Radio Opole » Tak było naprawdę » Posłuchaj audycji » Tak Było Naprawdę 27.01.2021
2021-01-27, 23:30 Autor: Oprac. WIK

Tak Było Naprawdę 27.01.2021

Regina Mac "Rysia" [fot. Witold Wośtak]
Regina Mac "Rysia" [fot. Witold Wośtak]
Tym razem przypomnieliśmy archiwalną rozmowę z mieszkająca dziś w Opolu Reginą Mac ps. "Rysia", która podczas II wojny światowej oraz w czasach antykomunistycznego powstania była łączniczką w Zgrupowaniu "Orlika".
Marian Bernaciak ps.„Orlik”, „Dymek” to podporucznik rezerwy Wojska Polskiego w czasach II RP. Od 1940 roku zaangażował się w działalność konspiracyjną ZWZ-AK. Był dowódcą oddziału partyzanckiego, który w maju 1944 roku otrzymał kryptonim OP I/15 pułk piechoty AK ” Wilków”.

Od września 1945 roku był oddziałem należącym do Zrzeszenia WiN. na Lubelszczyźnie. Wcześniej przeprowadził wiele działań w ramach Akcji „Burza” Zagrożony internowaniem przez Sowietów, podjął decyzję o rozwiązaniu oddziału. Przez kilka miesięcy ukrywał się, W marcu 1945 odtworzył swój oddział z osób zagrożonych aresztowaniem. Liczące ok. 200 żołnierzy, a na wiosnę 1946 r. – ok. 160, zgrupowanie przeprowadziło wiele akcji zbrojnych przeciwko władzom komunistycznym.

Najpoważniejszą bitwę zgrupowanie Orlika stoczyło z bezpieką i NKWD w Lesie Stockim. Partyzanci Orlika odbili też więźniów z aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Puławach. "Orlik" zginął w czasie potyczki z siłami komunistycznymi.

Imię mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” nosi Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach, pielęgnujące pamięć i tradycje „Orlika” i jego podkomendnych.. W Końskowoli działa 7 Drużyna Starszoharcerska im. mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” (Chorągiew Lubelska, Hufiec ZHP Puławy).
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »