Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Poznaj na nowo Josepha von Eichendorffa. Słuchowisko…
2021-03-11, 16:04 Autor: Małgorzata Ślusarczyk (oprac. Wanda Kownacka)

Poznaj na nowo Josepha von Eichendorffa. Słuchowisko w Radiu Opole

Słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" na podstawie sztuki Freda Apke [fot. Wanda Kownacka]
Słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" na podstawie sztuki Freda Apke [fot. Wanda Kownacka]
To nie komedia romantyczna, a komedia o tragicznym romantyku. Sztuka o zmaganiu się z życiem, cierpieniem, Bogiem, o spotkaniu dwojga ludzi i jednej takiej nocy, która zmienia wszystko. W Radiu Opole 2 KULTURA zaprezentowaliśmy słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem", którego jednym z bohaterów jest Joseph von Eichendorff, niemiecki poeta doby romantyzmu, urodzony w Łubowicach (dzisiejszy powiat raciborski), a zmarły i pochowany w Nysie.
Emisja słuchowiska - w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej - ma związek z przypadającą na 10 marca 233. rocznicą urodzin artysty. Można je było usłyszeć dziś (11.03) w Radiu Opole 2 KULTURA w audycji Agnieszki Zientarskiej "Wszystko o literaturze”, a teraz również na tej podstronie.
Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem
Der Baron kommt barfuß und bezahlt mit einem Knopf
- "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" to słuchowisko na podstawie sztuki Freda Apke, który jest aktorem niemieckim, dramaturgiem i reżyserem działającym w Polsce - wyjaśnia związana z Nysą aktorka Marta Klubowicz. - To jego interpretacja postaci Eichendorffa, poparta długoletnimi studiami nad całą twórczością i życiorysem artysty. Jest to też rodzaj walki, moim zdaniem, ze stereotypem pojmowania i patrzenia na Eichendorffa, jako takiego romantyka, który chodzi sobie po świecie, ogląda zachody słońca i myśli o Bogu - zaznacza Klubowicz.

W wersji niemieckiej sam autor sztuki i reżyser, Fred Apke, gra poetę, a Hürdem Riethmüller, niemiecka aktorka tureckiego pochodzenia wciela się w rolę karczmarki.

Dodajmy, że Marta Klubowicz, która ma na swoim koncie tłumaczenia wierszy Josepha Eichendorffa, jest nie tylko autorką polskiego przekładu sztuki i słuchowiska, ale wciela się także w rolę karczmarki w polskojęzycznej wersji słuchowiska, wydanego przez Stowarzyszenie "Język-Kultura-Tradycja-Pomostem do Europy" z siedzibą w Rybniku, a zrealizowanego i wyprodukowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tej wersji słuchowiska Josepha von Eichendorffa gra Robert Mika.

Sztuka zadaje najprostsze, a zarazem najtrudniejsze pytania, rysuje tragedię postaci, cały czas budując sytuacje komediowe, pokazując nam Eichendorffa, jakim naprawdę był: jako satyryka i człowieka o wielkim poczuciu humoru.

„Pan Baron przychodzi Boso i płaci guzikiem”
  • Autor i reżyser: Fred Apke
  • Przekład na język polski: Marta Klubowicz
  • Realizacja akustyczna: Krzysztof Kurek
  • Wydawca: Stowarzyszenie „Język-Kultura-Tradycja-Pomostem do Europy", Rybnik
  • Występują: Joseph von Eichendorff, baron i poeta: Robert Mika / Fred Apke; karczmarka: Marta Klubowicz / Hürdem Riethmüller
Dodajmy, że 233. rocznicę urodzin Josepha von Eichendorffa uczciliśmy także w środowej (10.03) audycji "Klasyka wieczorową porą”, w której wybrzmiały m.in. pieśni wybitnych kompozytorów romantycznych, napisanych właśnie do słów związanego z Nysą poety.

Zobacz także

2020-12-12, godz. 11:57 13 grudnia – pamiętamy w Radiu Opole! 13 grudnia 1981 roku w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 000 działaczy związanych z „Solidarnością”… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Wieniawa i Woronowicz jako Łęcka i Wokulski. Serial audio na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa już od poniedziałku… Jak mogliby wyglądać współcześni Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski? Czy ich problemy są wciąż aktualne? Na te pytania odpowiedzieli twórcy nowej odsłony… » więcej 2020-11-25, godz. 14:33 Ruszyła akcja świątecznej pomocy Polakom na Wschodzie Opolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” rusza z Akcją Świątecznej Pomocy dla Polaków na Wschodzie, adresowaną do ludzi starych, chorych i… » więcej 2020-11-12, godz. 10:44 "SBB - trzy żywioły" - premiera reportażu w piątek 13 listopada Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, Jerzy Piotrowski - trzech muzyków, którzy zrewolucjonizowali polski rock. SBB uznano za najlepszy polski zespół rockowy… » więcej 2020-11-10, godz. 15:36 "Niepodległa do hymnu 2020" - dołącz do akcji! W samo południe! Co można zrobić 11 listopada, gdy siedzisz w domu? Można w południe włączyć radio, posłuchać hymnu i dołączyć do wspólnego śpi… » więcej 2020-11-10, godz. 14:42 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Opole Z okazji przypadającego w środę (11.11) Narodowego Święta Niepodległości Radio Opole przygotowało specjalne audycje związane z tym wydarzeniem. » więcej 2020-11-01, godz. 08:01 Koledzy, szefowie, mistrzowie radiowi – wspominamy ludzi radia, którzy odeszli Nie przygotują już audycji, nie podpowiedzą, jak „ugryźć” radiowy temat, nie miniemy ich na korytarzu ani też wspólnie się nie pośmiejemy. I nie odezwą… » więcej 2020-10-28, godz. 12:00 „Memento Vitae 2020 - koncert bez bisów i oklasków”. Premiera 1 listopada po 16:00 na antenie Radia Opole! W najbliższą niedzielę (01.11) zapraszamy do posłuchania koncertu „Memento Vitae”. To wydarzenie organizowane jest od kilku lat wieczorem we Wszystkich… » więcej 2020-10-30, godz. 15:15 Spędź Dzień Wszystkich Świętych z Radiem Opole W tym roku Dzień Wszystkich Świętych będzie inny niż dotychczas. Nie będzie tak tłumnych – jak zazwyczaj – odwiedzin na cmentarzach i tak wielu spotkań… » więcej 2020-10-22, godz. 16:25 "Śląskie śpiewki w sieci" - posłuchaj audycji z Iwoną Wylęgałą O śpiewie tradycyjnym, o pieśniach, które od lat 60. XX wieku śpiewano w opolskim i nie tylko rozmawialiśmy raz w tygodniu we wrześniu w audycji „Rewiry… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »