Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „Piszę, bo czuję - tak jak Ty” - nowy cykl…
2016-07-04, 16:43 Autor: Wanda Kownacka

„Piszę, bo czuję – tak jak Ty” - nowy cykl w Radiu Opole

Wiersze czytają młodzi zdolni aktorzy Karolina Gorzkowska i Kuba Kowalczyk [fot. Marek Bohdan]
Wiersze czytają młodzi zdolni aktorzy Karolina Gorzkowska i Kuba Kowalczyk [fot. Marek Bohdan]
Czy Tadeusz Różewicz miał rację, twierdząc, że „Dopóki nie poczujesz się nieszczęśliwy, nie narodzi się w tobie poezja”? Czy choroba musi wykluczać społecznie? To temat dyskusji, którą rozpoczęliśmy nowy cykl w Radiu Opole pt. „Piszę, bo czuję – tak jak Ty”.
Osoby borykające się z różnymi przypadłościami są często wypychane na margines i niechciane. Posłuchajmy co czują i myślą – przemówi za nich poezja. Radio Opole, przy współpracy Stowarzyszenia „Mój Duch Przyjazny”, przygotowało nowy cykl pt. „Piszę, bo czuję – tak jak Ty”.

Przez dwa tygodnie będziemy rozmawiać o integracji osób chorujących psychicznie i zdrowych oraz roli poezji w tym procesie. Każdy radiowy odcinek autorstwa Justyny Przyborowicz składa się z trzech części: przewodnicy, wyznania i sztuka. Pierwsza część to zebrane najważniejsze wypowiedzi pochodzące z ankiet przeprowadzonych wśród terapeutów i lekarzy psychiatrów. Druga część to świadectwa i przeżycia osób zaangażowanych w projekt. Trzecia część to wyznania tych poetów, którzy chorują psychicznie lub poetów zdrowych, którzy walczą ze stereotypami.

Wiersze czytają aktorzy Karolina Gorzkowska i Jakub Kowalczyk. Wypowiedzi terapeutów i lekarzy zinterpretował Andrzej Mikosza. Autorem muzyki jest Piotr Kiałka.

Cykl będzie prezentowany od 4 lipca w Rewirach kultury (audycja zaczyna się o godz. 18:00), a także na stronie naszej stronie internetowej.

Zobacz także

2020-08-13, godz. 20:55 Przemysław Neumann "Rewiry kultury" (13.08.2020) Filharmonia Opolska otrzymała Złotą Pinezkę, cóż to za nagroda? Za co Opole ją otrzymało i płytę z czyimi kompozycjami nagrywają opolscy filharmonicy?… » więcej 2020-08-12, godz. 14:07 Sztuka otoczona lasem. Marek Synowiecki o Galerii Kwarantanna Galeria sztuki pośród leśnej głuszy? Mamy nowe miejsce na kulturalnej mapie Opolszczyzny. Galeria Kwarantanna powstała w Podlesiu w gminie Głuchołazy. Jej… » więcej 2020-08-11, godz. 17:21 Norbert Rakowski o nadchodzących premierach i trwającym remoncie teatru [FILM] Nasze plenerowe studio odwiedził dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - Norbert Rakowski. Pytaliśmy o zbliżającą się premierę "Miejskich ziółek"… » więcej 2020-07-22, godz. 21:00 Mariusz Wieczerzyński o projekcie wirtualnego przewodnika pt. „Żagań – portret miasta. Literacki przewodnik pra… W studiu plenerowym Radia Opole Mariusz Wieczerzyńskim z Żagania – filozof, animator kultury, regionalistą, autor licznych artykułów, pomysłodawca i organizator… » więcej 2020-08-06, godz. 18:19 O wystawie DON KICHOT I OPOLANKA- Wspomnienie Antoniego Marcolli (1912–1996) i Aloizy Zacharskiej-Marcolli (1926–2020)… Dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu- Anna Potocka- opowiada o wystawie DON KICHOT I OPOLANKA- Wspomnienie Antoniego Marcolli (1912–1996) i Aloizy… » więcej 2020-07-30, godz. 21:00 O tańcu intuicyjnym jako medium wyrażania doznań estetycznych i emocji- opowiada Barbara Przerwa Barbara Przerwa, kustosz a także edukatorka z Muzeum Narodowego we Wrocławiu opowiada o tańcu intuicyjnym jako medium wyrażania doznań estetycznych i emocji… » więcej 2020-07-29, godz. 22:00 Elżbieta Żłobicka, opolska aktorka, wydała swą pierwszą powieść "Droga, jakich wiele" Dziś premierę ma e- book- "Droga, jakich wiele"- Elżbiety Żłobickiej, opolskiej aktorki. Powieść z wątkami autobiograficznymi opowiada o życiu aktorki… » więcej 2020-07-29, godz. 21:00 Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska - autorki książki- "Marsz, marsz Batory"- napisały opowieść utkaną ze wspomnień… Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska opowiadają, dlaczego oczarował je statek M/S Batory, legendarny transatlantyk, który 33 lata pływał pod polską… » więcej 2020-07-28, godz. 20:56 Agnieszka Dela-Kropiowska o "Nierezydencji artystycznej Weltschmerz" Media społecznościowe tym razem będą przestrzenią (nie)rezydencji artystycznej, którą organizuje Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Tytułowy "Weltschmerz"… » więcej 2020-07-27, godz. 21:00 "U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce"- z dziennikarzem radiowym, reporterem Bartoszem Pankiem rozmawiamy o… Autor sięga do początku historii, kiedy pod koniec XIV wieku Tatarzy przybyli na Litwę aż po wydarzenia XX wieku. Dziś oficjalnie pozostało ich niespełna… » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »