Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Mniejsi bracia w opisach Roberta Pucka
2017-12-09, 14:30 Autor: Justyna Dziedzic

Mniejsi bracia w opisach Roberta Pucka

Robert Pucek [fot. Krzysztof Środa]
Robert Pucek [fot. Krzysztof Środa]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Robertem Puckiem
Robert Pucek to outsider, tłumacz i pisarz żyjący jak bohaterowie „Siekierezady” Edwarda Stachury. Wyczulony na drobne poruszenia światła padającego na rosę, przejęty pająkami, które przędą swoje nici w kątach starych komórek, drewutni, chat.

Potrafiący opisać barwy motylich skrzydeł z poetyckim sznytem, nie abdykując z szorstkości charakterystycznej dla ludzi lasu, dalekich, szumiących drzew, późnojesiennej ziemi, która krzepnie w skorupę. Czyta mądre księgi w leśnych ostępach, nad którymi kruki zataczają swoje koła. Jego książka "Pająki pana Roberta" była nominowana do Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej Gdynia.

Siedemnaście zwierząt – pomimo tytułu w książce Roberta Pucka chodzi nie tylko o zwierzęta, lecz – jak chciał Umberto Eco – o „obietnicę objawienia niepokojących, ale i oświecających prawd". Ten osobisty bestiariusz bierze za punkt wyjścia krokodyle, ćmy, słonie czy wilki, by opowiadać o sprawach najbardziej uniwersalnych: miłości, cierpieniu, pragnieniu i śmierci. Robert Pucek sięga do twórczości największych pisarzy, poetów i filozofów, szukając drogi między myślą Zachodu i Wschodu.

Zobacz także

2017-09-12, godz. 00:00 Giovanny Castellanos o Moralności Pani Dulskiej Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, to tekst który wielokrotnie wystawiany był na scenach w całej Polsce. Nie traci jednak na swojej aktualności… » więcej 2017-09-07, godz. 13:16 Rewiry Kultury podczas 25. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena [FILMY] Ludwig van Beethoven to jeden z największych kompozytorów w historii muzyki. Melomani mogą szukać śladów kompozytora w Głogówku. Beethoven przyjechał… » więcej 2017-09-06, godz. 10:00 Ręcznie malowana porcelana z Opola wędruje do Dubaju, Afganistanu czy Chin We wzorach kwiatowych ręcznie malowanej porcelany obecna jest śląska tradycja ludowa. Opolszczyzna jest zagłębiem dekoracyjnych przedmiotów plastyki obrzędowej… » więcej 2017-09-19, godz. 11:00 Marek Zagańczyk opowiada o podróżach, Toskanii i Zeszytach Literackich Marek Zagańczyk jest znawcą współczesnego życia literackiego i eseistyki. W towarzyszącym pismu wydawnictwie książkowym Zeszyty Literackie redagował serię… » więcej 2017-08-29, godz. 12:00 Wspomnienie Tomasza Koniny Tomasz Konina w latach 2007-2015 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze… » więcej 2017-08-12, godz. 00:00 Malwina de Brade i Ania England o radości obecnej w Kampie „Buduar niedzielnych dandysów" to druga wystawa z kampowego cyklu prezentowanego w tym roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, którego kuratorką jest… » więcej 2017-09-11, godz. 11:00 Chce zbudować replikę Złotego Pociągu Mariusz Błachowski to opolski biznesmen i pasjonat sztuki, który chce stworzyć replikę Złotego Pociągu. W rozmowie z Justyną Dziedzic zdradza szczegóły… » więcej 2017-08-21, godz. 00:00 Muzyka rockowa staje się przedmiotem badań naukowych Bob Dylan dostał Literackiego Nobla. Muzyka rockowa staje się polem do badań naukowców różnych dziedzin. Rock coraz częściej pojawia się na profesorskich… » więcej 2017-08-07, godz. 19:00 Reżyserka Barbara Białowąs kręci dla Teatru Telewizji TVP Barbara Białowąs to pochodząca z Opola reżyserka, która tym razem pracuje nad tekstem "Dziecko" Ingi Iwasiów dla Teatru Telewizji TVP. W rozmowie z Justyną… » więcej 2017-09-11, godz. 18:00 Danuta Szaflarska ikona obrazu Doroty Kędzierzawiej Danuta Szaflarska to ikona polskiej sztuki teatralnej i filmowej. Po wybuchu wojny debiutowała na wileńskiej scenie. Dwa lata później wróciła do stolicy… » więcej
2425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »