1732 - Zmarł Augustyn Wincenty Locci, syn Augustyna Locciego, architekt, sekretarz i doradca artystyczny Jana III Sobieskiego. Największym dziełem Locciego - syna był pałac i park w Wilanowie, a także wilanowski kościół i karczma. Ponadto kierował pracami na Zamku Królewskim w Warszawie. Wykonywał również zamówienia osób prywatnych, na przykład projekt galerii dla Radziwiłłów, przebudowa zamku w Radzyniu Podlaskim, pałacu Sieniawskiego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie oraz budowa dworu w Winiarach dla Stanisława Antoniego Szczuki. Urodził się około 1640 roku.
1797 - Jako pierwszy człowiek na świecie André-Jacques Garnerin wykonał skok z balonu na samodzielnie zaprojektowanym spadochronie z wysokości około 700 metrów. Dwa lata później, jako pierwsza kobieta na świecie skoczyła ze spadochronem jego żona, Jeanne-Genevieve Garnerin.
1798 - Podczas antyfrancuskiego powstania w Egipcie zginął Józef Sułkowski, oficer, adiutant Napoleona Bonapartego. Był uczestnikiem wojny polsko-rosyjskiej i powstania kościuszkowskiego. U boku Napoleona uczestniczył w opanowaniu Wenecji i Malty. W 1798 roku wyruszył wraz z nim do Egiptu. Brał udział w kilku bitwach, między innymi w Aleksandrii i pod Piramidami. Zginął w walce z Arabami w Kairze. Aby uczcić jego pamięć Napoleon nazwał imieniem Józefa Sułkowskiego jeden z fortów pod Kairem. Jego nazwisko zostało też wpisane na kolumnie południowej Łuku Triumfalnego w Paryżu. Jako jeden z pierwszych Polaków został odznaczony nowo ustanowionym wówczas orderem Virtuti Militari. Józef Sułkowski był autorem "Historii rewolucji polskiej w roku 1794”. Został także bohaterem dramatów Stefana Żeromskiego i Romana Brandstaettera. Urodził się 17 lub 18 stycznia 1773 roku. 225 rocznica
1805 - Urodził się Jonathan Browning, amerykański wynalazca i producent broni. Początkowo zarabiał na życie, jako kowal, później został ślusarzem i rusznikarzem. Między rokiem 1834 a 1842 skonstruował powtarzalną strzelbę, wyposażoną w zamek ślizgowy. Jego wynalazek okazał się sukcesem, który przysporzył twórcy licznych odznaczeń. Ocenia się, że budowa karabinu zajmowała około dwóch tygodni. Browning sprzedawał broń po 24 dolary za sztukę. Zmarł 21 czerwca 1879 roku.
1807 - Urodził się Magnus Huss, szwedzki lekarz, autor dzieła "Alcoholismus chronicus", w którym po raz pierwszy sformułował koncepcję alkoholizmu, jako choroby. Zmarł 22 kwietnia 1890 roku.
1811 - Urodził się Ferenc Liszt, węgierski kompozytor i pianista, jedna z najwybitniejszych postaci romantyzmu w muzyce. Był też wybitnym filozofem, pisał eseje i artykuły, działał również na arenie polityczne. Zmarł 31 lipca 1886 roku.
1825 - Urodził się Karol Miarka, zwany Starszym lub Ojcem, działacz narodowy na Górnym Śląsku, nauczyciel, pisarz, księgarz i wydawca, między innymi powieści historycznych z dziejów Śląska oraz kalendarzy. Inicjator utworzenia wielu polskich organizacji społecznych oraz gospodarczych. Przyczynił się do nawiązania kontaktów przez Śląsk z innymi dzielnicami Polski. Przeciwstawiał się polityce kulturkampfu i germanizacji, za co był prześladowany i kilkakrotnie więziony. W ciągu 10 lat wytoczono mu 16 procesów. Zmarł 15 sierpnia 1882 roku.
1844 - Urodziła się Sarah Bernhardt, francuska aktorka. Grała głównie w Paryżu w Comédie Francaise, od 1893 roku - we własnym teatrze, dziś Théatre de Nations. Znana z ról tragicznych, z których najważniejsze to Fedra, Dama Kameliowa, Lady Makbet. Autorka sztuk scenicznych i "Pamiętników”. Zmarła 26 marca 1923 roku.
1860 - Urodził się Adam Ostaszewski, naukowiec i wynalazca, nazywany "Leonardem ze Wzdowa”. Konstruktor lotniczy, pionier polskiej awiacji, ziemianin, właściciel Wzdowa, działacz gospodarczy i społeczny, pisarz, dramatopisarz, poeta i tłumacz poezji niemal z całego świata, znawca ponad 20 języków obcych, twórca języka zbliżonego do esperanto i słownika, doktor prawa i filozofii. W 1909 roku otrzymał we Francji patent na koncepcję "Stibora - 2” - czyli latającego pionowzlotu, opracował też silnik gazowy, ze zbiornikiem na gaz świetlny i urządzenia drukarskie. Zmarł 4 marca 1934 roku.
1860 - Zmarła Wanda Malecka, pseudonim "Pustelniczka z ulicy Wiejskiej", pisarka, poetka i tłumaczka, literatury angielskiej i francuskiej, pierwsza polska kobieta redaktor i wydawca własnego czasopisma "Bronisława, czyli Pamiętnik Polek”. Urodziła się w 1800.
1866 - Wygasła czteromiesięczna epidemia cholery w Poznaniu, która pochłonęła 1344 ofiary śmiertelne. Epidemię przywleczono do Poznania ze Szczecina. Pierwszym chorym był człowiek pracujący w rybackiej gospodzie na Starym Rynku, gdzie wcześniej mieszkało kilku rybaków ze Szczecina, a tam cholera szalała już od kilku tygodni. Epidemia szybko przeniosła się na ubogie, rybackie Chwaliszewo, a stamtąd objęła całe miasto.
1870 - Urodził się Tadeusz Cieślewski, malarz, grafik. Tworzył pejzaże, portrety, sceny rodzajowe, kompozycje figuralne. Uczestniczył w wystawach sztuki polskiej w 1924 w Moskwie, w 1936 w Wenecji, w 1939 w Nowym Jorku. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 27 czerwca 1956 roku.
1870 - Urodził się Iwan Bunin, rosyjski prozaik, poeta i tłumacz Byrona i Mickiewicza, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1933 roku. W utworach łączył elementy tradycyjnej noweli społecznikowskiej z nowymi propozycjami formalnymi. Podejmował tematy tajemnic ludzkiego charakteru i losu człowieka zagubionego w świecie. Autor powieści: "Życie Arseniewa”, "Wieś”, "Wyzwolenie Tołstoja”, "Miłość Miti”. Od 1919 roku przebywał na emigracji. We Francji wydał "Przeklęte dni", w których zawarł swój sprzeciw wobec rewolucji i rządów bolszewickich. Iwan Bunin był też zagorzałym przeciwnikiem nazizmu. Zmarł 8 listopada 1953 roku w Paryżu.
1875 - Urodziła się Harriet Chalmers Adams, amerykańska fotografka, podróżniczka i pisarka. Podróżowała po Ameryce Południowej, Azji i Oceanii, publikując opisy podróży w "National Geographic". W 1913 została pierwszą kobietą przyjętą do brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego. W 1916 została pierwszą kobietą dopuszczoną, jako korespondent wojenny, na front francuski. Pozwolono jej również fotografować bitwy. Zmarła 17 lipca 1937 roku.
1883 - W Nowym Jorku otwarto Metropolitan Opera House, jedną z najsłynniejszych na świecie scen operowych. Inaugurację uświetniła premiera "Fausta" Charles'a Gounoda. Pierwszym dyrektorem opery był Henry Eugene Abbey. Metropolitan Opera gościła prawie wszystkie wybitne gwiazdy operowe. Jedyną polską operą, jaką kiedykolwiek wystawiono w Metropolitan Opera był "Manru" Ignacego Jana Paderewskiego. 140 rocznica
1885 - Urodził się Stanisław Kot, historyk kultury, działacz ruchu ludowego, dyplomata, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1919 roku założył kontynuowaną do dziś serię wydawniczą "Biblioteka Narodowa”. Autor publikacji historycznych: "Andrzej Frycz Modrzewski” "Historia wychowania”, "Rzeczpospolita Polska w literaturze politycznej Zachodu”. We wrześniu 1939 roku znalazł się na emigracji i wszedł, jako wicepremier do rządu generała Sikorskiego. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju i z nominacji Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej był w latach 1945-1947 ambasadorem w Rzymie. W 1947 roku ponownie wybrał emigrację. Zmarł 26 grudnia 1975 roku w Wielkiej Brytanii.
1887 - Urodził się John Reed, amerykański dziennikarz i komunista, autor bezpośrednich relacji z rewolucji październikowej w Rosji w 1917 roku, zawartych w książce "Dziesięć dni, które wstrząsnęły światem”, członek Komitetu Wykonawczego Międzynarodówki Komunistycznej. Współzałożyciel Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych. Był pierwszym Amerykaninem pochowanym przy murze Kremla. Na podstawie historii życia Johna Reeda powstał film "Czerwoni". Zmarł 19 października 1920 roku.
1893 - Urodził się Ernst Öpik, estoński astronom, jeden z najwybitniejszych astronomów swojego pokolenia. Jego najważniejsze dokonania to między innymi obliczenie gęstości obiektu astronomicznego - białego karła, prace teoretyczne nad ewolucją karłów i nowa teoria ziemskich epok lodowcowych. Zmarł 10 września 1985 roku. 130 rocznica
1895 - Zmarł Daniel Owen, walijski pisarz, uważany za najważniejszego twórcę powieści w języku walijskim w XIX wieku. Znaczenie jego twórczości dla walijskiej literatury można porównać do znaczenia dzieł Charlesa Dickensa dla literatury angielskiej. Danielowi Owenowi przypisuje się rozpoczęcie tradycji powieści w języku walijskim. Jego dzieło "Rhys Lewis" uznaje się za pierwszą powieść napisaną po walijsku. Urodził się 22 października 1863 roku
1900 - Urodził się Mieczysław Siewierski, prawnik, specjalista prawa karnego, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, autor pracy "Postępowanie karne w zarysie”. W 1946, jako prokurator Najwyższego Trybunału Narodowego występował w roli oskarżyciela w procesie niemieckiego zbrodniarza wojennego Arthura Greisera. Zmarł 9 października 1981 roku.
1902 - Urodziła się Helena Płotnicka, jedna z głównych konspiratorek przyobozowych niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau. Mieszkała w Przecieszynie, wsi w gminie Brzeszcze. Pracowała dla Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. W działalność konspiracyjną zaangażowała też córki. Zajmowała się dostarczaniem więźniom żywności, lekarstw i doręczaniem korespondencji. Za tę działalność została aresztowana 15 marca 1943, zginęła w obozie 17 marca 1944 roku.
1906 - Zmarł Paul Cézanne, francuski malarz impresjonista, którego twórczość stanowiła pomost między impresjonizmem i kubizmem, autor obrazów: "Wielkie kąpiące się”, "Góra Sainte-Victoire”, "Kuszenie Świętego Antoniego”. Moderniści z początku XX wieku uważali Paula Cézanne’a za prekursora współczesnego malarstwa. Henri Matisse nazwał go "ojcem wszystkich malarzy”, a wielu artystów widziało w nim twórcę przełomu w sztuce XX wieku. Urodził się 19 stycznia 1839 roku.
1906 - Założono Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Wilnie. Zajmowało się ono rozwojem badań regionalnych, między innymi dotyczących dziejów Litwy oraz polskiej nauki, literatury i sztuki na Wileńszczyźnie. W 1907 roku powstał "Rocznik Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Wilnie”, a w 1923 "Ateneum Wileńskie”. Do odzyskania niepodległości, Towarzystwo koncentrowało się na tworzeniu w Wilnie polskiej biblioteki naukowej. Po 1918 roku przyczyniło się do reaktywowania Uniwersytetu Stefana Batorego, z którym od tej pory ściśle współpracowało. Po zajęciu Wilna w 1939 przez wojska sowieckie Towarzystwo zostało zlikwidowane.
1907 - Urodził się Zdzisław Rajewski, archeolog, organizator Instytutu Badań Starożytności Słowiańskich, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Był inicjatorem organizowania w Biskupinie archeologicznych obozów szkoleniowych. Był redaktorem czasopism, między innymi: "Wiadomości Archeologicznych", "Materiałów Starożytnych", "Materiałów Wczesnośredniowiecznych", "Archeologii Polski". Należał do Rady Naukowej Instytutu Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk. Zmarł 2 czerwca 1974 roku.
1907 - Urodził się Łukasz Kurdybacha, pedagog, historyk oświaty, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiej Akademii Nauk, badacz dziejów oświaty w Polsce od XVI do XVIII wieku. Autor prac naukowych, między innymi: "Historia wychowania”, "Dzieje Kodeksu Andrzeja Zamoyskiego”, "Działalność pedagogiczna Stanisława Konarskiego”. W czasie II wojny światowej walczył pod Tobrukiem w siłach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Zmarł 22 grudnia 1972 roku.
1907 - Urodziła się Emilie Schindler, Niemka, żona Oskara Schindlera, która pomagała mu w uratowaniu 1200 krakowskich Żydów przed zagładą, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Zmarła 5 października 2001 roku szpitalu w Berlinie.
1908 - Premiera jednego z pierwszych polskich filmów fabularnych "Antoś po raz pierwszy w Warszawie”, będącego siedmiominutową komedią. Główną rolę zagrał znany polski aktor komediowy początku XX wieku - Antoni Fertner. Obraz wyreżyserował, na zamówienie właścicieli warszawskiego kina "Oaza", francuski filmowiec Georges Meyer. Film nie zachował się do naszych czasów. 115 rocznica
1913 - Urodził się Robert Capa, węgierski fotoreporter, jeden z najważniejszych fotografów XX wieku. Autor zdjęć z pięciu wojen: hiszpańskiej wojny domowej, wojny chińsko-japońskiej, II wojny światowej, I wojny izraelsko-arabskiej, I wojny indochińskiej. Podczas hiszpańskiej wojny domowej wykonał jedną z najważniejszych fotografii w całym swoim dorobku "Padającego żołnierza". Do dziś jest ona jedną z najsłynniejszych w historii fotografii wojennej. Podczas II wojny światowej wraz z grupą alianckich żołnierzy Robert Capa brał udział w lądowaniu w Normandii. Dziewięć zdjęć ocalałych z tamtej operacji stanowi dziś cenny dokument. Zginął w wyniku wybuchu miny podczas wojny w Indochinach, 25 maja 1954 roku. 110 rocznica
1914 - W Warszawie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego powstała Polska Organizacja Wojskowa, tajna organizacja zbrojna do walki z rosyjskim zaborcą, tworzona w oparciu o członków Związku Walki Czynnej i Polskich Drużyn Strzeleckich. POW została rozwiązana 11 listopada 1918 roku.
1917 - Urodziła się Joan Fontaine, amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Wystąpiła między innymi w obrazach: "Dziwne losy Jane Eyre”, "Ivanhoe”, "Rebeka", "List od nieznanej kobiety”, "Wierna nimfa”. W 1942 roku została uhonorowana Oscarem za rolę w filmie "Podejrzenie”. Została wyróżniona gwiazdą w Alei Gwiazd w Los Angeles. Zmarła 15 grudnia 2013 roku.
1919 - Urodziła się Doris Lessing, angielska pisarka, która uznanie zdobyła dzięki książkom psychologicznym i obyczajowym z życia kobiet. Była najstarszą osobą nagrodzoną literacką Nagrodą Nobla. W momencie jej przyznawania - w 2007 roku - miała 88 lat. Ze względu na wymowę części swojej twórczości stała się symbolem marksizmu, feminizmu i antykolonializmu. Autorka ponad 40 powieści, w tym: "Złoty notes”, "Trawa śpiewa”, "Mężczyzna i dwie kobiety”, "Mrowisko”, "Lato przed zmierzchem”. Zmarła 17 listopada 2013 roku.
1921 - Urodził się Georges Brassens, francuski poeta, piosenkarz i kompozytor. Popularność zdobył, wykonując własne utwory, komponował też muzykę do tekstów: Apollinaire'a, Verlaine'a, Villona, Hugo, Aragona. W 1967 roku otrzymał Grand Prix de Poésie Akademii Francuskiej. Na estradzie aktywnie występował do marca 1977. Jego utwory z polskimi tekstami wykonywali między innymi: Jacek Bończyk, Piotr Machalica, Jacek Kaczmarski i Edward Stachura. Zmarł 29 października 1981 roku.
1923 - Urodził się Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Dokonał tego na jachcie "Dar Przemyśla", którym 12 czerwca 1979 wyruszył samotnie w trasę. Rejs trwał 344 dni, a prowadził z Gdyni, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn z powrotem do Gdyni, gdzie żeglarz wrócił 20 maja 1980 roku. Jest autorem książki "Non stop dookoła świata”. Henryk Jaskuła pobił również ówczesny rekord świata w długości przebywania na morzu non-stop w rejsie samotnym, który należał do Robina Knox-Johnstona i wynosił 313 dni. W 2013 roku został nagrodzony Super Kolosem za całokształt dokonań żeglarskich. Zmarł 14 maja 2020 roku. 100 rocznica
1925 - Urodził się Robert Rauschenberg, amerykański artysta, który wywarł bardzo duży wpływ na sztukę amerykańską po II wojnie światowej. Zajmował się malarstwem, rzeźbą, instalacją, scenografią, teatrem i happeningiem, pionier pop-artu. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki. Zmarł 12 maja 2008 roku.
1938 - Urodził się Christopher Lloyd, amerykański aktor, znany przede wszystkim z ról komediowych. Popularność przyniosły mu role w trylogii "Powrót do przyszłości" oraz w dwóch częściach "Rodziny Addamsów". Poza tym zagrał jeszcze także między innymi w filmach: "Lot nad kukułczym gniazdem", "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy" czy "Dennis rozrabiaka". 85 rocznica
1939 - Na ziemiach zagarniętych Polsce przez Związek Radziecki przeprowadzono - w atmosferze terroru i pod kontrolą NKWD - sfałszowane wybory do zgromadzeń ludowych Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi. Sfałszowane wyniki głosowania pokazały skuteczność aparatu stalinowskiego - według oficjalnych danych na Zachodniej Ukrainie wzięło w nich udział prawie 93 procent uprawnionych, zaś na Zachodniej Białorusi prawie 97 procent. Na kandydatów promowanych przez władze paść miało ponad 90 procent głosów.
1940 - Urodziła się Zofia Marcinkowska, aktorka, znana z filmów "Lunatycy" i "Nikt nie woła". Zmarła śmiercią samobójczą, 8 lipca 1963 roku.
1942 - Zlikwidowano getto żydowskie w Zawichoście, a jego mieszkańców wywieziono do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Na jego terenie Niemcy przetrzymywali około pięciu tysięcy Żydów.
1943 - Urodziła się Urszula Dudziak, wokalistka jazzowa i kompozytorka. Pracowała z takimi artystami, jak Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak - jej były mąż, Walk Away, Gil Evans, DJ Vadim, Lester Bowie i Bobby McFerrin. Uczestniczyła w prestiżowych festiwalach jazzowych na wszystkich kontynentach. Od 1973 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. Przyjeżdża do Polski, dużo koncertuje, występuje na festiwalach jazzowych, przyjmuje zaproszenia do programów telewizyjnych. Jej piosenka "Papaya” z 1976 roku, stała się w 2007 roku hitem w Azji i Ameryce Południowej. Utwór na nowo odkrył prezenter radiowy z Filipin. Do piosenki dodano charakterystyczny taniec "Papaya Dance", który zrobił furorę, a do dziś tańczy go między innymi filipińska armia podczas przerwy w musztrze. W 2018 ukazała się druga autobiografia Urszuli Dudziak "Wyśpiewam Wam więcej". W 2019 zagrała gościnnie w filmie "Jak zostać gwiazdą". 80 rocznica
1943 - Urodziła się Catherine Deneuve, jedna z najwybitniejszych i najsławniejszych aktorek francuskich. W rankingu magazynu "Empire" z 1997 roku znalazła się w gronie 100. największych gwiazd filmowych wszech czasów na miejscu 89. Grała w filmach: "Parasolki z Cherbourga”, "Piękność dnia”, "Wstręt”, "Niebezpieczne związki”, "Mayerling”, "Zagadka nieśmiertelności”, "8 kobiet”, "Afrykanin”. Nagrodzona Złotą Palmą, dwukrotnie Cezarem dla najlepszej aktorki, w 2008 roku dostała nagrodę za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym w Cannes. W 1995 nagrała płytę z Malcolmem McLarenem. Jest ambasadorem dobrej woli UNESCO. Często określana mianem pierwszej damy francuskiego kina. 80 rocznica
1943 - Ponad pięć tysięcy osób zginęło w wyniku nalotu bombowego Royal Air Force na niemieckie miasto Kassel i wywołanej nim burzy ogniowej. Śródmieście Kassel zostało niemal całkowicie zniszczone. 80 rocznica
1946 - W radzieckim więzieniu w Butyrkach zmarł Stanisław Jasiukowicz, członek Ligi Narodowej, działacz Narodowej Demokracji, w latach 1920-1935 poseł na Sejm, w czasie II wojny światowej zastępca Delegata Rządu na Kraj. W marcu 1945 został aresztowany przez NKWD i oskarżony w moskiewskim "procesie szesnastu" - przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Został skazany 21 czerwca 1945 roku na pięć lat więzienia. W 2006 roku został pośmiertnie, decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego, odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 8 grudnia 1882 roku.
1946 - NKWD aresztowało przechwyconych wcześniej i zatrudnionych w Instytucie Rabe w Nordhausen niemieckich specjalistów z programu rakietowego V2, których wraz z rodzinami przewieziono następnie do ZSRR, gdzie mieli kontynuować swoje prace pod ścisłym nadzorem.
1946 - W Zabrzu aresztowany został przez władze komunistyczne pułkownik Franciszek Niepokólczycki, od 1945 roku prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W czasie II wojny światowej oficer ZWZ-AK, od 1943 roku zastępca komendanta Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. W procesie toczącym się od 11 sierpnia do 10 września 1947 przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie został skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na karę dożywotniego więzienia. Na fali zmian politycznych polskiego października, 22 grudniu 1956 zwolniony z więzienia. Po wyjściu na wolność nie miał problemów ze znalezieniem pracy, otrzymał też odszkodowanie.
1946 - Incydent w cieśninie Korfu: 44 marynarzy zginęło, a 41 zostało rannych po wpadnięciu dwóch brytyjskich statków na albańskie miny. 27 października Wielka Brytania złożyła oficjalny protest do władz albańskich o zaminowanie kanału, Tirana odpowiedziała zaś protestem o naruszenie jej wód terytorialnych. Wbrew protestowi Albanii, brytyjska flotylla trałowców przetrałowała wody cieśniny Korfu, znajdując 22 miny. Specjalnie powołana komisja ONZ, nie ustaliła, kto postawił miny. Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała wprawdzie winę Albanii, lecz z powodu weta delegata radzieckiego, rezolucja w tej sprawie nie nabrała mocy prawnej. W 1949 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał odpowiedzialność strony albańskiej za incydent.
1948 - Zmarł August Hlond, kardynał, salezjanin, prymas Polski w latach 1926-1948. Miał duże zasługi w organizowaniu życia kościelnego po wojnie, zwłaszcza na włączonych do Polski ziemiach zachodnich i północnych. Po śmierci Piusa XI w 1939 roku był wymieniany, jako kandydat na nowego papieża lub sekretarza Stolicy Apostolskiej. 10 września 1939 został ranny podczas nalotu na stację kolejową w Siedlcach, 14 września przekroczył granicę Polski, udając się do Rumunii. Tam rozważano jego kandydaturę na stanowiska prezydenta lub premiera. W lutym 1944 roku został aresztowany przez gestapo i internowany w Paryżu, Niemcy próbowali, bezskutecznie zmusić kardynała do podpisania odezw propagandowych do Polaków. Od 1992 roku trwa proces beatyfikacyjny kardynała Hlonda. W maju 2018 papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kard. Hlonda. Przysługuje mu odtąd tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Urodził się 5 lipca 1881 roku. 75 rocznica
1951 - Dekret władz PRL o dowodach osobistych. W pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej funkcjonowały równocześnie przedwojenne dowody osobiste, niemieckie kenkarty i tymczasowe poświadczenia tożsamości, które wydawano osobom nieposiadającym innych dokumentów. Dekret o dowodach osobistych z 22 października 1951 ujednolicał dokumenty, jednak nowe dowody zaczęto wydawać dopiero w 1953 roku. Była to 16-stronicowa książeczka w ciemnozielonych, kartonowych okładkach. Oprócz podstawowych danych osobowych - imię, nazwisko, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, rysopis oraz zdjęcia zawierał rubryki, do których wpisywano na przykład numer PESEL, stan cywilny, zawód, miejsce pracy, zameldowanie oraz liczbę dzieci na utrzymaniu.
1952 - Urodził się Andrzej Supron, zapaśnik, trener i sędzia zapaśniczy, mistrz świata z 1979 roku, dwukrotny mistrz Europy, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Jego ulubiona technika to rzut przez biodro, zwany "biodrem Suprona”. W 2013 protestując przeciwko usunięciu zapasów z programu igrzysk olimpijskich w 2020 roku zwrócił medal olimpijski zdobyty w Moskwie. W latach 90. zaangażował się w politykę, startując do Sejmu z listy Samoobrony. Zagrał też w filmie "Sezon na leszcza" i w kilku serialach.
1952 - Urodził się Jeff Goldblum, amerykański aktor, reżyser i producent filmowy, muzyk. Zagrał między innymi w filmach: "Dzień niepodległości", "Mucha", "Pan Frost", "Podwójny kamuflaż" i "Park Jurajski". Za reżyserię krótkometrażowej 36-minutowej komedii "Najlepsza noc" zdobył nominację do Oscara.
1957 - W "Świecie Młodych" ukazał się pierwszy odcinek komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek" autorstwa Jerzego Chmielewskiego, znanego, jako Papcio Chmiel. Od 1966 roku komiks ukazuje się także w wersji książkowej. Jest to najdłużej publikowana w Polsce seria komiksowa. Na podstawie "Tytusa, Romka i A'Tomka" powstała gra komputerowa, pełnometrażowy film, serial animowany, a nawet piosenka zespołu Blenders. Poczta Polska wydała też trzy znaczki z postaciami z komiksu.
1962 - Prezydent Stanów Zjednoczonych John Kennedy wprowadził blokadę morską Kuby, a amerykańskie okręty wojenne stanęły naprzeciwko płynących na wyspę radzieckich statków ze sprzętem wojskowym. Kryzys między USA i ZSRR, dwoma supermocarstwami dysponującymi bronią atomową, narastał od końca sierpnia 1962 roku. Spowodowany był rozmieszczeniem przez ZSRR na Kubie pocisków rakietowych średniego zasięgu, które bezpośrednio zagrażały terytorium USA. Wcześniej Stany Zjednoczone rozmieściły rakietowe pociski balistyczne na terytorium Wielkiej Brytanii, Włoch i Turcji. Konflikt został zażegnany 29 października. Radziecki przywódca Nikita Chruszczow rozkazał zawrócić statki oraz wyraził zgodę na demontaż wyrzutni rakietowych, w zamian za gwarancje nieagresji USA na Kubę i wycofania amerykańskich rakiet z Turcji.
1962 - Pod zarzutem szpiegostwa na rzecz USA i Wielkiej Brytanii aresztowano wysokiego oficera radzieckiego wywiadu wojskowego GRU Olega Pieńkowskiego. Okazał się on najbardziej wartościowym szpiegiem zimnej wojny, między innymi w czasie kubańskiego kryzysu rakietowego. Pochodzące od Olega Pieńkowskiego informacje upewniły prezydenta Kennedy’ego, że Związek Radziecki nie jest gotowy do wojny nuklearnej i pozwoliły mu na słynny strategiczny blef. Szpieg spędził z oficerami CIA i MI6 w Londynie i w Paryżu łącznie około 144 godziny. W tym czasie przekazywał informacje, których spisanie zajęło 1500 stron maszynopisu oraz 111 rolek filmów, zawierających około 10 tysięcy sfotografowanych kart dokumentacji wojskowej i technicznej. Dzięki informacjom dostarczonym przez Pieńkowskiego analitycy z CIA potrafili zlokalizować bazy radzieckich rakiet nuklearnych. Oleg Pieńkowski urodził się 23 kwietnia 1919 we Władykaukazie, a został zabity, po orzeczeniu kary śmierci za szpiegostwo, 16 maja 1963 w Moskwie.
1964 - Urodziła się Małgorzata Ostrowska-Królikowska, aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Popularność zdobyła dzięki roli Grażynki Lubicz w serialu telewizyjnym "Klan”. Zagrała też między innymi w filmach: "Miasto prywatne", "Czterdziestolatek. 20 lat później" i "Rozmowy kontrolowane".
1964 - Francuski pisarz Jean-Paul Sartre został ogłoszony laureatem Nagrody Nobla za autobiograficzną powieść "Słowa". Odmówił jednak jej przyjęcia uzasadniając tę decyzję tym, że żaden człowiek nie powinien być "uwieczniony” za życia. Tak samo odmówił przyjęcia Legii Honorowej i profesury w College de France. Te zaszczyty, zdaniem Sartre’a, "ograniczyłyby jego wolność”. Jean-Paul Sartre urodził się 21 czerwca 1905, a zmarł 15 kwietnia 1980 roku.
1971 - W Algierii zmarł generał Grzegorz Korczyński, działacz komunistyczny, od 1942 roku - w Gwardii Ludowej, następnie w Armii Ludowej, w latach 1965-1971 wiceminister obrony narodowej. W 1970 roku dowodził oddziałami pacyfikującymi robotnicze protesty na Wybrzeżu. Był jednym z głównych odpowiedzialnych za masakry robotników w czasie tamtych wydarzeń i został za to usunięty z zajmowanych stanowisk, a następnie wysłany, jako ambasador do Algierii. Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach, według oficjalnej wersji, z powodu zatrucia amebą. Urodził się 17 czerwca 1915 roku.
1971 - Pochodząca ze starożytnego Egiptu mumia młodej kobiety - Dżed-Amonet-ius-anch została przewieziona na 11 lat z muzeum w Raciborzu do Muzeum Narodowego w Warszawie. Pochodzi z okresu panowania XXII/XXIII dynastii, sprzed 2800 lat. Była przedmiotem wielu badań naukowych oraz opracowań, między innym niemieckiego egiptologa Karla Richarda Lepsiusa. Obecnie znajduje się w stałej ekspozycji "W domu Ozyrysa", raciborskiego muzeum przy ulicy Gimnazjalnej.
1973 - Zmarł Pablo Casals, światowej sławy kataloński wirtuoz wiolonczeli, dyrygent i kompozytor. Pozostawił po sobie wiele nagrań solowych, muzyki kameralnej i orkiestrowych. Najbardziej znane to nagrania Suit Bacha na wiolonczelę solo. Usprawnił technikę gry na wiolonczeli, wykształcił wielu wybitnych artystów, wśród nich Mścisława Rostropowicza. W 1939 roku opuścił Hiszpanię i wyemigrował do Francji. W 1971 skomponował hymn pokoju dla ONZ. Urodził się 29 grudnia 1876 roku. 50 rocznica
1975 - Na planecie Wenus wylądowała radziecka sonda kosmiczna "Wenera 9". Była to pierwsza sonda nowej generacji programu Wenera, o znacznie większej masie od poprzedniczek. Sonda posiadała lądownik, który przekazał pierwsze czarno-białe zdjęcia powierzchni Wenus. Lądownik wyposażony był w aparaturę, dzięki której przeprowadzono pierwsze analizy chemiczne gruntu Wenus. Główna część sondy - orbiter - stała się pierwszym sztucznym satelitą Wenus. Miała ona za zadanie przekazywanie na Ziemię sygnałów z lądownika oraz wykonywanie fotografii i innych pomiarów atmosfery planety.
1975 - Zmarł Arnold Joseph Toynbee, brytyjski historyk i filozof historii, profesor uniwersytetu w Londynie, przedstawiciel koncepcji cyklicznego rozwoju dziejów ludzkości. Autor dwunastotomowego dzieła "Studium historii”. Jest zaliczany do najbardziej wpływowych XX-wiecznych "teoretyków cywilizacji”. Urodził się 14 kwietnia 1889 roku.
1978 - Inauguracja pontyfikatu papieża Jana Pawła II, wybranego 16 października na Stolicę Piotrową przez konklawe. Słowa papieża Polaka, wygłoszone podczas mszy inauguracyjnej na placu Świętego Piotra, stały się przesłaniem jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi". Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu niebędącym Włochem. Był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i Azji w latach 80. i 90. XX wieku. Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą Anglikańską. Podczas pontyfikatu odwiedził 129 krajów. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. 27 kwietnia 2014 roku został ogłoszony przez papieża Franciszka świętym Kościoła katolickiego i patronem rodziny. 45 rocznica 1978 - Zmarł Henri Poulain, malarz, rzeźbiarz i scenograf. Był związany głównie ze scenami łódzkimi, pracując dla Teatru Lalek Pinokio, Teatru Nowego, Teatru Powszechnego, Teatru Wielkiego oraz dla łódzkiego ośrodka telewizyjnego. W 1943 roku został wysłany na przymusowe roboty do Kalisza, gdzie pracował, jako robotnik w jednej z miejscowych fabryk. W czasie okupacji nawiązał kontakty z kaliskim konspiracyjnym Teatrem Tajnym, Już wtedy zaprojektował scenografie do "Nie-Boskiej Komedii" Krasińskiego, "Hamleta" Szekspira i "Don Juana" Moliera, które miały być wystawione po wojnie. Brał udział w ruchu oporu. Aresztowany w styczniu 1945 za działalność konspiracyjną i sabotażową, został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Altenheim w Saksonii. Urodził się 29 czerwca 1921 roku. 45 rocznica
1979 - Zmarła Nadia Boulanger, francuska kompozytorka, pianistka, jeden z najwybitniejszych pedagogów kompozycji w XX wieku. Profesor kompozycji, dyrygentury i historii muzyki w École Normale de Musique w Paryżu, w Konserwatorium Paryskim i w Konserwatorium Amerykańskim w Fontainebleau. Pod jej kierunkiem kształciło się kilka pokoleń muzyków, w tym wielu Polaków: Grażyna Bacewicz, Ewa Bukojemska, Wojciech Kilar, Stefan Kisielewski, Romuald Twardowski i Antoni Wit. Urodziła się 16 września 1887 roku.
1982 - Premiera filmu "Rambo - Pierwsza krew" w reżyserii Teda Kotcheffa z Sylvestrem Stallonem w roli tytułowej. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Davida Morrella.
1987 - Zmarł Lino Ventura, aktor francuski, włoskiego pochodzenia. Na ekranie najczęściej odtwarzał postacie: przestępców, policjantów, zmęczonych życiem sceptyków. Wystąpił w filmach: "Nie tykać łupu”, "Prawo ulicy”, "Ryzykanci”, "Klatka”, "Szczęśliwego Nowego Roku”, "Drugi oddech”, "Miecz Gideona”. Urodził się 14 lipca 1919 roku.
1993 - Zmarł Jiří Hájek, czechosłowacki polityk, dyplomata, minister spraw zagranicznych podczas "praskiej wiosny". W grudniu 1976 roku uczestniczył w przygotowaniu deklaracji inicjatywy Karta 77 i wraz z Václavem Havlem i Janem Patočką został pierwszym jej rzecznikiem. W 1988 roku był współzałożycielem i przewodniczącym Czechosłowackiego Komitetu Helsińskiego, a także Klubu Reformy Socjalistycznej "Odrodzenie", zrzeszającego reformatorów komunistycznych. Był pierwszym laureatem Nagrody Pamiątkowej Thorolfa Rafto za działalność na rzecz praw człowieka. Po upadku komunizmu wycofał się z życia publicznego, zajmując się prawami człowieka. Urodził się 6 lipca 1913 roku. 30 rocznica
1995 - Zmarł Kingsley Amis, angielski pisarz, poeta i krytyk literacki. Autor powieści: "Jim Szczęściarz”, "Rosjaneczka”, "Dziewczyna taka jak Ty”, "Te omylne uczucia”. W 1955 roku został laureatem Somerset Maugham Award za "Jima Szczęściarza", a w 1986 roku jego "The Old Devils" zdobyła nagrodę Booker Prize. Od 1990 nosił tytuł szlachecki. Jako młody człowiek był członkiem partii komunistycznej, jednak po wydarzeniach węgierskich z 1956 roku radykalnie zmienił poglądy. Urodził się 16 kwietnia 1922 roku.
1995 - W Warszawie zakończył się XIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. Jury nie przyznało pierwszej nagrody. Drugą nagrodę zdobyli ex aequo Francuz Philippe Giusiano i Rosjanin Aleksiej Sułtanow. Najlepsza Polka - Magdalena Lisak - zajęła szóste miejsce. Polskie Radio nie przyznało swojej nagrody za najlepsze wykonanie mazurków.
1999 - Premiera filmu kostiumowego "Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pierwszy raz został wyświetlony w Watykanie na specjalnym pokazie dla papieża Jana Pawła II w obecności reżysera i aktorów. Główne role zagrali: Michał Żebrowski, Bogusław Linda i Daniel Olbrychski.
1999 - Ukazał się album "Miłość w czasach popkultury" grupy Myslovitz. Otrzymał "złotą" i "platynową płytę" i był trzecim najlepiej sprzedającym się albumem w Polsce w 2000 roku. Myslovitz dostało w 2000 roku "Fryderyki" w kategoriach: zespół, płyta, teledysk i piosenka.
2000 - Zmarła Franciszka Cegielska, minister zdrowia od marca 1999 roku, wcześniej prezydent Gdyni, wiceprezes Związku Miast Polskich, przewodnicząca sejmiku pomorskiego, poseł na Sejm III kadencji. W 1989 roku organizowała w Gdyni miejski Komitet Obywatelski "Solidarność”, obejmując jego przewodnictwo. W 2000 roku otrzymała Medal imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego, za wybitne zasługi dla Gdyni oraz Medal Honorowy Związku Miast Polskich. Urodziła się 2 sierpnia 1946 roku we Francji.
2000 - W Warszawie zakończył się XIV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. Jego zwycięzcą został Yundi Li z Chin. W konkursie wzięło udział 94 pianistów z 25 krajów, w tym 12 Polaków. Żaden z Polaków nie znalazł się jednak w finale konkursu. Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków nie przyznano.
2007 - W wieku 102 lat zmarła Eve Curie Labouisse, francusko-amerykańska pisarka, dziennikarka i pianistka, córka Marii Skłodowskiej-Curie. W 1937 roku napisała biografię swojej matki "Madame Curie”. Jako żona sekretarza generalnego UNICEF Henry’ego Labouisse’a była zaangażowana w działalność na rzecz dzieci w różnych krajach świata. Podczas swoich podróży dwukrotnie odwiedziła Polskę - w 1967 z okazji otwarcia Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i później w 1999 roku. W 2006 roku otrzymała w Nowym Jorku od prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Urodziła się 6 grudnia 1904 roku.
2008 - Indie wystrzeliły swą pierwszą sondę kosmiczną Chandrayaan-1, przeznaczoną do badań Księżyca. 15 rocznica
2009 - Zmarł Maciej Rybiński, dziennikarz, komentator polityczny, felietonista; współscenarzysta serialu "Alternatywy 4", a także współautor wielu kryminałów. Występował w Kabarecie pod Egidą. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 5 marca 1949 roku.
2013 - Zmarł Piotr Orawski, dziennikarz, muzykolog, pedagog. Autor książek dotyczących muzyki. Przez 30 lat związany z Polskim Radiem, w ostatnich latach z Dwójką. Przygotowywał i prowadził programy dydaktyczne o dziejach muzyki: "Lekcje muzyki Piotra Orawskiego”, "Muzyczne pejzaże Europy”, "Poranki muzyczne”. W 2007 roku, za popularyzację muzyki klasycznej, otrzymał "Złoty Mikrofon". Radiowe "Lekcje muzyki" Piotr Orawski opracowywał i wydawał także w formie książek. Urodził się 1 kwietnia 1962 roku. 10 rocznica
2016 - Zmarł pułkownik Lucjan Wiślicz-Iwańczyk, dyrektor Biura Ochrony Rządu. W latach 1954-1964 był zawodowym wojskowym w ramach Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a następnie wieloletnim oficerem BOR. Urodził się 15 kwietnia 1933 roku.
2016 - Zmarł Jerzy Szymczyk, siatkarz, trener, nauczyciel akademicki. W latach 1961-1970 występował w reprezentacji Polski, w której rozegrał 123 mecze. Na igrzyskach olimpijskich w 1968 roku jego drużyna zajęła piąte miejsce. W latach 1991-1992 był trenerem młodzieżowej reprezentacji Polski. Urodził się 30 września 1942 roku.
2017 - Zmarł Zdzisław Mrugalski, zegarmistrz, autor ponad 140 publikacji, w tym około 40 artykułów w czasopismach naukowych, na temat konstrukcji drobnych mechanizmów i urządzeń precyzyjnych czy mechanizmów zegarowych. Był członkiem zespołu budującego zegar na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie po zniszczeniach wojennych. Pełnił nadzór nad wykonaniem i montażem mechanizmu zegara w latach 1972-1974. Zajmował się też jego konserwacją. Po śmierci pamięć Zdzisława Mrugalskiego uczczono symboliczną "żałobą zegarów”. 27 października o godzinie 11.15 zatrzymano wiele zegarów na ważnych budynkach w całej Polsce. Godzina ta upamiętniała godzinę, o której zatrzymał się zbombardowany zegar na warszawskim zamku. Urodził się 22 kwietnia 1930 roku.
2018 - Zmarł Tadeusz Kowalski, artysta fotografik, uhonorowany tytułem Artiste FIAP (Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej). Fotografował pejzaże, portrety i martwą naturę, tworzył także fotoreportaże. Należał do grupy artystów - fotografików "Stodoła - 60”, późniejszej grupy "ST - 60”. Wystawiał swoje prace indywidualnie i uczestniczył też w ponad 400 wystawach zbiorowych. Brał udział między innymi w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych gdzie otrzymał wiele medali, nagród, wyróżnień. Został uhonorowany Medalem Fotografów Amerykańskich w Nowym Jorku. Jego prace można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz Fototece Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Urodził się 10 grudnia 1934 roku. 5 rocznica
2019 - Zmarł Gustav Gerneth, niemiecki superstulatek. Podczas II wojny światowej był mechanikiem pokładowym w niemieckich siłach powietrznych Luftwaffe i na dwa lata został wzięty do niewoli sowieckiej, z której został zwolniony w 1947 roku. W wieku 113 lat został najstarszym Niemcem. Od 20 stycznia 2019, po śmierci Masazo Nonaki, uznawany był za najstarszego żyjącego mężczyznę na świecie, mimo iż jego wiek nie został zweryfikowany przez Gerontology Research Group. Urodził się 15 października 1905 roku.
2020 - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją RP, co wywołało protesty osób niezgadzających się z tym wyrokiem.
2020 - Zmarł Jerzy Zygmunt Nowak, aktor teatralny i filmowy. Najbardziej znaną jego kreacją jest postać Fabiana Bohatyrowicza w "Nad Niemnem" w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego. Zagrał też między innymi w filmach i serialach: "Szwadron", "Rozmowy kontrolowane" oraz "W labiryncie" i "Pogranicze w ogniu". Występował w kabaretach "Bon Ton" i "Dreptak". Urodził się 5 marca 1940 roku.
2021 - Zmarł Janusz Maria Saryusz Kamocki, etnograf, więzień polityczny, żołnierz Armii Krajowej. Po II wojnie światowej kontynuował działalność konspiracyjną w organizacji wojskowo-politycznej Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym. W 1962 roku aresztowany i skazany na rok więzienia. Janusz Kamocki w badaniach prowadzonych na terenie Polski zajmował się problematyką zasięgów grup etnograficznych oraz kostiumologii ludowej, obrzędowości i demonologii. W latach 1967 i 1987 prowadził badania etnograficzne nad Polakami mieszkającymi na terenie Czechosłowacji: na Zaolziu, w Czadeckim oraz na Orawie i Spiszu, a w latach 1992, 1993 i 1996 wśród Polaków żyjących na terenach dawnych zsyłek ZSRR - w Tatarstanie, Kazachstanie, Kirgistanie i Uzbekistanie. W 1973 prowadził badania na Łużycach. Prowadził też badania etnograficzne w południowo-wschodniej części Azji. Pośmiertnie, w 2021 roku, odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 2 sierpnia 1927 roku.
2022 - Zmarł Leszek Engelking, literaturoznawca, a także poeta, pisarz, tłumacz i krytyk literacki. Tłumaczył z języków: angileskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, czeskiego, słowackiego i ukraińskiego. W latach 1984-1995 redagował miesięcznik „Literatura na Świecie”. Autor między innymi zbioru nowel "Szczęście i inne prozy" z 2007 roku, a także tomów poetyckich "Muzeum dzieciństwa" i "Komu kibicują umarli?". Czterokrotnie był laureatem Nagrody „Literatury na Świecie” - zdobył ją w latach: 1989, 2002, 2008 i 2018 oraz w 2010 roku - nagrody Polskiego PEN Clubu za przekłady z języka angielskiego i języków słowiańskich. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Urodził się 2 lutego 1955 roku. 1 rocznica