Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021

Archiwalne audycje z lat 2016-2021

2021-12-20, 21:00

Sandra Lewandowska i Justyna Oleksy o działaniach Centrum Edukacji Kultury Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Agnieszka Zientarska, Justyna Oleksy i Sandra Lewandowska [fot. Mateusz Torzecki]
Agnieszka Zientarska, Justyna Oleksy i Sandra Lewandowska [fot. Mateusz Torzecki]
Z Sandrą Lewandowską, Justyną Oleksy rozmawiamy o działaniach teatralnych Centrum Edukacji Kultury Teatru im. Jana Kochanowskiego Opolu. Czym jest pedagogika teatru? Do czego zaprasza, nie tylko dzieci i młodzież, ale przede wszystkim dorosłych- o tym podyskutujemy w audycji.
2021-12-16, 13:05

Opolska Cepelia i jej wpływ na wzór opolski. Rozmowa z Magdaleną Poprawką

Magdalena Poprawka [fot. Katarzyna Zawadzka]
Magdalena Poprawka [fot. Katarzyna Zawadzka]
O historii opolskiej Cepelii i twórcach ludowych tam zatrudnionych rozmawialiśmy z badaczką tego tematu - Magdaleną Poprawką, która jest stypendystką Marszałkowskich Talentów. Przy okazji nie zabrakło wątków związanych ze wzorem opolskim i jego miejscem w dziedzictwie kulturowym regionu. Radio Opole jest patronem medialnym badań nad wzorem opolskim, które prowadzi nasz gość.
2021-11-29, 21:00

Izabela Żbikowska o XII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc

Izabela Żbikowska [fot. A. Zientarska]
Izabela Żbikowska [fot. A. Zientarska]
Izabela Żbikowska z opolskiej Fundacji HumanDoc, która edukuje i działa na rzecz problemów globalnych zaprasza na XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDoc. Festiwal potrwa od 2 do 5 grudnia, filmy dostępne będą w sieci, niektóre wydarzenia odbędą się w Warszawie i w Opolu.

Więcej na stronie https://humandoc.pl/projekty/zrownowazone-jutro-projekt-dla-przyszlosci-edukacji-w-polsce-2/

Festiwal przygotowany został we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim oraz Wydziałem Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW i Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Patronem medialnym wydarzenia jest Rzeczpospolita.
Spotkania online przygotowane na platformie partnera ClickMeeting
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Podczas Festiwal HumanDOC zaprezentowany zostanie program „Wprowadzenie edukacji z zakresu zrównoważonego rozwoju na wybranych uniwersytetach w Polsce”, który korzysta z dofinansowania o wartości188 060,40 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. O EOG czytaj więcej na stronie www.eeagrants.org
Projekt „Wprowadzenie edukacji z zakresu zrównoważonego rozwoju na wybranych uniwersytetach w Polsce” jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
2021-11-20, 18:12

Niecodzienne spojrzenie na muzyczną historię "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech: wprowadzenie do retransmisji

Profesor Maciej Gołąb podczas wykładu w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Profesor Maciej Gołąb podczas wykładu w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wykład prof. Macieja Gołąba w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wykład prof. Macieja Gołąba w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dokładnie w przededniu (10.11) Narodowego Święta Niepodległości w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Opolu zaprezentowane zostały historyczne warianty melodii i tekstów polskiego hymnu państwowego. Kompozycje, wykonane przez młodzież i nauczycieli opolskiej szkoły muzycznej, stanowiły integralną część wykładu zatytułowanego "Na jaką melodię Józef Wybicki odśpiewał «Pieśń Legionów Polskich we Włoszech»?", przygotowanego specjalnie na tę okazję i wygłoszonego przez wybitnego polskiego muzykologa prof. Macieja Gołąba, autora książki "Mazurek Dąbrowskiego. Muzyczne narodziny hymnu", która wkrótce ukaże się drukiem. Warto podkreślić, że wykład-koncert został specjalnie pomyślany i przygotowany również pod kątem retransmisji, której będzie można posłuchać 21 listopada po godzinie 12:00 w audycji "Zapomniana klasyka" w Radiu Opole 2 KULTURA.

A jakie wrażenie to niecodzienne spotkanie ukazujące zawiłe losy "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" zrobiło na uczestnikach wydarzenia i samym prelegencie? O tym można było się przekonać właśnie w czwartkowej (18.11) odsłonie audycji "Rewiry kultury".
2021-11-16, 17:34

"Dziwne jest serce kobiece". Rafał Skąpski o zapiskach swojej babci Zofii Skąpskiej

Rafał Skąpski [fot. Natalia Nosova]
Rafał Skąpski [fot. Natalia Nosova]
Zofia Skąpska z Odrowąż-Pieniążków przyszła na świat w 1881 roku. W pozostawionych rodzinie 21 stukartkowych zeszytach opisała swoje życie. W dwóch tomach publikacji pt. "Dziwne jest serce kobiece..." odnajdziemy wspomnienia ilustrujące prowadzenie wraz z mężem majątków ziemiańskich na Sądecczyźnie i Pomorzu. Autorka opisuje także trudne losy rodziny związane z I i II wojną światową.

Rafał Skąpski gościł niedawno w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Na naszej antenie opowiedział o pracy nad edycją wspomnień swojej babci, a także o jej ciekawych zainteresowaniach i nieustępliwym wobec przeciwności losu charakterze. Posłuchajcie!
2021-10-22, 21:04

LUDZIE! - Ewelina Krawczyk zaprasza na Konferencję branży muzycznej Tak Brzmi Miasto

[grafika z materiałów organizatorów]
[grafika z materiałów organizatorów]
Przyszłością branży muzycznej są LUDZIE! W nich trzeba zainwestować... tylko jak?
O tym będzie najbliższa Konferencja Branży Muzycznej organizowana w Krakowie przez Tak Brzmi Miasto. W Rewirach Kultury w Radiu Opole opowiedziała o niej Ewelina Krawczyk - współorganizatorka konferencji, menedżerka muzyków i wydarzeń artystycznych, promotorka kultury i muzyki.

Konferencja organizowana w ramach inicjatywy "Tak Brzmi Miasto" została zainicjowana przez Fundację "Krakowska Scena Muzyczna" i w tej chwili jest największą ogólnopolską konferencją branży muzycznej.
Jej kolejna edycja odbędzie się 13-14 listopada 2021 w Krakowie.

Ewelina Krawczyk wskazała, jak bogate tematycznie będzie to wydarzenie, które zaoferuje zarówno tematy biznesowe, wiedzę o twardych narzędziach niezbędnych w branży muzycznej, ale także obszernie dotknie tematów miękkich, związanych z rozwojem osobowości artystów i pracą twórczą.
Będzie to także czas dający ogromne możliwości networkingu, nawiązywania branżowych kontaktów i relacji.
2021-11-10, 16:27

Magdalena Poprawka na tropie wzoru opolskiego. Kolejny etap badań

Magdalena Poprawka [fot. Katarzyna Zawadzka]
Magdalena Poprawka [fot. Katarzyna Zawadzka]
Magdalena Poprawka opowiedziała o postępach w pracy nad dokumentowaniem historii i tradycji związanej ze wzorem opolskim. Nasza rozmówczyni jest stypendystką Marszałkowskich Talentów. Radio Opole jest patronem medialnym publikacji, nad którą pracuje nasza rozmówczyni. Posłuchajcie!
2021-10-29, 21:47

"Moją intencją było, rozpalenie ogniska, przy którym każdy mógłby się ogrzać" - Filip Mizia o piosence i teledysku stworzonych dla projektu ELLIPSE

[kadr z teledysku do piosenki "I
[kadr z teledysku do piosenki "I'm OK" stworzonej dla projektu ELLIPSE
[kadr z teledysku do piosenki "I
[kadr z teledysku do piosenki "I'm OK" stworzonej dla projektu ELLIPSE
[kadr z teledysku do piosenki "I
[kadr z teledysku do piosenki "I'm OK" stworzonej dla projektu ELLIPSE
[kadr z teledysku do piosenki "I
[kadr z teledysku do piosenki "I'm OK" stworzonej dla projektu ELLIPSE
W październiku 2021 roku miała premierę niezwykła piosenka stworzona przez Filipa Mizię - wokalistę, producenta, muzyka i autora piosenek - na zaproszenie projektu ELLIPSE.

Utwór "I'm OK" wraz z wyreżyserowanym przez autora teledyskiem powstał w celu promocji internetowej aplikacji "12 Steps Safety Plan", czyli 12-stopniowy Plan Bezpieczeństwa, stworzonej w projekcie ELLIPSE.

ELLIPSE (czyli E- Lifelong Learning in Prevention of Suicide in Europe) to internetowy program zapobiegania samobójstwom, skierowany szczególnie do studentów szkół wyższych w pięciu krajach Europy (Szwecja, Norwegia, Austria, Węgry i Polska).
Koordynatorem projektu jest szwedzki Region Blekinge, reprezentowany przez psychiatrę i suicydologa, dr n med. Annę Baran, żyjącą w Szwecji lecz pochodzącą z Polski.
O przeciwdziałaniu samobójstwom, zrozumieniu ich przyczyn i poszukiwaniu rozwiązań mówi się niestety wciąż zbyt mało.

O tym jak projekt ELLIPSE stara się temu przeciwdziałać, ale także o tworzeniu piosenki i teledysku w porozumieniu i przy konsultacjach z naukowcami i psychiatrami opowiedział Filip Mizia w rozmowie z Basią Beuth.
Filip Mizia w Rozmowie z Basią Beuth
Filip Mizia w Rozmowie z Basią Beuth
Filip Mizia w rozmowie z Basią Beuth - o artystycznej współpracy z projektem ELLIPSE, na rzecz przeciwdziałania samobójstwom
Filip Mizia w rozmowie z Basią Beuth - o tworzeniu piosenki i teledysku "I'm OK", promującego aplikację "12 Step Safety Plan"
Filip Mizia w rozmowie z Basią Beuth - o swoich najnowszych artystycznych planach i zbliżającej się premierze płyty
1234567

Zobacz także

2020-11-02, godz. 21:00 Z Zytą Rudzką, pisarką, o "Tkankach miękkich" Rozmawiamy z Zytą Rudzką- pisarką i dramatopisarką. Jest przedostatnia powieść "Krótka wymiana ognia" otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia, weszła do… » więcej 2020-10-28, godz. 14:23 Czy trzeba sprzedawać śnieg Eskimosom? Rozmowa z dr. Radosławem Walczakiem O kulturze pracy rozmawialiśmy z dr. Radosławem Walczekiem z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego. Obszarem jego zainteresowań badawczych są indywidualne… » więcej 2020-10-21, godz. 21:00 Wojciech Bonowicz o swojej nowej książce "Tischner. Biografia" Wojciech Bonowicz, który gościł 20 października 2020 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (w ramach projektu "Wpadnij w bibliosieć") napisał książkę… » więcej 2020-10-14, godz. 21:00 "Podróż (nie) możliwa"- wystawa opolskiej artystki- Marii Bitki Maria Bitka, opolska artystka, doktorantka ASP we Wrocławiu. Posługuje się różnymi mediami, tworzy performance, instalacje, obiekty, często dokumentacja… » więcej 2020-10-23, godz. 20:32 Filozoficznie o strachu. Rozmowa z dr. Piotrem Leśniakiem Mówi się, że strach ma wielkie oczy. A czego na przestrzeni wieków bali się filozofowie? Jakie strategie radzenia sobie z lękiem proponowali? Dla kogo strach… » więcej 2020-10-22, godz. 11:30 Sztuka jak lekarstwo. Rozmowa z Magdaleną Szul-Frydą Sztuka może leczyć. To także znakomity sposób na rozładowanie gniewu, frustracji czy stresu. W czasach, gdy przekazy medialne generują w nas permanentny… » więcej 2020-10-09, godz. 20:37 O praniu, stole i kobiecie. Bettina Bereś o twórczości swojej mamy w GSW w Opolu Maria Pinińska-Bereś jest uznawana za jedną z najważniejszych polskich artystek XX wieku. Związana z Krakowem rzeźbiarka, performerka, autorka instalacji… » więcej 2020-10-06, godz. 11:56 Marek Berezowski, Agnieszka Plech i Grzegorz Hussak o 10. Opolskim Festiwalu Fotografii "To nie jest czarny łabędź" - o tej wystawie opowiadał fotograf i antropolog kultury - Marek Berezowski. To jeden z gości 10. Opolskiego Festiwalu Fotografii… » więcej 2020-10-02, godz. 19:54 Natasza Sołtanowicz o premierze "Miejskich Ziółek" w Opolu W "Rewirach kultury" rozmawialiśmy o premierze "Miejskich Ziółek". Gościem była reżyserka Natasza Sołtanowicz. Przedstawienie zostało zrealizowane przez… » więcej 2020-09-30, godz. 10:21 Od sztuki cyrkowej do sztuki życia. Rozmowa z Krzysztofem Riewoldem Sztuki cyrkowe to jego super moc! Za jej sprawą podróżuje po całej Polsce i odwiedza zagraniczne festiwale. Prowadzi także zajęcia dla dzieci i młodzieży… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »