Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć”…
2019-02-28, 22:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć” – Wojciech Tochman o swoim warsztacie, nowej książce i konsekwencjach reprodukowania traum

Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
„Pianie kogutów, płacz psów” to najnowsza książka Wojciecha Tochmana, z którą autor przyjechał do Opola na spotkanie z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Przed spotkaniem w WBP odwiedził Radio Opole.

Czy pan współczuje bohaterom swoich książek? Co pana napędza do pisania? Czy słysząc tak tragiczne historie człowiek musi się uniewrażliwić, żeby móc to znieść? Jak wygląda pana warsztat? W jaki sposób zjednuje pan sobie ludzi, żeby zechcieli o swoich doświadczeniach, o swojej traumie opowiedzieć? O to m.in. pytali znanego reportażystę Wojciecha Tochmana w audycji „Rewiry kultury” Beata Granatowska i Ireneusz Prochera.
Okładka najnowszej książki Wojciecha Tochmana- Konsekwencje ludobójstwa - o tym piszę w książkach. Jak ludobójstwo zdewastowało i wciąż dewastuje wspólnotę. Co się dzieje ze wspólnotą, kiedy wspólnota nie nazywa po imieniu tego, co się tam stało, co sobie sama zrobiła... Kiedy sprawy z przeszłości są nie załatwione... – opowiadał w „Rewirach kultury” Wojciech Tochman.

Tłumaczył, że dwa słowa są dla reportera motorem do pracy, brzmią one: "Nie wiem" i że czasem warto postawić pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi... - Nie wiem, nie rozumiem, dziwie się i wtedy dopytuję ludzi, czy to, co zaobserwowałem, to co mi się wydaje, czy to o czym przeczytałem albo usłyszałem, rzeczywiście się dzieje – mówił autor. Tłumaczył, że, aby reporter od swoich bohaterów coś dostał, coś zrozumiał i poczuł, musi być empatyczny. - Jeśli nie czuje, lepiej, żeby nie pisał... – mówi Tochamn.

Bohaterów swoich książek prosi o opowieść i daje im poczucie bezpieczeństwa. To oni decydują, jak rozmowa będzie przebiegała i wiedzą, że reporter nie zaskoczy ich pytaniem, które mogłoby je powtórnie traumatyzować, ranić... - I ludzie mówią – opowiada Tochman. - Bardzo jestem wszystkim tym osobom wdzięczy. Bo często te rozmowy są dla mnie trudne, ale najtrudniejsze są dla tych ludzi... – dodaje.

- Ludobójstwo może wydarzyć się wszędzie – twierdzi autor. - Największe ludobójstwo na świecie wydarzyło się w środku Europy... Ja piszę o ludziach, którym przydarzyła się wojna, ale piszę to dla nas wszystkich, żeby czytelnicy zobaczyli w tych opowieściach, że to nie są opowieści o Kambodży, o Bośni czy o Ruandzie, tylko są to takie powiększające lustra, które na przykładzie tych trzech miejsc pokazują cały świat – mówi autor.
Wojciech Tochman - 1 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 2 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 3 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 4 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 5 cz. rozmowy
Spotkanie w WBP w Opolu poprowadziła Agnieszka Zientarska, autorka czwartkowej audycji Wszystko o literaturze i współautorka poniedziałkowej Debaty o kulturze. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz także

2020-03-28, godz. 15:13 Błażej Strzelczyk o książce "Moja żona głaszcze jeże" Błażej Strzelczyk wybrał dziesięć znanych par, których małżeństwa przetrwały próbę czasu. Swoich rozmówców zapytał m.in. o to, czy udany związek… » więcej 2020-03-07, godz. 14:46 Wojciech Brzeszczak o "Metamorfozach wielowarstwowych" Z fotografem i operatorem Wojciechem Brzeszczakiem rozmawialiśmy o wystawie "Metamorfozy wielowarstwowe" prezentowanej obecnie w Centrum Kultury w Głuchołazach… » więcej 2020-03-01, godz. 15:11 Poezja to są "Dreszcze". Rozmowa z Kordianem Michalakiem Po "Rachunku myślenia" przyszedł czas na "Dreszcze". O swoim drugim tomiku poetyckim Kordian Michalak opowiedział w programie "Rewiry kultury". Co dla autora… » więcej 2020-02-20, godz. 21:02 Co jest jawą a co snem? Konrad Dworakowski o "Alicji w Krainie Czarów" Wyruszyliśmy śladem "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla. Jaka jest jej tożsamość? I jaki świat wyczarowano dla niej w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora?… » więcej 2020-02-19, godz. 16:18 Las obrodził muzyką. Wystawa interdyscyplinarna w Teatrze Eko Studio "Muzyka" to hasło tegorocznego 13. Zimowego Lasu Sztuki w Teatrze Eko Studio w Opolu. Na wystawie pokazano 160 prac wykonanych przez 80 artystów. Odnajdziemy… » więcej 2020-01-31, godz. 18:19 Aldona Hartwińska o Szwecji: "W te okna naprawdę się nie zagląda" Jak wygląda życie współczesnej szwedzkiej zaklinaczki zwierząt Jonny Jinton? Dlaczego skandynawskie okna zostawia się niezasłonięte? Skąd wzięło się… » więcej 2020-01-28, godz. 21:05 Ilona Wiśniewska o "turystyce zorzowej" i naturze, która uczy pokory [FILM] Chęć sfotografowania zorzy polarnej przyciąga na północ coraz większe rzesze turystów. Jaki wpływ na mieszkających tam ludzi i naturę mają masowe wizyty… » więcej 2020-01-22, godz. 10:43 O kobietach, morderstwach i policji. Rozmowa z Igorem Brejdygantem Seryjny morderca o podwójnej tożsamości prowadzi wyrafinowaną grę z policją i swoimi ofiarami. Ściga go komisarz Agnieszka Polkowska. Taka jest fabula powieści… » więcej 2020-01-15, godz. 14:13 "Opole i kropka" ma już 4 lata. Twórcy magazynu w "Rewirach kultury" Magazyn "Opole i kropka" w styczniu obchodzi urodziny. Na torcie cztery świeczki! Tyle lat minęło, odkąd w stolicy regionu pojawiło się czasopismo pełne… » więcej 2020-01-12, godz. 15:31 Kolaż jako podróż w głąb siebie. Rozmowa z Martyną Friedlą Gościem "Rewirów kultury" była Martyna Friedla - kulturoznawczyni, autorka ilustracji i recenzentka teatralna. Rozmawialiśmy o sztuce kolaży, która może… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »