Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć”…
2019-02-28, 22:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć” – Wojciech Tochman o swoim warsztacie, nowej książce i konsekwencjach reprodukowania traum

Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
„Pianie kogutów, płacz psów” to najnowsza książka Wojciecha Tochmana, z którą autor przyjechał do Opola na spotkanie z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Przed spotkaniem w WBP odwiedził Radio Opole.

Czy pan współczuje bohaterom swoich książek? Co pana napędza do pisania? Czy słysząc tak tragiczne historie człowiek musi się uniewrażliwić, żeby móc to znieść? Jak wygląda pana warsztat? W jaki sposób zjednuje pan sobie ludzi, żeby zechcieli o swoich doświadczeniach, o swojej traumie opowiedzieć? O to m.in. pytali znanego reportażystę Wojciecha Tochmana w audycji „Rewiry kultury” Beata Granatowska i Ireneusz Prochera.
Okładka najnowszej książki Wojciecha Tochmana- Konsekwencje ludobójstwa - o tym piszę w książkach. Jak ludobójstwo zdewastowało i wciąż dewastuje wspólnotę. Co się dzieje ze wspólnotą, kiedy wspólnota nie nazywa po imieniu tego, co się tam stało, co sobie sama zrobiła... Kiedy sprawy z przeszłości są nie załatwione... – opowiadał w „Rewirach kultury” Wojciech Tochman.

Tłumaczył, że dwa słowa są dla reportera motorem do pracy, brzmią one: "Nie wiem" i że czasem warto postawić pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi... - Nie wiem, nie rozumiem, dziwie się i wtedy dopytuję ludzi, czy to, co zaobserwowałem, to co mi się wydaje, czy to o czym przeczytałem albo usłyszałem, rzeczywiście się dzieje – mówił autor. Tłumaczył, że, aby reporter od swoich bohaterów coś dostał, coś zrozumiał i poczuł, musi być empatyczny. - Jeśli nie czuje, lepiej, żeby nie pisał... – mówi Tochamn.

Bohaterów swoich książek prosi o opowieść i daje im poczucie bezpieczeństwa. To oni decydują, jak rozmowa będzie przebiegała i wiedzą, że reporter nie zaskoczy ich pytaniem, które mogłoby je powtórnie traumatyzować, ranić... - I ludzie mówią – opowiada Tochman. - Bardzo jestem wszystkim tym osobom wdzięczy. Bo często te rozmowy są dla mnie trudne, ale najtrudniejsze są dla tych ludzi... – dodaje.

- Ludobójstwo może wydarzyć się wszędzie – twierdzi autor. - Największe ludobójstwo na świecie wydarzyło się w środku Europy... Ja piszę o ludziach, którym przydarzyła się wojna, ale piszę to dla nas wszystkich, żeby czytelnicy zobaczyli w tych opowieściach, że to nie są opowieści o Kambodży, o Bośni czy o Ruandzie, tylko są to takie powiększające lustra, które na przykładzie tych trzech miejsc pokazują cały świat – mówi autor.
Wojciech Tochman - 1 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 2 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 3 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 4 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 5 cz. rozmowy
Spotkanie w WBP w Opolu poprowadziła Agnieszka Zientarska, autorka czwartkowej audycji Wszystko o literaturze i współautorka poniedziałkowej Debaty o kulturze. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz także

2018-02-28, godz. 20:33 Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści Łukasza Tischnera O dwóch wybitnych postaciach polskiej literatury opowiada historyk literatury, publicysta, tłumacz - Łukasz Tischner. O Czesława Miłosza Justyna Dziedzic… » więcej 2018-02-28, godz. 15:00 O Grotowskim, Kołakowskim, Miłoszu - czyli bohaterach swoich filmów - opowiada autorka Maria Zmarz-Koczanowicz Maria Zmarz-Koczanowicz to absolwentka Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, a także studiów na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego… » więcej 2018-02-26, godz. 00:00 Ekipa filmu "Fale" o tym jak robi się kino społeczne Artyści opowiedzą o pięknym dramacie społecznym, filmie "Fale", który został zauważony i nominowany do najważniejszych nagród filmowych m.in. Złotych… » więcej 2018-03-12, godz. 00:00 Andrzej Stasiuk o Wschodzie Andrzej Stasiuk to prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich m.in. Nagrody Fundacji im… » więcej 2018-02-20, godz. 09:00 Początek awangardy w opowieści historyka sztuki - Anny Saciuk-Gąsowskiej Anna Saciuk-Gąsowska to kustosz Muzeum Sztuki w Łodzi, która wygłosiła wykład w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Jej prelekcja otworzyła cykl wykładów… » więcej 2018-02-16, godz. 00:00 Sylwia Chutnik o kobietach i języku swoich książek Sylwia Chutnik to autorka, która zadebiutowała "Kieszonkowym atlasem kobiet". Został on świetnie przyjęty przez czytelników i krytykę oraz przetłumaczony… » więcej 2018-02-25, godz. 00:00 Ich ilustracje to piękna i twórcza praca - opowieść Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak W Polsce mamy znakomitych ilustratorów książek dla dzieci. Docenieni są przez IBBY, czyli międzynarodową organizację non-profit zajmującą się promocją… » więcej 2018-02-15, godz. 10:00 Tworzy komiksy o poważnych sprawach społecznych - Spell Tomasz Grządziela, uznany polski autor komiksów, tworzy albumy pod pseudonimem Spell. Jego historie dotykają trudnych społecznie spraw, jak np. opowieść… » więcej 2018-02-13, godz. 11:00 Francuska literatura i sztuka uwodzenia - opowiada prof. Krystyna Modrzejewska - Kultura francuska zawsze była tą dominującą. Jeśli popatrzą Państwo na podręczniki literatury na świecie, to bez żadnej wątpliwości potwierdzają… » więcej 2018-01-30, godz. 00:00 Dwa wywiady o Stanisławie Lemie z Tomaszem Fiałkowskim i Wojciechem Orlińskim Jaki był Stanisław Lem prywatnie? Czy obcując z nim miało się świadomość jego geniuszu? Jak wyglądała relacja Lema z jego żoną? Te pytania Justyna… » więcej
2021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »