Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Ilona Wiśniewska o 'turystyce zorzowej' i naturze…
2020-01-28, 21:05 Autor: Katarzyna Zawadzka

Ilona Wiśniewska o "turystyce zorzowej" i naturze, która uczy pokory [FILM]

Ilona Wiśniewska o codziennym życiu za kołem podbiegunowym
Chęć sfotografowania zorzy polarnej przyciąga na północ coraz większe rzesze turystów. Jaki wpływ na mieszkających tam ludzi i naturę mają masowe wizyty przyjezdnych z całego świata? Na to i inne pytania odpowiedziała w programie "Rewiry kultury" Ilona Wiśniewska, reporterka, fotografka i reportażystka, która mieszka za kołem podbiegunowym. Jest autorką książek "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen", "Hen. Na północy Norwegii" oraz "Lud. Z grenlandzkiej wyspy". Współpracuje z polską prasą.
Z autorką rozmawialiśmy także o wyzwaniach i pułapkach, jakie niesie ze sobą próba opisania cech narodowych mieszkańców Skandynawii. Przyjrzeliśmy się też norweskiej ekologii z nieco mniej znanej perspektywy. Było również o rosyjskiej miejscowości Teriberka, gdzie kręcono zdjęcia do filmu "Lewiatan" w reż. Andrieja Zwiagincewa. Rozmowę prowadziła Katarzyna Zawadzka.

Zobacz także

2018-02-28, godz. 20:33 Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści Łukasza Tischnera O dwóch wybitnych postaciach polskiej literatury opowiada historyk literatury, publicysta, tłumacz - Łukasz Tischner. O Czesława Miłosza Justyna Dziedzic… » więcej 2018-02-28, godz. 15:00 O Grotowskim, Kołakowskim, Miłoszu - czyli bohaterach swoich filmów - opowiada autorka Maria Zmarz-Koczanowicz Maria Zmarz-Koczanowicz to absolwentka Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, a także studiów na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego… » więcej 2018-02-26, godz. 00:00 Ekipa filmu "Fale" o tym jak robi się kino społeczne Artyści opowiedzą o pięknym dramacie społecznym, filmie "Fale", który został zauważony i nominowany do najważniejszych nagród filmowych m.in. Złotych… » więcej 2018-03-12, godz. 00:00 Andrzej Stasiuk o Wschodzie Andrzej Stasiuk to prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich m.in. Nagrody Fundacji im… » więcej 2018-02-20, godz. 09:00 Początek awangardy w opowieści historyka sztuki - Anny Saciuk-Gąsowskiej Anna Saciuk-Gąsowska to kustosz Muzeum Sztuki w Łodzi, która wygłosiła wykład w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Jej prelekcja otworzyła cykl wykładów… » więcej 2018-02-16, godz. 00:00 Sylwia Chutnik o kobietach i języku swoich książek Sylwia Chutnik to autorka, która zadebiutowała "Kieszonkowym atlasem kobiet". Został on świetnie przyjęty przez czytelników i krytykę oraz przetłumaczony… » więcej 2018-02-25, godz. 00:00 Ich ilustracje to piękna i twórcza praca - opowieść Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak W Polsce mamy znakomitych ilustratorów książek dla dzieci. Docenieni są przez IBBY, czyli międzynarodową organizację non-profit zajmującą się promocją… » więcej 2018-02-15, godz. 10:00 Tworzy komiksy o poważnych sprawach społecznych - Spell Tomasz Grządziela, uznany polski autor komiksów, tworzy albumy pod pseudonimem Spell. Jego historie dotykają trudnych społecznie spraw, jak np. opowieść… » więcej 2018-02-13, godz. 11:00 Francuska literatura i sztuka uwodzenia - opowiada prof. Krystyna Modrzejewska - Kultura francuska zawsze była tą dominującą. Jeśli popatrzą Państwo na podręczniki literatury na świecie, to bez żadnej wątpliwości potwierdzają… » więcej 2018-01-30, godz. 00:00 Dwa wywiady o Stanisławie Lemie z Tomaszem Fiałkowskim i Wojciechem Orlińskim Jaki był Stanisław Lem prywatnie? Czy obcując z nim miało się świadomość jego geniuszu? Jak wyglądała relacja Lema z jego żoną? Te pytania Justyna… » więcej
2021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »