Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Książka pod choinkę? Witold Sułek rekomenduje…
2020-01-24, 11:19 Autor: Agnieszka Zientarska

Książka pod choinkę? Witold Sułek rekomenduje ciekawe lektury!

Witold Sułek [fot. Wanda Kownacka]
Witold Sułek [fot. Wanda Kownacka]
Z opolskim księgarzem, filozofem i poetą Witoldem Sułkiem rozmawialiśmy o książkach. To jeden z najczęściej wybieranych prezentów pod choinkę. Co warto o nich wiedzieć zanim dokonamy wyboru? Jakie tytuły polecił gość "Rewirów kultury"? Posłuchajcie!
Teraz z każdej pozyskanej szyszki zostaną wydobyte nasiona, z których z kolei powstaną sadzonki.

- Nie każda szyszka się nadaje - wyjaśnia Patryk, uczeń technikum. - Nadają się tylko szyszki całkowicie zamknięte, tegoroczne. Szyszki z zeszłego roku odrzucamy.

- Widać szyszkę zamkniętą, w której nie ma żadnych przerw - dodaje Paweł. - Tutaj natomiast mamy szyszkę, która ma małe przerwy pomiędzy łuskami. Już tam do nasion mogło się więc dostać. Na przykład choroby grzybowe.

Szyszki zbierane są z drzewostanów dobrej jakości. To daje pewność, że pozyskane kwiaty będą miały w sobie dużo nasion.

- W tym procesie chodzi o rozwój lasu - mówi Jerzy Wójtowicz, nauczyciel w Technikum Leśnym w Tułowicach. - Gospodarka leśna to przede wszystkim zachowanie trwałości lasu. Trzeba ten las wymieniać, odnawiać. Stary drzewostan, który ulega niszczeniu usuwamy, a w to miejsce trzeba wprowadzić nowy drzewostan.

Zobacz także

2020-05-13, godz. 19:05 O debiutanckiej powieści „Niewolnik w Europie” z Pawłem Brolem Rozmowa z Pawłem Brolem, który urodził się i wychował w Krapkowicach, publikuje w czasopismach i portalach internetowych. Kilka dni temu ukazała się jego… » więcej 2020-05-11, godz. 21:00 Mira Marcinów o swoim debiucie prozatorskim pt. "Bezmatek" Rozmawiamy z Mirą Marcinów, filozofką, psycholożką, badaczką PAN-u, autorką książek "Szaleństwo jako wybór", "Niezabliźniona rana Narcyza" (z Bartłomiejem… » więcej 2020-05-06, godz. 12:27 Magdalena Poprawka o ceramice i historii prószkowskiego fajansu Historia gliny jest opowieścią o ludzkiej kreatywności i to od niej rozpoczęliśmy rozmowę z Magdaleną Poprawką. Później było o zainteresowaniach naszego… » więcej 2020-04-29, godz. 16:49 Piękno życia i filozofia zen. Marek Szyryk o fotografii Do czasów dzieciństwa i rodzinnego Niemodlina nawiązuje nowa wystawa fotografa i profesora Szkoły Filmowej w Łodzi - Marka Szyryka. Autor pokazuje w niej… » więcej 2020-04-29, godz. 21:00 Eliza Kubarska o filmie "Ściana cieni" zakwalifikowanym do konkursu głównego Hot Docs w Kanandzie ŚCIANA CIENI - najnowszy film Elizy Kubarskiej zakwalifikował się właśnie do konkursu głównego jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych… » więcej 2020-04-27, godz. 11:06 O ratowaniu dziedzictwa Kopic. Rozmowa z Maciejem Mischokiem W programie "Rewiry kultury" połączyliśmy się z Maciejem Mischokiem z Katowic, który jest opiekunem dziedzictwa rodziny Schaffgotschów w Kopicach. Działa… » więcej 2020-04-18, godz. 15:30 World Press Photo 2020. Joanna Kinowska o tegorocznych nagrodach O ogłoszonych w czwartek (16.04) nagrodach World Press Photo 2020 rozmawialiśmy z krytyczką fotografii - Joanną Kinowską. W tym roku zwyciężyło zdjęcie… » więcej 2020-04-15, godz. 13:21 Czy wykipi mleko? Połączenie z Anetą Zarańską na Sri Lance O wielokulturowości Sri Lanki, obecnych tam tradycjach i zwyczajach opowiedziała w Radiu Opole mieszkająca tam Aneta Zarańska. Nasza rozmówczyni jest absolwentką… » więcej 2020-04-01, godz. 14:46 Co oznacza pies na wulkanie? Rozmowa z Jadwigą Kander prosto z Bali! W "Rewirach kultury" rozmawialiśmy z opolanką Jadwigą Kander, która jest obecnie w Indonezji. Na wyspie Bali trwał sam środek upalnej nocy (było około… » więcej 2020-08-10, godz. 10:40 Dlaczego wciąż tak kusi? Rafał Mielnik o podróży przez Azję Wietnam, Laos, Kambodża - to tylko niektóre z azjatyckich państw, które regularnie odwiedza fotograf i podróżnik Rafał Mielnik. Na czym polega ich urok… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »