145 lub 146 - Urodził się Septymiusz Sewer, od 193 roku cesarz rzymski, który uzdrowił finanse, rozszerzył granice państwa o nową prowincję - Mezopotamię oraz ograniczył wpływy Senatu. Zmarł 4 lutego 211 roku.
1079 - Zmarł Stanisław ze Szczepanowa, biskup krakowski, męczennik, kanonizowany w 1253 roku, jeden z głównych patronów Polski. Z nieznanych bliżej przyczyn, popadł w ostry konflikt z Bolesławem II Śmiałym, sądzony i skazany na śmierć za zdradę stanu. Według „Kroniki polskiej” Wincentego Kadłubka - zamordowany przez króla na stopniach ołtarza kościoła na Skałce w Krakowie. Urodził się 26 lipca 1030 roku. 945 rocznica
1755 - Urodził się James Parkinson, angielski lekarz, paleontolog amator. Jego nazwiskiem nazwano zbadaną i opisaną przez niego w 1817 roku chorobę spowodowaną neurologicznymi zmianami w mózgu. Był pierwszym lekarzem, który uznał pęknięcie wyrostka robaczkowego za przyczynę śmierci. Zmarł 21 grudnia 1824 roku.
1787 - Zmarł Tomasz Kajetan Węgierski, poeta, tłumacz, podróżnik i satyryk. Był wolnomularzem. Pisał listy poetyckie, satyry, wiersze okolicznościowe, bajki, epigramaty, a nawet poemat heroikomiczny. Autor pamfletu "Sąd czterech ministrów", poematu heroikomicznego "Organy". Po opublikowaniu jednego ze swoich utworów satyrycznych musiał opuścić kraj. Był zwolennikiem Woltera. Urodził się w 1755 roku.
1831 - W Powstaniu Listopadowym powstańcy pod dowództwem generała Józefa Dwernickiego stoczyli zwycięską bitwę z wojskami carskimi pod Poryckiem (obecnie Pawliwka na Ukrainie).
1848 - Ugoda w Jarosławcu między przedstawicielami władz pruskich a polskim Komitetem Narodowym, podpisana w czasie trwania powstania wielkopolskiego, w czasie Wiosny Ludów. Przewidywała nadanie częściowej autonomii Wielkiemu Księstwu Poznańskiemu w zamian za rozwiązanie na jego obszarze większości oddziałów powstańczych.
1852 - Urodził się Leon Wyczółkowski, czołowy malarz i grafik okresu Młodej Polski, reprezentant nurtu realistycznego w polskiej sztuce. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie. Autor realistycznych scen rodzajowych, portretów i pejzaży: "Orka na Ukrainie", "Tatry", "Ujrzałem raz", "Rybacy brodzący”, "Portret Ireny Solskiej”. Zmarł 27 grudnia 1936 roku.
1866 - Zmarł Władysław Oleszczyński, rzeźbiarz i grafik, autor kilkunastu pomników, między innymi Adama Mickiewicza w Poznaniu i Juliusza Słowackiego na cmentarzu Montmartre w Paryżu. Urodził się 17 grudnia 1807 roku.
1887 - Urodził się John George "Jack" Phillips, starszy radiooperator na statku RMS "Titanic". Do niemal ostatnich chwil nadawał sygnał SOS i pozycję geograficzną tonącego statku po kolizji z górą lodową 14 kwietnia 1912. Przeżył zatonięcie statku, dopłynął do pływającej do góry dnem szalupy ratunkowej B, wspiął się na nią i poinformował, że statek RMS "Carpathia" przybędzie na miejsce katastrofy o świcie. Wyczerpany pracą na stanowisku i długotrwałym przebywaniem w lodowatej wodzie, zmarł 15 kwietnia 1912 roku około godziny czwartej nad ranem. Jego ciało stoczyło się do wody i nigdy nie zostało odnalezione.
1889 - Urodził się Nick la Rocca, amerykański wirtuoz trąbki, założyciel i dyrygent Original Dixieland Jazz Band, pierwszej orkiestry jazzowej nagrywającej płyty gramofonowe. Zmarł 22 lutego 1961 roku. 135 rocznica
1900 - Urodził się Stanisław Panczakiewicz, inżynier mechanik, konstruktor nadwozi samochodowych, który w dwudziestoleciu międzywojennym i po 1945 roku tworzył od podstaw transport samochodowy w Polsce. Zmarł 8 lipca 1982 roku.
1908 - Urodził się Jan Anioła, inżynier, profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, specjalista w dziedzinie projektowania i budowy hut oraz maszyn i urządzeń hutniczych, a w szczególności urządzeń przeznaczonych do ochrony środowiska. Walczył w kampanii wrześniowej. Był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych we Francji i Wielkiej Brytanii w latach 1940-1945. Zmarł 5 października 1997 roku.
1915 - Urodziła się Teresa Sahakian, mecenas kultury, filantropka, w 1993 roku założyła Fundację Teresy Sahakian, której przekazała cały swój majątek. Wspomagała finansowo Polską Macierz Szkolną i Bibliotekę Polską w Belgii. Swoją kolekcję pięciuset orientalnych kobierców przekazała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie. Od 1948 roku mieszkała w Belgii. Zmarła 29 grudnia 2007 roku.
1918 - Urodził się Edmund Bukowski, porucznik, żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego w strukturach: Służby Zwycięstwu Polski - Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Działał w grupie łączności Wileńskiego Okręgu AK. Wkrótce został przeniesiony do stolicy, gdzie aktywnie uczestniczył w powstaniu, współtworząc bazę łączności dla miasta. Po upadku zrywu kontynuował działalność konspiracyjną. Był kurierem dowódcy Ośrodka Mobilizacyjnego Wileńskiego Okręgu AK podpułkownika Antoniego Olechnowicza "Pohoreckiego”. Został aresztowany w czerwcu 1948 roku. Podczas ciężkich przesłuchań zachował dzielną postawę. Skazany na karę śmierci wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego. Został stracony w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej 13 kwietnia 1950. Szczątki Edmunda Bukowskiego odnaleziono w 2012 roku w kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
1923 - Urodził się Stanisław Duszczyk ps. Staw, żołnierz AK w stopniu podchorążego, uczestnik Powstania Warszawskiego jako dowódca 3 drużyny w II plutonie 1. kompanii „Maciek” batalionu „Zośka” Zgrupowania „Radosław” Armii Krajowej. Zginął zamordowany przez żołnierzy niemieckich, w szpitalu powstańczym przy ul. Długiej 7 na Starym Mieście. Miał 21 lat. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Zmarł. 2 września 1944 roku.
1924 - Zmarł Romuald Dylewski ps. "Luty" architekt i urbanista, w okresie II wojny światowej żołnierz Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej w stopniu kapitana. Po wojnie ukończył krakowską ASP i wydział architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Był autorem między innymi planu urbanistyczno - architektonicznego dzielnicy Żerań w Warszawie, a także planu urbanistycznego dla miasta Lublina. Wśród jego dzieł był takze plany rozwoju Bagdadu w Iraku, Damaszku i Homs w Syrii oraz plan zagospodarowania dzielnicy West Bethnal Green w Londynie. Zmarł 7 stycznia 2019 roku. 100 rocznica
1926 - Zmarł Luther Burbank, amerykański przyrodnik, hodowca roślin, wyhodował ich ponad 800 gatunków, w tym wiele znanych w świecie odmian, między innymi ziemniaka, kukurydzy, buraka i trzciny cukrowej. To on uzyskał kaktusa bez kolców, przeznaczonego na paszę dla bydła oraz krzyżówkę śliwy i moreli o nazwie "plumcot". Urodził się 7 marca 1849 roku.
1926 - Powstał Polski Związek Szachowy. Pierwszym prezesem został Józef Żabiński. Zadaniami organizacji był rozwój i popularyzacja szachów, kierowanie życiem szachowym w Polsce, reprezentowanie interesów naszych szachistów poza granicami kraju, a także organizowanie turniejów o mistrzostwo Polski. W roku 1927 Związek został przyjęty do Międzynarodowej Federacji Szachowej. Obecnie współpracuje też między innymi z Europejską Unią Szachową, Międzynarodową Federacją Szachowej Gry Korespondencyjnej oraz federacjami szachowymi innych krajów.
1930 - Urodził się Krzysztof Berbeka, alpinista i taternik, ratownik górski, przewodnik tatrzański, instruktor taternictwa, narciarstwa i ratownictwa górskiego. Uczestnik wypraw w Alpy, Hindukusz i Kaukaz. Ojciec himalaistów: Macieja Berbeki oraz Jacka Berbeki. Zmarł w Zurychu, 1 kwietnia 1964 roku, wskutek urazów i odmrożeń, których doznał w wypadku 18 marca, podczas zejścia z Dent d'Hérens, na granicy Włoch i Szwajcarii.
1939 - Adolf Hitler podpisał przedstawiony przez Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych projekt dyrektywy w sprawie gotowości bojowej armii na lata 1939-1940. Jej część, tak zwany Wariant Biały - Fall Weiss, dotyczyła ataku na Polskę. Zakładał rozpoczęcie działań wojennych bez wypowiedzenia wojny i prowadzenie jej według doktryny Blitzkriegu - wojny błyskawicznej. Przewidywał uderzenie na Polskę z trzech kierunków - z Pomorza Zachodniego, Prus Wschodnich i Dolnego Śląska. Podstawowym założeniem był szybki marsz na Warszawę oraz odcięcie i zniszczenie większości polskich sił na zachód od Wisły. 85 rocznica 1940 - Urodził się Władysław Komar, mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z Monachium w 1972 roku. Zagrał też w ponad 20 filmach, między innymi w "Piratach" Romana Polańskiego i "Kilerze" Juliusza Machulskiego. Zginął tragicznie, 17 sierpnia 1998 roku.
1941 - Urodził się Józef Hajdasz, perkusista, współzałożyciel zespołu Breakout. Nagrał między innymi w 1968 roku jego debiutancką płytę "Na drugim brzegu tęczy", z której pochodziły takie przeboje, jak: "Gdybyś kochał, hej!” oraz "Poszłabym za tobą”. Zmarł 4 maja 2015 roku.
1943 - Pierwszy oficjalny komunikat niemiecki dotyczący Zbrodni Katyńskiej - Agencja Transocean poinformowała o "odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3000 oficerów polskich" w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. Dzień 13 kwietnia to dziś symboliczna rocznica Zbrodni Katyńskiej. 80 rocznica
1944 - Zmarł Bruno Winawer, komediopisarz, popularyzator fizyki i felietonista. Autor popularnych komedii obyczajowych, często związanych z tematyką naukową, licznych felietonów popularnonaukowych i literackich oraz powieści fantastycznonaukowych. Napisał między innymi: "Losy Europy”, "Księga Hioba”, "Roztwór profesora Pytla”, "Zły szeląg”. Urodził się 17 marca 1883 roku. 80 rocznica
1945 - Amerykańska 3. Armia wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny Buchenwald, przy minimalnym oporze ze strony Niemców. Przed przybyciem Amerykanów wybuchło powstanie więźniów, zorganizowane przez organizację liczącą kilkuset ludzi różnych narodowości. Posiadali oni kilkadziesiąt sztuk broni palnej - był to jedyny taki przypadek w obozach hitlerowskich. Zdobyli obozowe posterunki i przejęli większość terenu obozu. W KL Buchenwald od 1937 do 1945 roku przebywało około 250 tysięcy osób ze wszystkich krajów Europy. W 1944 roku do obozu trafili również powstańcy warszawscy. Łączną liczbę ofiar szacuje się na 56 tysięcy. Wielu więźniów zmarło z wyczerpania już po wyzwoleniu obozu.
1945 - Państwowy Urząd Samochodowy, niedługo po tym jak został powołany do istnienia, uruchomił w Warszawie pierwszą po wojnie regularną linię komunikacji miejskiej między placem Narutowicza i ulicą Targową. Transport odbywał się cztery razy dziennie.
1948 - Urodził się Jerzy Rogalski, aktor teatralny i filmowy. Zagrał między innymi w obrazach: "Wiosna panie sierżancie", "Droga", "Wszystkie pieniądze świata", "Quo vadis", "Zmruż oczy". Przez wiele lat był związany z kabaretem Loża 44. Dużą popularność przyniosły mu role porucznika Jaszczuka w serialu telewizyjnym "07 zgłoś się" i Tośka w "Plebanii". Od 1976 jest aktorem Teatru imienia Juliusza Osterwy w Lublinie. Odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
1949 - Urodził się Stefan Chwin, powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem. Profesor zwyczajny nauk humanistycznych. Autor powieści "Hanemann”, "Krótka historia pewnego żartu”, "Ludzie-skorpiony”, "Esther", "Żona prezydenta", "Dolina Radości", a także szkiców i analiz literackich. Laureat licznych wyróżnień, między innymi Nagrody Fundacji imienia Kościelskich, Paszportu Polityki i Nagrody Naukowej Miasta Gdańska imienia Jana Heweliusza za rok 2013. 75 rocznica
1949 - Urodził się Grzegorz Wasowski, dziennikarz muzyczny, satyryk, przez wiele lat dziennikarz radiowej Trójki. Na przełomie lat 80. i 90. współtworzył audycję satyryczną "Nie tylko dla orłów". Występował w telewizyjnych programach satyrycznych "Za chwilę dalszy ciąg programu" oraz "Komiczny Odcinek Cykliczny". Współtwórca satyrycznego zespołu hiphopowego T-raperzy znad Wisły. 75 rocznica
1952 - Urodził się Aleksander Maliszewski, kompozytor, pianista i puzonista, aranżer, lider i dyrygent orkiestry rozrywkowej "Alex Band". Skomponował wiele utworów instrumentalnych, między innymi: "Milcząca dziewczyna”, "Bieg z puzonem”, "Pokusa”, "Sentymentalna”, "Poślizg”, "Poczułem bluesa”. W jego dorobku jest około 250 utworów i piosenek, nagranych na potrzeby Polskiego Radia i TVP. W 2008 roku napisał muzykę do filmu biograficznego o Stefanie Norblinie. Obraz dostał pierwszą nagrodę na światowym festiwalu filmów dokumentalnych w Nowym Jorku.
1959 - Zmarł Jerzy Kirchmayer, generał, historyk i publicysta, w czasie II wojny światowej w Armii Krajowej, współautor planu akcji zbrojnej "Burza”. W 1951 roku skazany na dożywotnie więzienie w pokazowym procesie generałów i oficerów Wojska Polskiego, oskarżonych o dążenie do obalenia władzy komunistycznej. Zrehabilitowany i zwolniony w 1956 roku. Autor prac: "Kampania wrześniowa", "Powstanie Warszawskie”, "W kraju i na obczyźnie". Urodził się 29 sierpnia 1895 roku. 65 rocznica
1959 - Urodziła się Hanna Śleszyńska, aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa, wykonawczyni piosenki aktorskiej. Szerokiej publiczności dała się poznać, jako członek grupy "Tercet czyli Kwartet", którą tworzy z wraz z Robertem Rozmusem, Piotrem Gąsowskim i Wojtkiem Kaletą. Grała w filmach - "Boża podszewka", "Złoto dezerterów", a także serialach telewizyjnych - "Plebania", "Szpital na perypetiach", "Rodzina zastępcza" i "O mnie się nie martw". W 1991 zdobyła pierwszą nagrodę na XII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 65 rocznica
1960 - Urodził się Jerzy Zalewski, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, twórca filmów dokumentalnych: "Oszołom”, "Obywatel poeta”, "Tata Kazika”, "Wieża Babel”, oraz fabularnych: "Czarne słońce”, "Gnoje”, "Na wylot”, "Historia Rosji”. W 2016 roku odbyła się premiera jego obrazu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać", będącego opowieścią o żołnierzach wyklętych.
1961 - W Jerozolimie w Izraelu rozpoczął się proces nazistowskiego zbrodniarza Adolfa Eichmanna, "mordercy zza biurka". Kierował on wydziałem żydowskim w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy. Adolf Eichmann po wojnie ukrywał się w Argentynie. Tam został zidentyfikowany i uprowadzony do Izraela, gdzie stanął przed sądem. Oskarżono go o zorganizowanie i nadzorowanie planowej eksterminacji milionów Żydów, choć osobiście nie zabił nikogo. Został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano 31 maja 1962 roku. Prochy Eichmanna rozsypano w morzu.
1963 - Papież Jan XXIII ogłosił encyklikę "Pacem in terris", o pokoju między wszystkimi narodami, opartym na prawdzie, sprawiedliwości, miłości i wolności. Po raz pierwszy w dziejach Kościoła katolickiego biskup Rzymu zwrócił się do "wszystkich ludzi dobrej woli”. Dzieło to ukończył na dwa miesiące przed śmiercią. Zmarł 3 czerwca 1963 roku. Nazywany za życia "dobrym papieżem Janem", "Janem Uśmiechniętym” i "Janem Pokornym”, został kanonizowany 27 kwietnia 2014, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, wraz z papieżem Janem Pawłem II.
1967 - Władze komunistyczne podjęły decyzję o zamknięciu Teatru Rapsodycznego w Krakowie. Ostatecznie scenę zamknięto 5 maja 1967 roku. Teatr Rapsodyczny powstał w 1941 roku, w czasie okupacji niemieckiej. Działał w konspiracji, a w gronie pierwszych aktorów był Karol Wojtyła. Po wojnie działalność została wznowiona, jednak teatr starał się zachować niezależność w nowym porządku politycznym i dlatego był narażany na coraz ostrzejsze ataki cenzury. W 1953 roku scenę zamknięto. Ponownie otwarta w 1957 roku, funkcjonowała przez 10 lat.
1971 - Zmarł Zbigniew Drzewiecki, pianista, pedagog, publicysta, wieloletni profesor wyższych uczelni muzycznych w Krakowie i Warszawie oraz rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Autor książki "Wspomnienia muzyka". Był jednym z inicjatorów z zorganizowania Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina w 1927 roku. Jego uczniowie byli laureatami międzynarodowych konkursów, wirtuozami oraz wybitnymi pedagogami, jak: Halina Czerny-Stefańska, Jan Ekier, Roman Jasiński, Wacław Kisielewski, Bolesław Kon, Waldemar Maciszewski, Hiroko Nakamura, Ewa Osińska. Urodził się 8 kwietnia 1890 roku.
1971 - Urodził się Tomasz Gollob, jeden z najbardziej utytułowanych żużlowców w historii, zarówno w kraju, jak i za granicą. Siedmiokrotny mistrz świata na żużlu - jeden raz indywidualnie w sezonie 2010 i sześć razy z drużyną. Osobowość Roku 2010 Międzynarodowej Federacji Motocyklowej FIM. 30-krotny mistrz Polski w różnych konkurencjach. Zdobył także drużynowe mistrzostwo Wielkiej Brytanii z drużyną Ipswich Witches w 1998 i drużynowe mistrzostwo Szwecji z drużyną Västervik Speedway w 2005 roku.
1977 - W Londynie zmarł generał Ludomił Rayski, pilot, inżynier. Od 1926 roku Szef Departamentu Lotnictwa, a od 1936 do marca 1939 r. dowódca Lotnictwa WP. W sierpniu 1939 roku mianowany II wiceministrem spraw wojskowych. Urodził się 29 grudnia 1892 roku.
1983 - Zmarła Dolores Del Rio, meksykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Zagrała w obrazach: "Ramona", "Człowiek z Dakoty", "Jesień Czejenów". Posiada swoją gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd. Urodziła się 3 sierpnia 1904 roku.
1984 - Zmarł Władysław Liniarski, pseudonimy konspiracyjne "Mścisław", "Wuj", "Jan" - pułkownik Wojska Polskiego, komendant białostockiego okręgu ZWZ-AK, po wojnie działacz podziemia niepodległościowego, represjonowany przez władze komunistyczne PRL. Wymuszono na nim zeznania przeciwko generałowi Augustowi Emilowi Fieldorfowi - Nilowi, wnosząc pułkownika Liniarskiego na noszach, po brutanym śledztwie, na salę rozpraw. Urodził się 23 listopada 1897 roku. 40 rocznica
1985 - Zmarł Enver Hodża, szef państwa i partii komunistycznej, dyktator rządzący Albanią przez 40 lat. W czasie okupacji lider ruchu oporu, od końca II wojny światowej aż do śmierci w 1985 roku - dyktator Albanii, przewodniczący Frontu Demokratycznego Albanii oraz pierwszy sekretarz Partii Pracy. Był także premierem kraju w latach 1944-1954, ministrem spraw zagranicznych od 1946 do 1953 roku, a od 1944 naczelnym dowódcą sił zbrojnych Albanii. Urodził się 16 października 1908 roku.
1987 - Zmarł Erskine Caldwell, amerykański pisarz. Autor powieści, nowel i opowiadań, ukazujących życie południa Stanów Zjednoczonych, jak: "Poletko Pana Boga", "Tarapaty lipcowe", "Sługa boży", "Droga tytoniowa", "Ziemia tragiczna”, "Blisko domu”, "Ostatnia noc lata”, a także publicystyki społecznej i reportaży. Urodził się 17 grudnia 1903 roku.
1987 - W Buenos Aires rozpoczęły się II Światowe Dni Młodzieży. Hasłem spotkania były słowa: Myśmy poznali i uwierzyli miłości jaką Bóg ma ku nam. W tym międzynarodowym spotkaniu młodych uczestniczyło ponad milion młodych ludzi.
1990 - Sejm Rzeczypospolitej uchwalił ustawę o zniesieniu cenzury. Urząd z siedzibą przy ulicy Mysiej w Warszawie był jedną z najważniejszych instytucji PRL. Za jego pośrednictwem władze partyjne sterowały propagandą, nie dopuszczając do rozpowszechniania niewygodnych dla siebie informacji i treści. Instytucja zajmowała się kontrolą między innymi publikacji prasowych, radiowych i telewizyjnych, wydawnictw książkowych, filmów czy spektakli. Cenzura obowiązywała we wszystkich krajach obozu socjalistycznego.
1998 - Zmarł Francis Durbridge, angielski pisarz, kontynuator "brytyjskiej szkoły kryminału”. Autor powieści: "Mordercza gra”, "Portret Alison”, "Tajemnica Betty Tyler”, "Jak błyskawica”. Urodził się 25 listopada 1912 roku.
2006 - Zmarł Tomasz Chełmiński, iluzjonista. Zdobył ogromną sławę i występował na całym świecie, jako jedyny polski iluzjonista w Las Vegas. Słynął ze swoich perfekcyjnie dopracowanych efektów z dziedziny manipulacji. Urodził się 17 września 1929 roku.
2007 - Zmarł Kurt Vonnegut, amerykański pisarz i publicysta, kojarzony z literaturą postmodernistyczną i science-fiction, autor powieści: "Kocia kołyska”, "Rzeźnia numer pięć”, "Śniadanie mistrzów”, "Sinobrody”, "Galapagos”, "Matka noc”, "Pianola”. Był członkiem amerykańskich organizacji broniących wolności obywatelskich. Urodził się 11 listopada 1922 roku. 2007 - Irena Sendlerowa została odznaczona Orderem Uśmiechu, międzynarodowym odznaczeniem nadawanym od 1968 roku za działania przynoszące dzieciom radość. Projekt Orderu Uśmiechu stworzyła dziewięciolatka z Głuchołaz - Ewa Chrobak. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego ręcznie dorysowała nierówne promienie. Odznaczenie przyznawane jest w Polsce przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Irena Sendlerowa to jedna z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W czasie II wojny światowej ratowała Żydów. Urodziła się 15 lutego 1910 w Warszawie, a zmarła, także w Warszawie, 12 maja 2008 roku.
2008 - Zmarł Franciszek Duszeńko, rzeźbiarz, profesor Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, uczestnik grupy odtwarzającej zniszczone w czasie II wojny światowej obiekty rzeźbiarskie Gdańska. Współautor pomników - Ofiar Obozu Zagłady w Treblince i "Bohaterów Westerplatte” w Gdańsku. Urodził się 6 kwietnia 1925 roku.
2010 - Do Polski sprowadzono ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który poniósł śmierć w katastrofie samolotu Tu-15 M pod Smoleńskiem, do której doszło 10 kwietnia, w drodze na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Trumna z ciałem prezydenta została wystawiona w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
2011 - W Mińsku na Białorusi, w zamachu na tamtejsze metro zginęło 15 osób, a 204 zostały ranne. 30 listopada 2011 roku zakończył się proces domniemanych sprawców zamachu, w którym Dzmitryj Kanawałau i Uładzisłau Kawalou zostali skazani na karę śmierci przez rozstrzelanie. O ułaskawienie i rezygnację z wykonania kary apelowały organizacje międzynarodowe i matka jednego ze skazanych. W marcu 2012 poinformowano rodzinę Kawaloua, że wyrok został wykonany. Kanawałau prawdopodobnie również został rozstrzelany.
2012 - Zmarł Ahmed Ben Bella, pierwszy prezydent Algierii, przez wielu uważany za ojca państwa. Urodził się 25 grudnia 1916 roku.
2013 - Zmarł Hilary Koprowski, lekarz wirusolog, immunolog, profesor nadzwyczajny na Thomas Jefferson University, członek Polskiej Akademii Nauk, twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina. Autor ponad 850 prac naukowych. Założyciel Fundacji imienia Koprowskich, wspierającej rozwój nauki w Polsce oraz polsko-amerykańską współpracę naukową. Od 1944 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych. Urodził się 5 grudnia 1916 roku.
2013 - Zmarł Adam Galos, historyk, żołnierz Armii Krajowej, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, autor około 650 publikacji naukowych, dotyczących stosunków polsko-niemieckich, historii Niemiec, zaboru pruskiego, Śląska i Galicji, w tym "Historia Niemiec”. Urodził się 22 lipca 1924 roku.
2015 - Zmarł Janusz Kurczab, szermierz, taternik, alpinista, publicysta. Dwukrotny indywidualny - w roku 1961 i 1965 oraz 14-krotnie drużynowy mistrz Polski w szpadzie, uczestnik igrzysk olimpijskich w 1960 roku. Zdobywca wraz z drużyną szpadową Legii Warszawa pierwszego w historii polskiego sportu drużynowego Pucharu Europy 1961. Autor wielu artykułów i książek o tematyce górskiej i wspinaczkowej, redaktor kwartalnika "Taternik” w latach 2003-2007, instruktor alpinizmu. Urodził się 6 września 1937 roku.
2017 - Zmarła Halina Pilawska, lekarka, epidemiolog, pediatra, profesor nauk medycznych, nauczyciel akademicki Pomorskiej Akademii Medycznej, działaczka społeczna. W czasie powstania warszawskiego była łączniczką Armii Krajowej w Obwodzie Śródmieście. Jest autorką ponad 100 publikacji, dotyczących przede wszystkim rozwoju dzieci, w tym wpływu zanieczyszczeń środowiska na stan ich zdrowia. Urodziła się 9 maja 1924 roku.
2019 - Zmarł Ryszard Stefan Brzozowski pseudonim "Krak", powstaniec warszawski, lekarz, profesor nauk medycznych. Był autorem około 200 prac naukowych z dziedziny zdrowia publicznego, kardiologii, gastroenterologii, gerontologii i innych. W latach 1968-1984 był Głównym Inspektorem Sanitarnym, był także prezesem Polskiego Czerwonego Krzyża, a w latach 1984-1990 kierował Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Jako żołnierz Armii Krajowej, pułku "Baszta", uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, w którym był ciężko ranny. Urodził się 9 sierpnia 1925 w Warszawie. 5 rocznica
2020 - Zmarł na skutek pandemii koronawirusa John Horton Conway, angielski matematyk, twórca gry w życie. Wybitnie uzdolniony matematycznie, w wieku 27 lat objął stanowisko wykładowcy matematyki czystej na Uniwersytecie Cambridge. W 1971 roku London Mathematical Society przyznało mu Nagrodę Berwicka. Autor "On regular algebra and finite machines" oraz "On numbers and games". Opracował wiele ciekawych równań, między innymi algorytm pozwalający obliczyć, jaki dzień tygodnia wypada w dowolnym dniu. Urodził się 26 grudnia 1937 roku.
2021 - Zmarł Wiesław Juliusz Skrzydło profesor prawa - konstytucjonalista, rektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w latach 1972-1981. Autor książek: "Polskie prawo konstytucyjne" i "Ustrój i struktura aparatu państwowego i samorządu terytorialnego". Urodził się 11 kwietnia 1929 roku.
2021- Zmarł Jerzy Zacharko, lutnik, opozycjonista i działacz NSZZ Solidarność w okresie PRL. Po zmianach ustrojowych był urzędnikiem i działaczem samorządowym w Zakopanem. Urodził się 23 kwietnia 1951 roku.
2023 - Zmarł Ryszard Binkowski, prozaik i scenarzysta filmowy. Na podstawie jego prozy powstały filmy "Pójdziesz ponad sadem" i "Wesela nie będzie". Autor powieści" Wiatrak", "Długa choroba", "Zaginiony" i innych. Urodził się 12 września 1940 roku. 1 rocznica