Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć”…
2019-02-28, 22:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć” – Wojciech Tochman o swoim warsztacie, nowej książce i konsekwencjach reprodukowania traum

Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
„Pianie kogutów, płacz psów” to najnowsza książka Wojciecha Tochmana, z którą autor przyjechał do Opola na spotkanie z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Przed spotkaniem w WBP odwiedził Radio Opole.

Czy pan współczuje bohaterom swoich książek? Co pana napędza do pisania? Czy słysząc tak tragiczne historie człowiek musi się uniewrażliwić, żeby móc to znieść? Jak wygląda pana warsztat? W jaki sposób zjednuje pan sobie ludzi, żeby zechcieli o swoich doświadczeniach, o swojej traumie opowiedzieć? O to m.in. pytali znanego reportażystę Wojciecha Tochmana w audycji „Rewiry kultury” Beata Granatowska i Ireneusz Prochera.
Okładka najnowszej książki Wojciecha Tochmana- Konsekwencje ludobójstwa - o tym piszę w książkach. Jak ludobójstwo zdewastowało i wciąż dewastuje wspólnotę. Co się dzieje ze wspólnotą, kiedy wspólnota nie nazywa po imieniu tego, co się tam stało, co sobie sama zrobiła... Kiedy sprawy z przeszłości są nie załatwione... – opowiadał w „Rewirach kultury” Wojciech Tochman.

Tłumaczył, że dwa słowa są dla reportera motorem do pracy, brzmią one: "Nie wiem" i że czasem warto postawić pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi... - Nie wiem, nie rozumiem, dziwie się i wtedy dopytuję ludzi, czy to, co zaobserwowałem, to co mi się wydaje, czy to o czym przeczytałem albo usłyszałem, rzeczywiście się dzieje – mówił autor. Tłumaczył, że, aby reporter od swoich bohaterów coś dostał, coś zrozumiał i poczuł, musi być empatyczny. - Jeśli nie czuje, lepiej, żeby nie pisał... – mówi Tochamn.

Bohaterów swoich książek prosi o opowieść i daje im poczucie bezpieczeństwa. To oni decydują, jak rozmowa będzie przebiegała i wiedzą, że reporter nie zaskoczy ich pytaniem, które mogłoby je powtórnie traumatyzować, ranić... - I ludzie mówią – opowiada Tochman. - Bardzo jestem wszystkim tym osobom wdzięczy. Bo często te rozmowy są dla mnie trudne, ale najtrudniejsze są dla tych ludzi... – dodaje.

- Ludobójstwo może wydarzyć się wszędzie – twierdzi autor. - Największe ludobójstwo na świecie wydarzyło się w środku Europy... Ja piszę o ludziach, którym przydarzyła się wojna, ale piszę to dla nas wszystkich, żeby czytelnicy zobaczyli w tych opowieściach, że to nie są opowieści o Kambodży, o Bośni czy o Ruandzie, tylko są to takie powiększające lustra, które na przykładzie tych trzech miejsc pokazują cały świat – mówi autor.
Wojciech Tochman - 1 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 2 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 3 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 4 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 5 cz. rozmowy
Spotkanie w WBP w Opolu poprowadziła Agnieszka Zientarska, autorka czwartkowej audycji Wszystko o literaturze i współautorka poniedziałkowej Debaty o kulturze. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz także

2020-08-13, godz. 20:55 Przemysław Neumann "Rewiry kultury" (13.08.2020) Filharmonia Opolska otrzymała Złotą Pinezkę, cóż to za nagroda? Za co Opole ją otrzymało i płytę z czyimi kompozycjami nagrywają opolscy filharmonicy?… » więcej 2020-08-12, godz. 14:07 Sztuka otoczona lasem. Marek Synowiecki o Galerii Kwarantanna Galeria sztuki pośród leśnej głuszy? Mamy nowe miejsce na kulturalnej mapie Opolszczyzny. Galeria Kwarantanna powstała w Podlesiu w gminie Głuchołazy. Jej… » więcej 2020-08-11, godz. 17:21 Norbert Rakowski o nadchodzących premierach i trwającym remoncie teatru [FILM] Nasze plenerowe studio odwiedził dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - Norbert Rakowski. Pytaliśmy o zbliżającą się premierę "Miejskich ziółek"… » więcej 2020-07-22, godz. 21:00 Mariusz Wieczerzyński o projekcie wirtualnego przewodnika pt. „Żagań – portret miasta. Literacki przewodnik pra… W studiu plenerowym Radia Opole Mariusz Wieczerzyńskim z Żagania – filozof, animator kultury, regionalistą, autor licznych artykułów, pomysłodawca i organizator… » więcej 2020-08-06, godz. 18:19 O wystawie DON KICHOT I OPOLANKA- Wspomnienie Antoniego Marcolli (1912–1996) i Aloizy Zacharskiej-Marcolli (1926–2020)… Dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu- Anna Potocka- opowiada o wystawie DON KICHOT I OPOLANKA- Wspomnienie Antoniego Marcolli (1912–1996) i Aloizy… » więcej 2020-07-30, godz. 21:00 O tańcu intuicyjnym jako medium wyrażania doznań estetycznych i emocji- opowiada Barbara Przerwa Barbara Przerwa, kustosz a także edukatorka z Muzeum Narodowego we Wrocławiu opowiada o tańcu intuicyjnym jako medium wyrażania doznań estetycznych i emocji… » więcej 2020-07-29, godz. 22:00 Elżbieta Żłobicka, opolska aktorka, wydała swą pierwszą powieść "Droga, jakich wiele" Dziś premierę ma e- book- "Droga, jakich wiele"- Elżbiety Żłobickiej, opolskiej aktorki. Powieść z wątkami autobiograficznymi opowiada o życiu aktorki… » więcej 2020-07-29, godz. 21:00 Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska - autorki książki- "Marsz, marsz Batory"- napisały opowieść utkaną ze wspomnień… Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska opowiadają, dlaczego oczarował je statek M/S Batory, legendarny transatlantyk, który 33 lata pływał pod polską… » więcej 2020-07-28, godz. 20:56 Agnieszka Dela-Kropiowska o "Nierezydencji artystycznej Weltschmerz" Media społecznościowe tym razem będą przestrzenią (nie)rezydencji artystycznej, którą organizuje Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Tytułowy "Weltschmerz"… » więcej 2020-07-27, godz. 21:00 "U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce"- z dziennikarzem radiowym, reporterem Bartoszem Pankiem rozmawiamy o… Autor sięga do początku historii, kiedy pod koniec XIV wieku Tatarzy przybyli na Litwę aż po wydarzenia XX wieku. Dziś oficjalnie pozostało ich niespełna… » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »