 1901 roku.

1970 - Zmarł Aleksander Kiereński, premier rosyjskiego Rządu Tymczasowego, obalonego podczas Rewolucji Październikowej. Od 1918 roku przebywał na emigracji we Francji, od 1940 roku - w Stanach Zjednoczonych, gdzie uczestniczył w antysowieckiej działalności białej emigracji. Autor wspomnień "Pamiętniki”. Urodził się 4 maja 1881 roku.

1972 - Zmarł Andrzej Nardelli, aktor i piosenkarz, jeden z najlepiej zapowiadających się aktorów swojego pokolenia. Zasłynął przede wszystkim, jako Kordian u Adama Hanuszkiewicza i z występów w "Piwnicy Artystycznej" Wandy Warskiej w Warszawie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Dzięki Wandzie Warskiej, która zaprosiła go do swojej "Piwnicy Artystycznej". Wydał płytę z wierszami Cypriana Kamila Norwida i muzyką Andrzeja Kurylewicza. Grał również w spektaklach Teatru Telewizji i pojawił się w kilku filmach, między innymi „Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego, „Szklana kula" Stanisława Różewicza oraz w serialu telewizyjnym „Przygody psa Cywila" w reżyserii Krzysztofa Szmagiera. Współpracował też z Teatrem Polskiego Radia. Urodził się 7 kwietnia 1947 roku.

1974 - Zmarł Franciszek Niepokólczycki, pułkownik Wojska Polskiego. W czasie II wojny światowej był oficerem Związku Walki Zbrojnej i Kedywu Armii Krajowej. Uczestnik powojennego podziemia antykomunistycznego, prezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w latach 1945-1946, więzień polityczny okresu stalinowskiego. Urodził się 27 października 1900 roku. 50. rocznica

1978 - Podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w Argentynie Alojzy Jarguz, jako pierwszy polski sędzia główny poprowadził mecz w turnieju tej rangi. Na tym mundialu poza meczem Peru-Iran, był także dwa razy sędzią liniowym w meczach: Szwecja-Brazylia i Austria-Niemcy.

1979 - Zmarł John Wayne, amerykański aktor nazwany "największym kowbojem wszech czasów". Laureat Oscara za rolę w "Prawdziwej wytrwałości". Sławę przyniosły mu filmy - "Rio Bravo", "Rio Grande”, "Dyliżans", "El Dorado", "Noc nad Pacyfikiem” oraz „Rewolwerowiec”. Debiutował w "Drodze olbrzymów", a jego ostatni film nosił wymowny tytuł "Ostatni z gigantów". Odznaczony Złotym Medalem Kongresu i Prezydenckim Medalem Wolności. Urodził się 26 maja 1907 roku. 45. rocznica

1982 - Zmarł Adolf Gawalewicz, prawnik, pisarz, w czasie II wojny światowej działacz konspiracyjny, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Po wojnie napisał szereg wspomnień z okresu obozowego, między innymi: "Refleksje z poczekalni do gazu. Ze wspomnień muzułmana", "Numer wraca do nazwiska. 1: Finał "epopei" łagrowej", "Z rozważań na temat oświęcimskiej problematyki moralnej". Urodził się 2 września 1916 roku.

1985 - W Berlinie na moście Glienicke Marian Zacharski, agent wywiadu PRL, skazany w 1981 roku w USA na dożywocie za wykradzenie tajemnic przemysłu zbrojeniowego, między innymi systemów radarowych i antyrakiety Patriot, został wymieniony wraz z trzema innymi agentami bloku wschodniego na 23 osoby oskarżone o szpiegostwo na rzecz zachodnich służb specjalnych.

1991 - Zmarł Vercors, właściwie nazwisko Jean Bruller, francuski pisarz i ilustrator, autor zbiorów opowiadań - "Milczenie morza", "Oczy i światło", powieści - "Zwierzęta niezwierzęta", "Tratwa Meduzy". Urodził się 26 lutego 1902 roku.

1995 - W Miednoje w Rosji uroczyście wmurowano akt erekcyjny oraz kamień węgielny pod budowę Polskiego Cmentarza Wojennego w miejscu zbrodni dokonanej na polskich oficerach przez sowieckie NKWD w 1940 roku. 2 września 2000 cmentarz został otwarty i poświęcony. Na cmentarzu zlokalizowano 25 zbiorowych mogił ponad 6300 polskich jeńców obozu specjalnego w Ostaszkowie zamordowanych na rozkaz władz Związku Radzieckiego.

1999 - Wizyta Jana Pawła II w Sejmie. Była to pierwsza wizyta głowy Kościoła katolickiego w parlamencie narodowym. Papież zaapelował wówczas o tworzenie nowej, trwałej jedności Europy, w oparciu o duchowe wartości, które ją kiedyś ukształtowały. Jednocześnie Jan Paweł II zwrócił się do parlamentarzystów o poszanowanie różnorodności kultur i tradycji poszczególnych narodów, podkreślając, że "ma to być wielka europejska Wspólnota Ducha". 25. rocznica

2000 - Na Rynku Głównym w Krakowie 1914 trębaczy czterokrotnie odegrało hejnał mariacki, ustanawiając rekord Guinnessa. Okazją zgromadzenia tak wielkiego zespołu były trwające w Krakowie coroczne Międzynarodowe Spotkania Orkiestr Wojskowych. Razem z polskimi trębaczami, grali hejnał żołnierze brytyjscy, belgijscy i hiszpańscy. Na trąbkach zagrali również trębacze cywilni. Najstarszy miał 79 lat, a najmłodszy nie ukończył ośmiu. Od 16 kwietnia 1927 roku hejnał mariacki jest transmitowany codziennie w południe w Programie I Polskiego Radia.

2002 - Zmarł Zbigniew Podgajny, pianista, aranżer i kompozytor. Muzyk grup Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni. Autor między innymi przebojów: "Niedziela będzie dla nas", "Nie mów jej", współautor rock-opery "Naga". Urodził się 19 grudnia 1933 roku.

2007 - Zmarła Mala Powers, amerykańska aktorka teatralna i filmowa. Wychowała się w Hollywood, zadebiutowała w wieku 11 lat w filmie "Tough as They Come". Najsłynniejszą jej rolą była tytułowa Roxanne z filmu Cyrano de Bergerac, oraz rola w filmie "Outrage" Po zakończeniu kariery prowadziła warsztaty aktorskie. Urodziła się 20 grudnia 1931 roku.

2010 - Zmarł Andrzej Piątkowski, szermierz szablista, trzykrotny medalista olimpijski w kategorii drużynowej. W Melbourne w 1956 roku i w Rzymie w 1960 zdobył medale srebrne, a w Tokio w 1964 medal brązowy. Był także trzykrotnym drużynowym mistrzem świata. Opracował układy pojedynków szermierczych w filmie „Pan Wołodyjowski”. Wystąpił też w roli Turka, walczącego z Michałem Wołodyjowskim zarówno w filmie, jak i serialu "Przygody pana Michała”. Urodził się 22 października 1934 roku.

2012 - Zmarł Janusz Weychert, scenarzysta i reżyser. Autor programu "Był taki dzień" w TVP1, w którym przypomniał wydarzenia z rozmaitych dziedzin, które miały miejsce tego dnia w różnych krajach i różnych epokach. Autor scenariuszy do filmów: "Tajne taśmy SB" i " Karabiny". Był także II reżyserem lub współpracującym reżyserem w wielu znanych filmach i serialach, między innymi serialu "Lalka" z 1977 roku. Urodził się 4 sierpnia 1929 roku.

2015 - Zmarł Ornette Coleman, amerykański saksofonista jazzowy i kompozytor, uważany za jednego z twórców i najwybitniejszych przedstawicieli free jazzu. Jego podstawowym instrumentem był saksofon altowy, jednak Coleman grał też na trąbce i skrzypcach. Kilkakrotnie koncertował w Polsce. Urodził się 9 marca 1930 roku.

2015 - Zmarł Ron Moody, właściwie Ronald Moodnick, brytyjski aktor. Wystąpił między innymi filmach i serialach: "Oliver!”, "David Copperfield”, "Dwanaście krzeseł”, "Rewolwer i melonik”, "Inspektor Eddie”. Urodził się 8 stycznia 1924 roku.

2018 - Zmarł Roman Kłosowski, aktor, reżyser, pedagog. W latach 1976-1981 był dyrektorem Teatru Powszechnego w Łodzi. Od 1981 grał w teatrze Syrena w Warszawie. Wystąpił między innymi w filmach i serialach: "Cień”, "Pierwszy dzień wolności”, "Ewa chce spać”, "Czterdziestolatek”, "Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, "Czy jest tu panna na wydaniu?”, ”Rzeczpospolita babska”, "Czterej pancerni i pies”, "Hydrozagadka”. Urodził się 14 lutego 1929 roku.

2019 - Zmarł Martin Feldstein, amerykański ekonomista, profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda. W latach 1982-1984 był przewodniczącym Zespołu Doradców Ekonomicznych i głównym doradcą ekonomicznym prezydenta Ronalda Reagana. Jest pionierem badań dotyczących mechanizmów rozwoju, utrzymania i możliwości upadku współczesnych systemów emerytalnych. Urodził się 25 listopada 1939 roku. 5. rocznica

2020 - Zmarł Dennis O’Neil, amerykański autor komiksów, opowiadań i powieści. Znany przede wszystkim z pracy nad postacią Batmana, którą na nowo spopularyzował w latach 70. wraz z rysownikiem Nealem Adamsem. Współautor filmów "Batman: Początek", "Batman: Mroczny Rycerz". Była także nauczycielem pisania komiksów w Manhattan’s School of Visual Arts. Urodził się 3 maja 1939 roku.

2021 - Zmarł Andrzej Szczytko, aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, tłumacz. W latach 1991-1993 był dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Teatralnej w Nowym Jorku, a w latach 1998-2000 był związany z Teatrem Polskim w Poznaniu, gdzie pełnił obowiązki dyrektora naczelnego. Pracował także, jako reżyser-gość Teatru Dramatycznego imienia Tarasa Szewczenki w Charkowie. Urodził się 9 października 1955 roku.

2022 - Siostry Maria Paschalis Jahn i dziewięć Towarzyszek - 10 elżbietanek, które zginęły z rąk żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 roku zostało beatyfikowanych. Broniły swojego życia i czystości, do końca zostały przy potrzebujących. Siostra Maria Paschalis nazywana jest „białą różą z Czech”. 29-letnia zakonnica zginęła w czeskiej Sobotinie, zabita przez sołdata strzałem w serce, gdy broniła się przed gwałtem. Jak zeznali świadkowie, przed śmiercią miała powiedzieć: „Należę do Chrystusa, On jest moim Oblubieńcem, możecie mnie zastrzelić”. Dziesięć beatyfikowanych sióstr reprezentuje ponad sto elżbietanek brutalnie zamordowanych w czasie II wojny światowej przez żołnierzy Armii Czerwonej.

2023 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wszczął śledztwo w sprawie rosyjskiego aktu terrorystycznego w Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Wskutek wysadzenie tamy na Dnieprze około 18 kilometrów sześciennych wody zebranych w Zbiorniku Kachowskim, zalało okoliczne miejscowości. Spowodowało to katastrofę porównywaną do katastrofy w czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. 1. rocznica

Zobacz także

2024-08-06, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 6 sierpnia - Kościoły chrześcijańskie obchodzą święto Przemienienia Pańskiego. » więcej 2024-08-05, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 5 sierpnia - Chorwacja obchodzi Dzień Zwycięstwa i Dumy Państwowej - święto z okazji zdobycia w 1995 roku przez wojska chorwackie miasta Knin. 5 sierpnia… » więcej 2024-08-04, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 4 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej. » więcej 2024-08-03, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 03 sierpnia 1015 roku - Wojna polsko-niemiecka: w wyniku bitwy pod Krosnem Odrzańskim armia cesarza Henryka II Świętego przełamała polską obronę na Odrze… » więcej 2024-08-02, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 2 sierpnia - Światowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, obchodzony od 2011 roku. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku Niemcy zlikwidowali obóz cygański… » więcej 2024-08-01, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 1 sierpnia - Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, obchodzony od 2010 roku. 1 sierpnia - Dzień Pamięci Warszawy - święto stolicy, ustanowione… » więcej 2024-07-31, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 31 lipca obchodzony jest w Polsce Dzień Skarbowości. To święto wszystkich urzędników, inspektorów, naczelników i pracowników izb i urzędów skarbowych… » więcej 2024-07-30, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 30 lipca - Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. 30 lipca - Święto narodowe Republiki Vanuatu - Dzień Niepodległości, obchodzony od 1980 roku, kiedy kraj… » więcej 2024-07-29, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 29 lipca - Światowy Dzień Tygrysa. » więcej 2024-07-28, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 28 lipca - Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »