Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć”…
2019-02-28, 22:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć” – Wojciech Tochman o swoim warsztacie, nowej książce i konsekwencjach reprodukowania traum

Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
„Pianie kogutów, płacz psów” to najnowsza książka Wojciecha Tochmana, z którą autor przyjechał do Opola na spotkanie z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Przed spotkaniem w WBP odwiedził Radio Opole.

Czy pan współczuje bohaterom swoich książek? Co pana napędza do pisania? Czy słysząc tak tragiczne historie człowiek musi się uniewrażliwić, żeby móc to znieść? Jak wygląda pana warsztat? W jaki sposób zjednuje pan sobie ludzi, żeby zechcieli o swoich doświadczeniach, o swojej traumie opowiedzieć? O to m.in. pytali znanego reportażystę Wojciecha Tochmana w audycji „Rewiry kultury” Beata Granatowska i Ireneusz Prochera.
Okładka najnowszej książki Wojciecha Tochmana- Konsekwencje ludobójstwa - o tym piszę w książkach. Jak ludobójstwo zdewastowało i wciąż dewastuje wspólnotę. Co się dzieje ze wspólnotą, kiedy wspólnota nie nazywa po imieniu tego, co się tam stało, co sobie sama zrobiła... Kiedy sprawy z przeszłości są nie załatwione... – opowiadał w „Rewirach kultury” Wojciech Tochman.

Tłumaczył, że dwa słowa są dla reportera motorem do pracy, brzmią one: "Nie wiem" i że czasem warto postawić pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi... - Nie wiem, nie rozumiem, dziwie się i wtedy dopytuję ludzi, czy to, co zaobserwowałem, to co mi się wydaje, czy to o czym przeczytałem albo usłyszałem, rzeczywiście się dzieje – mówił autor. Tłumaczył, że, aby reporter od swoich bohaterów coś dostał, coś zrozumiał i poczuł, musi być empatyczny. - Jeśli nie czuje, lepiej, żeby nie pisał... – mówi Tochamn.

Bohaterów swoich książek prosi o opowieść i daje im poczucie bezpieczeństwa. To oni decydują, jak rozmowa będzie przebiegała i wiedzą, że reporter nie zaskoczy ich pytaniem, które mogłoby je powtórnie traumatyzować, ranić... - I ludzie mówią – opowiada Tochman. - Bardzo jestem wszystkim tym osobom wdzięczy. Bo często te rozmowy są dla mnie trudne, ale najtrudniejsze są dla tych ludzi... – dodaje.

- Ludobójstwo może wydarzyć się wszędzie – twierdzi autor. - Największe ludobójstwo na świecie wydarzyło się w środku Europy... Ja piszę o ludziach, którym przydarzyła się wojna, ale piszę to dla nas wszystkich, żeby czytelnicy zobaczyli w tych opowieściach, że to nie są opowieści o Kambodży, o Bośni czy o Ruandzie, tylko są to takie powiększające lustra, które na przykładzie tych trzech miejsc pokazują cały świat – mówi autor.
Wojciech Tochman - 1 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 2 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 3 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 4 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 5 cz. rozmowy
Spotkanie w WBP w Opolu poprowadziła Agnieszka Zientarska, autorka czwartkowej audycji Wszystko o literaturze i współautorka poniedziałkowej Debaty o kulturze. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz także

2017-12-18, godz. 20:00 Jacek Cybis opowiada o ojcu malarzu Janie Cybisie [FILM] Jan Cybis był wybitnym malarzem, pedagogiem i krytykiem sztuki, który uważany jest za przedstawiciela nurtu kolorystów. Twórca pochodzący ze Śląska Opolskiego… » więcej 2017-12-15, godz. 17:00 Kamp i kicz, czyli jak do sztuki trafiali Carringtonowie z serialu Dynastia Kalina Jędrusik, Leopold Tyrmand i polska Sarmacja - co łączy ich wszystkich? Okazuje się, że kamp. Jest to estetyka i konwencja stylistyczna, która za sprawą… » więcej 2017-12-09, godz. 14:30 Mniejsi bracia w opisach Roberta Pucka Robert Pucek to outsider, tłumacz i pisarz żyjący jak bohaterowie „Siekierezady” Edwarda Stachury. Wyczulony na drobne poruszenia światła padającego… » więcej 2017-11-23, godz. 12:00 Debata o kulturze – "Klasyka wciąż żywa? Tradycja i współczesność polskiego teatru" [FILM] Teksty klasyczne bywają różnie traktowane przez współczesnych reżyserów. Jedni podchodzą do nich klasycznie, inni eksperymentalnie. W Opolu odbywają się… » więcej 2017-11-28, godz. 19:00 Czy podwyżka to jedyny sposób na osiągnięcie spełnienia? Odpowiada Tomasz Cymerman Tomasz Cymerman w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu wystawia sztukę „Podwyżka” na podstawie komedii Georges’a Pereca. Reżyser zadaje w swoim spektaklu… » więcej 2017-11-16, godz. 19:29 Selfie, wyznania i dialog kobiet w Internecie - opowieść Zofii Krawiec W Internecie można znaleźć wiele zdjęć, autoportretów, selfi i opowieści kobiet. Skąd wzięło się to zjawisko i dlaczego konfesyjne wyznania są coraz… » więcej 2017-11-13, godz. 10:00 Grzegorz Brzozowski o filmowaniu couchsurfingu Grzegorz Brzozowski w rozmowie z Justyną Dziedzic opowiada o swoich filmach, w których nakręcił różne oblicza couchsurfingu. Jest to sposób na współczesne… » więcej 2017-11-02, godz. 20:00 Jerzy Kisielewski o tym jak to jest być pierwszą wodą po Kisielu Jerzy Kisielewski wydał książkę "Pierwsza woda po Kisielu", która jest niezwykłą opowieścią, wzbogaconą wieloma anegdotami na temat życia rodzinnego… » więcej 2017-10-27, godz. 19:00 Polski rynek fotografii - ceny, artyzm, biznes. Opowieść Katarzyny Sagatowskiej Jaką cenę na rynku sztuki osiągają fotografie polskich autorów, jak zbudować swoją własną kolekcję i jak radzą sobie młodzi fotografowie. Na te pytania… » więcej 2017-11-08, godz. 10:00 Marcin Koszałka o tym jakim jest nauczycielem i jak sam uczył się robić filmy Operator, reżyser i scenarzysta. Profesor sztuki filmowej. Absolwent Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego… » więcej
2223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »