Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć”…
2019-02-28, 22:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć” – Wojciech Tochman o swoim warsztacie, nowej książce i konsekwencjach reprodukowania traum

Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
„Pianie kogutów, płacz psów” to najnowsza książka Wojciecha Tochmana, z którą autor przyjechał do Opola na spotkanie z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Przed spotkaniem w WBP odwiedził Radio Opole.

Czy pan współczuje bohaterom swoich książek? Co pana napędza do pisania? Czy słysząc tak tragiczne historie człowiek musi się uniewrażliwić, żeby móc to znieść? Jak wygląda pana warsztat? W jaki sposób zjednuje pan sobie ludzi, żeby zechcieli o swoich doświadczeniach, o swojej traumie opowiedzieć? O to m.in. pytali znanego reportażystę Wojciecha Tochmana w audycji „Rewiry kultury” Beata Granatowska i Ireneusz Prochera.
Okładka najnowszej książki Wojciecha Tochmana- Konsekwencje ludobójstwa - o tym piszę w książkach. Jak ludobójstwo zdewastowało i wciąż dewastuje wspólnotę. Co się dzieje ze wspólnotą, kiedy wspólnota nie nazywa po imieniu tego, co się tam stało, co sobie sama zrobiła... Kiedy sprawy z przeszłości są nie załatwione... – opowiadał w „Rewirach kultury” Wojciech Tochman.

Tłumaczył, że dwa słowa są dla reportera motorem do pracy, brzmią one: "Nie wiem" i że czasem warto postawić pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi... - Nie wiem, nie rozumiem, dziwie się i wtedy dopytuję ludzi, czy to, co zaobserwowałem, to co mi się wydaje, czy to o czym przeczytałem albo usłyszałem, rzeczywiście się dzieje – mówił autor. Tłumaczył, że, aby reporter od swoich bohaterów coś dostał, coś zrozumiał i poczuł, musi być empatyczny. - Jeśli nie czuje, lepiej, żeby nie pisał... – mówi Tochamn.

Bohaterów swoich książek prosi o opowieść i daje im poczucie bezpieczeństwa. To oni decydują, jak rozmowa będzie przebiegała i wiedzą, że reporter nie zaskoczy ich pytaniem, które mogłoby je powtórnie traumatyzować, ranić... - I ludzie mówią – opowiada Tochman. - Bardzo jestem wszystkim tym osobom wdzięczy. Bo często te rozmowy są dla mnie trudne, ale najtrudniejsze są dla tych ludzi... – dodaje.

- Ludobójstwo może wydarzyć się wszędzie – twierdzi autor. - Największe ludobójstwo na świecie wydarzyło się w środku Europy... Ja piszę o ludziach, którym przydarzyła się wojna, ale piszę to dla nas wszystkich, żeby czytelnicy zobaczyli w tych opowieściach, że to nie są opowieści o Kambodży, o Bośni czy o Ruandzie, tylko są to takie powiększające lustra, które na przykładzie tych trzech miejsc pokazują cały świat – mówi autor.
Wojciech Tochman - 1 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 2 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 3 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 4 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 5 cz. rozmowy
Spotkanie w WBP w Opolu poprowadziła Agnieszka Zientarska, autorka czwartkowej audycji Wszystko o literaturze i współautorka poniedziałkowej Debaty o kulturze. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz także

2020-07-15, godz. 14:40 "Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Everest". Rozmowa z Miłką Raulin Miłka Raulin - zdobywczyni Korony Ziemi, autorka książek i twórczyni festiwalu Siła Marzeń - była gościem programu "Rewiry kultury". Rozmawialiśmy o książce… » więcej 2020-07-13, godz. 21:00 O swojej powieści "Śląski Kopciuszek" opowiada Gabriela Anna Kańtor Rozmawiamy z Gabrielą Anną Kańtor, pisarką, o czwartej już powieści autorki, pt. "Śląski Kopciuszek", której premiera miała miejsce na początku lipca… » więcej 2020-07-10, godz. 22:53 Natalia Krawczyk i Gaja Karolczak o "Wodowaniu" z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu Woda, medytacja i sztuka - czy te elementy można ze sobą połączyć? O to w "Rewirach kultury" zapytaliśmy Natalię Krawczyk z Galeria Sztuki Współczesnej… » więcej 2020-07-08, godz. 13:38 O turystyce, ekonomii i kulturze. Rozmowa z prof. WSB - Danielem Puciato Na antenie Radia Opole rozmawialiśmy z ekspertem i prof. Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Danielem Puciato. Sprawdziliśmy, jakie formy wypoczynku są popularne… » więcej 2020-07-02, godz. 12:47 Od malarstwa do fotografii. Joanna Prehus z pracowni wyszła w świat W audycji "Rewiry kultury" rozmawialiśmy z opolską artystką i absolwentką Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu - Joanną Preuhs, która przez wiele lat pochłonięta… » więcej 2020-07-01, godz. 20:00 Co właściwie wiemy o zmianach klimatu?- odpowiada prof. Ewa Bińczyk Rozmowa z prof. Ewą Bińczyk, filozofką, wykładowczynią Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, autorką książki "Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu"… » więcej 2020-06-26, godz. 21:05 Iwona Chmielewska o swoich ilustracjach w książce "Mama zawsze wraca" Z Iwoną Chmielewską, autorką ilustracji w książce "Mama zawsze wraca" rozmawia Katarzyna Zawadzka. » więcej 2020-05-27, godz. 12:21 Czy rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Rozmowa z Adamem Robińskim Połączyliśmy się z dziennikarzem Adamem Robińskim. Był finalistą Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Jego pierwsza książka… » więcej 2020-05-13, godz. 15:52 Podróż z dala od tezy. Piotr Marecki o "Polsce przydrożnej" Gościem programu "Rewiry kultury" był Piotr Marecki - prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, który pewnego dnia wyruszył w drogę nie zabierając ze sobą GPS-u… » więcej 2020-05-10, godz. 14:22 Podróżnicy w czasach pandemii. Rozmowa z Izabelą Tomellą Odwiedzają nie tylko odległe krańce świata, ale potrafią też docenić walory własnego kraju. I choć w obecnej sytuacji trudno snuć wakacyjne plany, mają… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »