Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć”…
2019-02-28, 22:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć” – Wojciech Tochman o swoim warsztacie, nowej książce i konsekwencjach reprodukowania traum

Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
„Pianie kogutów, płacz psów” to najnowsza książka Wojciecha Tochmana, z którą autor przyjechał do Opola na spotkanie z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Przed spotkaniem w WBP odwiedził Radio Opole.

Czy pan współczuje bohaterom swoich książek? Co pana napędza do pisania? Czy słysząc tak tragiczne historie człowiek musi się uniewrażliwić, żeby móc to znieść? Jak wygląda pana warsztat? W jaki sposób zjednuje pan sobie ludzi, żeby zechcieli o swoich doświadczeniach, o swojej traumie opowiedzieć? O to m.in. pytali znanego reportażystę Wojciecha Tochmana w audycji „Rewiry kultury” Beata Granatowska i Ireneusz Prochera.
Okładka najnowszej książki Wojciecha Tochmana- Konsekwencje ludobójstwa - o tym piszę w książkach. Jak ludobójstwo zdewastowało i wciąż dewastuje wspólnotę. Co się dzieje ze wspólnotą, kiedy wspólnota nie nazywa po imieniu tego, co się tam stało, co sobie sama zrobiła... Kiedy sprawy z przeszłości są nie załatwione... – opowiadał w „Rewirach kultury” Wojciech Tochman.

Tłumaczył, że dwa słowa są dla reportera motorem do pracy, brzmią one: "Nie wiem" i że czasem warto postawić pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi... - Nie wiem, nie rozumiem, dziwie się i wtedy dopytuję ludzi, czy to, co zaobserwowałem, to co mi się wydaje, czy to o czym przeczytałem albo usłyszałem, rzeczywiście się dzieje – mówił autor. Tłumaczył, że, aby reporter od swoich bohaterów coś dostał, coś zrozumiał i poczuł, musi być empatyczny. - Jeśli nie czuje, lepiej, żeby nie pisał... – mówi Tochamn.

Bohaterów swoich książek prosi o opowieść i daje im poczucie bezpieczeństwa. To oni decydują, jak rozmowa będzie przebiegała i wiedzą, że reporter nie zaskoczy ich pytaniem, które mogłoby je powtórnie traumatyzować, ranić... - I ludzie mówią – opowiada Tochman. - Bardzo jestem wszystkim tym osobom wdzięczy. Bo często te rozmowy są dla mnie trudne, ale najtrudniejsze są dla tych ludzi... – dodaje.

- Ludobójstwo może wydarzyć się wszędzie – twierdzi autor. - Największe ludobójstwo na świecie wydarzyło się w środku Europy... Ja piszę o ludziach, którym przydarzyła się wojna, ale piszę to dla nas wszystkich, żeby czytelnicy zobaczyli w tych opowieściach, że to nie są opowieści o Kambodży, o Bośni czy o Ruandzie, tylko są to takie powiększające lustra, które na przykładzie tych trzech miejsc pokazują cały świat – mówi autor.
Wojciech Tochman - 1 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 2 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 3 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 4 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 5 cz. rozmowy
Spotkanie w WBP w Opolu poprowadziła Agnieszka Zientarska, autorka czwartkowej audycji Wszystko o literaturze i współautorka poniedziałkowej Debaty o kulturze. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz także

2018-02-01, godz. 10:00 Bolesława Leśmiana „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” na teatralnej scenie Trzy ofiary nieszczęśliwej miłości powracają na miejsce zbrodni, której każda z nich była sprawcą. Skrupulatnie przeprowadzają kryminalistyczną retrospekcję… » więcej 2018-01-24, godz. 11:00 Projekt architektoniczny od pomysłu do realizacji, rozmowa o sztuce tworzenia db2 architekci Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński prezentują swoje szkice, będące preludium do stworzenia ostatecznego projektu architektonicznego, które… » więcej 2018-01-20, godz. 20:00 Rysownicy ilustrują poezję m.in. Tomasza Różyckiego i Jacka Gutorowa Rozmowa o polskiej sztuce rysowniczej, która odradza się w przestrzeni cyfrowej. O tej dziedzinie opowiadają uznani artyści i dyskutanci: malarz, grafik i… » więcej 2018-01-12, godz. 00:00 Malarstwo Lecha Biernackiego otwiera sezon artystyczny w GSW w Opolu Lech Biernacki to artysta, który ostatni raz w Opolu prezentował prace na indywidualnej wystawie 20 lat temu. Wystawiał swoje obrazy w wielu galeriach, mieszkał… » więcej 2018-01-04, godz. 10:00 Nominowany do Oscara reżyser Rolland Joffé szczerze o filozofii życia Rolland Joffé jest uznanym na całym świecie twórcą filmowym. Angielsko-francuski reżyser był dwukrotnie nominowany do Oscara za obrazy "Pola śmierci" oraz… » więcej 2018-01-03, godz. 11:00 Autorka światowych bestsellerów Regina Brett opowiada o pokonywaniu życiowych przeszkód Autorka była dwukrotnie nominowana do nagrody Pulitzera w dziedzinie reportażu. Ma na swoim koncie bestsellerowe książki, m.in. "Kochaj. 50 lekcji jak pokochać… » więcej 2018-01-15, godz. 00:00 André Stern autor bestsellerowych książek o ekologii edukacji André Stern to wybitna postać świata kultury i edukacji. Muzyk, kompozytor, lutnik zajmujący się budową gitar oraz dziennikarz i pisarz. Syn uznanego na… » więcej 2017-12-21, godz. 21:00 Profesor Robert Gliński - o czym mówił studentom jako rektor Szkoły Filmowej w Łodzi? [FILM] Gliński zadebiutował jako twórca czarno-białego filmu fabularnego - "Niedzielne igraszki". To gorzka opowieść o dzieciach, które bezkrytycznie w swoich… » więcej 2017-12-29, godz. 17:00 Krzysztof Gierałtowski, największy polski portrecista, opowiada wiele anegdot o fotografii Krzysztof Gierałtowski to jeden z czołowych reprezentantów współczesnej fotografii polskiej. Znakomity interpretator ludzkich twarzy, który portretował… » więcej 2018-01-17, godz. 20:37 Agata Puszcz reżyseruje tekst Petra Zelenki Petr Zelenka, autor takich filmów jak „Guzikowcy”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” czy „Samotni”, jest również autorem tekstu „Rozkłady… » więcej
2122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »