Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa z Praszki
2019-10-05, 14:53 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa z Praszki

Samorządowa Loża Radiowa z Praszki (05.10.2019)
Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych problemach rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej z muzeum w Praszce.
Gmina Praszka ma ponad 13 tysięcy mieszkańców. Działa tam blisko 1300 podmiotów gospodarczych.

- Od wielu lat Praszka to jest przemysł i miejsca pracy – powiedział tamtejszy burmistrz Jarosław Tkaczyński. - Są tu jedne z większych zakładów na Opolszczyźnie. Jesteśmy jednym z większych pracodawców w regionie. Wielu ludzi para się też handlem. Gmina uchwaliła ulgi w lokalnych podatkach dla inwestorów tworzących tutaj miejsca pracy. Dzisiaj te uchwały są już archaiczne. Teraz przychodzący do Praszki inwestor pyta, czy znajdzie tutaj pracowników. Aby ich pozyskać musi im zapłacić więcej niż otrzymują w obecnym miejscu pracy. Uważam, że teraz gmina powinna stwarzać lepsze warunki do życia mieszkańcom. Chodzi np. o tereny pod jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe. Mamy zamiar to robić. Potencjalni inwestorzy będą mogli nabyć działki.

- Sport i rekreacja to jest to, czego tutaj brakuje – powiedział mieszkający w Praszce Zbigniew Kitajgrodzki z Prawa i Sprawiedliwości. - Prowadzony jest remont krytego basenu, ale tutaj chodzi o pewnego rodzaju inwestycje impulsowe.

Możliwość rozwoju turystyki i agroturystyki lokalne władze widzą szczególnie w momencie wybudowania zbiornika wodnego na rzece Prosna.

- Chodzi o duży zbiornik na styku trzech gmin. On nadal jest w planach. Potrzebny jest ze względów suszowych i przeciwpowodziowych – uważa Tkaczyński.

- Ten zbiornik to historia sięgająca 40 lat. To jest ogromna szansa dla takich gmin jak nasza. Pieniądze na ten cel można pozyskać ze źródeł zewnętrznych. Nie musimy tego finansować w całości. Mamy poparcie wojewody, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – dodał Kitajgrodzki.

Przed wyborami parlamentarnymi wrócił temat reaktywacji województwa częstochowskiego. Mówi się, że ma ono objąć także część Opolszczyzny. Chodzi o gminy Praszka i Rudniki z powiatu oleskiego. Zapytaliśmy, czy dla mieszkańców Praszki to kusząca perspektywa?

- Opolszczyzna bez części powiatu oleskiego byłaby słabym województwem – uważa burmistrz Praszki. - Powstałe województwo częstochowskie byłoby słabe ekonomicznie. Nie chcę, aby coś takiego było. To są tylko takie przedwyborcze opowieści posła, kandydata Giżyńskiego z okręgu częstochowskiego, który zrobił sobie z tego leitmotiv kampanii wyborczej. Mam nadzieję, że Praszka nie wyjdzie z województwa Opolskiego. Korzystamy z programów europejskich tego województwa.

- Ten temat pojawia się zawsze przed wyborami i wraz z rozwojem kampanii wyborczej umiera. Nie ma takiego planu i go nie było. Organizm ten od wielu lat właściwie funkcjonuje. Na Opolszczyźnie wyrastają kolejne pokolenia. To jest tylko kwestia kampanijna. Taki temat w rozwiązaniach na przyszłość w ogóle nie funkcjonuje – stwierdził Zbigniew Kitajgrodzki z PiS.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do naszego programu przyjęli: Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki z Platformy Obywatelskiej oraz Zbigniew Kitajgrodzki z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2020-10-03, godz. 12:16 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o finansach Jednostek Samorządu Terytorialnego (03.10.2020) W pierwszym półroczu tego roku dochody Jednostek Samorządu Terytorialnego były wyższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z danych resortu finansów… » więcej 2020-09-26, godz. 13:51 "Samorządowa Loża Radiowa" z plenerowego studia Radia Opole w Krogulnej (26.09.2020) » więcej 2020-12-03, godz. 18:24 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (19.09.2020) To specjalne wydanie Samorządowej Loży Radiowej poświęconej sytuacji w powiatach głubczyckim i kluczborskim, w których wprowadzono właśnie nowe obostrzenia… » więcej 2020-09-12, godz. 17:30 "Samorządowa Loża Radiowa" z plenerowego studia Radia Opole w Gościęcinie (12.09.2020) Jak się żyje w Gościęcinie i okolicznych wsiach oraz jakie problemy na co dzień rozwiązują sołtysi? O tym między innymi rozmawialiśmy z gośćmi plenerowego… » więcej 2020-09-05, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z plenerowego studia Radia Opole (05.09.2020) Opolska wieś żyje i nieustannie zmienia się na lepsze. Szczególnie w pobliżu dużych miast, udało się zatrzymać ucieczkę mieszkańców w poszukiwaniu… » więcej 2020-08-29, godz. 16:28 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z Kadłuba Wolnego (29.08.2020) Czy praca na rzecz lokalnej społeczności jest dziś atrakcyjna dla młodych? Jak wygląda praca sołtysa? Jak żyje się mieszkańcom w Kadłubie Wolnym i gminie… » więcej 2020-08-22, godz. 12:52 "Samorządowa Loża Radiowa" z Czeskiej Wsi (22.08.2020) Mimo niewielkich dochodów, również wiejskie gminy mogą skutecznie realizować infrastrukturalne inwestycje polepszając życie ich mieszkańców. O tym m.in… » więcej 2020-08-08, godz. 15:21 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z plenerowego studia w Balcarzowicach! [FILM, ZDJĘCIA] (08.08.2020) Położenie przy głównych szlakach komunikacyjnych to duży atut, ale i też kłopotliwe sąsiedztwo dla sołectw. Sprawdzimy, jak to wygląda z perspektywy… » więcej 2020-08-01, godz. 15:05 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z plenerowego studia w Grobnikach! [FILM, ZDJĘCIA] (01.08.2020) Peryferyjne położenie gmin może hamować ich rozwój oraz prowadzić do marginalizacji. Szczególnie dotyczy to terenów przygranicznych i zlokalizowanych tam… » więcej 2020-07-25, godz. 17:25 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z plenerowego studia z Nowego Świętowa (25.07.2020) Coraz więcej wiosek zmienia swój tradycyjny charakter. Przestają być terenami z dominującym rolnictwem, a są sypialniami dla pracujących w mieście. O przemianach… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »