Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Poznaj miejsce debaty o przyszłości Europy, zostań…
2021-05-05, 15:34 Autor: Oprac AL/źródło: https://futureu.europa.eu/?locale=pl

Poznaj miejsce debaty o przyszłości Europy, zostań uczestnikiem lub organizatorem konferencji - zabierz głos!

Parlament Europejski w Strasburgu [fot. Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [fot. Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [Fot.Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [Fot.Marcin Skomudek]

Powstała platforma będąca centrum debaty w sprawie przyszłości Europy. Dzięki niej każdy może opowiedzieć, w jakiej Europie chce żyć i pomóc kształtować wspólną przyszłość, może zabrać głos, włączyć się w dyskusję, przedstawić swoje pomysły dotyczące różnych sfer życia, a także zorganizować własne wydarzenie.


Narzędziem jest wielojęzyczna platforma cyfrowa uruchomiona 19 kwietnia. Ma ona dostarczać informacji o pracach prowadzonych w ramach konferencji, a także służyć jako repozytorium najważniejszych kwestii podnoszonych w trakcie dyskusji. Ma być miejscem, w którym obywatele mogą dzielić się pomysłami i wysyłać opinie. Będą one gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji. Wnioski i wskazówki w sprawie przyszłości Europy mają być gotowe wiosną 2022 r.


Kliknij i przejdź na stronę tu: futureu.europa.eu.

Wszyscy uczestnicy muszą przestrzegać wartości określonych w Karcie zasad - zobacz.

Co składa się na konferencję?
  • Wielojęzyczna platforma cyfrowa ‒ to miejsce, w którym obywatele mogą dzielić się pomysłami i wysyłać opinie. Będą one gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji.
  • Zdecentralizowane wydarzenia – to imprezy internetowe, fizyczne lub hybrydowe przygotowywane przez osoby, organizacje lub też władze krajowe, regionalne i lokalne w całej Europie.
  • Europejskie panele obywatelskie ‒ to okazja do przedyskutowania różnorodnych tematów i przestawienia propozycji. Panele muszą być reprezentatywne dla obywateli pod względem pochodzenia geograficznego, płci, wieku, pochodzenia społeczno-ekonomicznego i poziomu wykształcenia.
  • Sesje plenarne konferencji ‒ to debaty nad pogrupowanymi tematycznie zaleceniami krajowych i europejskich paneli obywatelskich, bez określonego z góry wyniku i bez wcześniej zdefiniowanych dziedzin polityki. Będą w nich uczestniczyć przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele wszystkich parlamentów narodowych na równych prawach, a także obywatele. Reprezentowani będą również Komitet Regionów i Komitet Ekonomiczno-Społeczny, partnerzy społeczni i społeczeństwo obywatelskie. Gdy omawiana będzie międzynarodowa rola UE, w pracach uczestniczyć będzie wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Można będzie zapraszać przedstawicieli kluczowych zainteresowanych stron. Zarząd sporządzi i opublikuje wnioski z sesji plenarnych.
Jaką rolę odgrywa platforma cyfrowa?

Platforma cyfrowa to centrum konferencji: pozwala włączyć się i zabrać głos podczas konferencji. Tutaj można dzielić się swoimi przemyśleniami na temat Europy i potrzebnych zmian, zapoznawać się z wypowiedziami innych, szukać wydarzeń w pobliżu, organizować własne wydarzenia i śledzić prace konferencji.

Jak zabrać głos?

Wystarczy wybrać temat (wybierz temat) z szeregu zaproponowanych zagadnień i podzielić się swoją opinią. Pomysły będą gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji. Następnie zostaną uwzględnione podczas dyskusji na forum europejskich paneli obywatelskich i na sesjach plenarnych. Mechanizm przekazywania informacji sprawi, że pomysły przedstawione podczas konferencji zostaną przełożone na konkretne zalecenia dla UE do działania. Ostateczne wyniki konferencji zostaną przedstawione w sprawozdaniu dla wspólnego przewodnictwa. Trzy instytucje ‒ każda w ramach swoich kompetencji i zgodnie z traktatami ‒ szybko przeanalizują, jak skutecznie zastosować się do wniosków sprawozdania.

Kto kieruje konferencją?

Konferencja podlega trzem instytucjom reprezentowanym przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, przewodniczącego Rady i przewodniczącą Komisji Europejskiej, którzy pełnią funkcję wspólnego przewodnictwa.

Wspiera ich zarząd, którym współkierują trzy instytucje (Guy Verhofstadt ‒ poseł do Parlamentu Europejskiego, Ana Paula Zacarias ‒ sekretarz stanu do spraw europejskich z ramienia portugalskiej prezydencji w Radzie** oraz Dubravka Šuica ‒ wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za demokrację i demografię). Zarząd regularnie składa sprawozdania wspólnemu przewodnictwu. Odpowiada za podejmowanie decyzji w drodze konsensusu odnośnie do prac konferencji, jej procesów i wydarzeń, nadzorując przebieg konferencji oraz przygotowując posiedzenia plenarne, w tym opracowując wkład obywateli i działania następcze.

W pracach zarządu będzie pomagał niewielki wspólny sekretariat składający się z urzędników reprezentujących w równym stopniu trzy instytucje.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy będzie udana tylko wtedy, gdy weźmiesz w niej udział za pomocą tej platformy. Przyszłość jest w Twoich rękach. Zabierz głos.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 17:10 Wigilijny wieczór i święta Bożego Narodzenia w Radiu Opole W ten wyjątkowy wieczór zaprosimy Państwa do Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Dobiega końca rok 2021, którego patronem jest błogosławiony kardynał… » więcej 2021-12-22, godz. 17:19 Życzenia poseł PiS Katarzyny Czochary - Już za chwilę święta Bożego Narodzenia. Jest to niezwykły czas: czas miłości, radości, czas, który spędzamy wspólnie z rodziną. W tych chwilach… » więcej 2021-12-22, godz. 17:24 Życzenia poseł PiS Violetty Porowskiej - Piękny czas, czas Bożego Narodzenia, czas wspaniałych cudów - cudu narodzenia Dzieciątka Jezus. Z tej okazji życzę Państwu wszystkiego co najlepsze… » więcej 2021-12-22, godz. 17:21 Życzenia wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego - Z okazji zbliżających się, wyjątkowych w kulturze i tradycji polskiej, świąt Bożego Narodzenia życzę Państwu dużo zdrowia, pogody ducha, optymizmu… » więcej 2021-12-22, godz. 13:56 Życzenia opolskiego biskupa Andrzeja Czai - Święta Bożego Narodzenia to święta wielkiej tajemnicy, a jednocześnie błysku wielkiego światła. To tajemnica nie do ogarnięcia, która równocześnie… » więcej 2021-12-22, godz. 10:24 Cudownych Świąt Bożego Narodzenia! Tego nie da się odzobaczyć, ani tym bardziej odusłyszeć. Oglądacie to na własną odpowiedzialność Takie cuda... Magda Szybińska, jak zawsze z przymrużeniem… » więcej 2021-12-20, godz. 14:55 Radio Opole znów na podium jeśli chodzi o słuchalność. Dziękujemy! Kolejny bardzo dobry wynik słuchalności Radia Opole. Jesteśmy drugą najchętniej słuchaną rozgłośnią w stolicy regionu. Bardzo dziękujemy za zaufanie… » więcej 2021-12-10, godz. 14:49 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - pamiętamy w Radiu Opole 13 grudnia 1981 roku w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 000 działaczy związanych z „Solidarnością”… » więcej 2021-12-07, godz. 23:01 Kpt. Piotr Płuciennik o wsparciu, jakie 10. Opolska Brygada Logistyczna zapewnia funkcjonariuszom pełniącym służbę… Trzydziestu żołnierzy z 10. Opolskiej Brygady logistycznej zapewnia organizację wyżywienia dla dwóch tysięcy funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę… » więcej 2021-12-03, godz. 10:31 Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Radio Opole. Zobacz spot promujący audycję "Dobry moment"! Przed Wami PREMIERA filmu, który już w ten weekend będzie można zobaczyć w opolskich kinach Helios! Choć poranki nie zawsze bywają łatwe, to jednak zawsze… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »