Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Poznaj na nowo Josepha von Eichendorffa. Słuchowisko…
2021-03-11, 16:04 Autor: Małgorzata Ślusarczyk (oprac. Wanda Kownacka)

Poznaj na nowo Josepha von Eichendorffa. Słuchowisko w Radiu Opole

Słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" na podstawie sztuki Freda Apke [fot. Wanda Kownacka]
Słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" na podstawie sztuki Freda Apke [fot. Wanda Kownacka]
To nie komedia romantyczna, a komedia o tragicznym romantyku. Sztuka o zmaganiu się z życiem, cierpieniem, Bogiem, o spotkaniu dwojga ludzi i jednej takiej nocy, która zmienia wszystko. W Radiu Opole 2 KULTURA zaprezentowaliśmy słuchowisko "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem", którego jednym z bohaterów jest Joseph von Eichendorff, niemiecki poeta doby romantyzmu, urodzony w Łubowicach (dzisiejszy powiat raciborski), a zmarły i pochowany w Nysie.
Emisja słuchowiska - w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej - ma związek z przypadającą na 10 marca 233. rocznicą urodzin artysty. Można je było usłyszeć dziś (11.03) w Radiu Opole 2 KULTURA w audycji Agnieszki Zientarskiej "Wszystko o literaturze”, a teraz również na tej podstronie.
Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem
Der Baron kommt barfuß und bezahlt mit einem Knopf
- "Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem" to słuchowisko na podstawie sztuki Freda Apke, który jest aktorem niemieckim, dramaturgiem i reżyserem działającym w Polsce - wyjaśnia związana z Nysą aktorka Marta Klubowicz. - To jego interpretacja postaci Eichendorffa, poparta długoletnimi studiami nad całą twórczością i życiorysem artysty. Jest to też rodzaj walki, moim zdaniem, ze stereotypem pojmowania i patrzenia na Eichendorffa, jako takiego romantyka, który chodzi sobie po świecie, ogląda zachody słońca i myśli o Bogu - zaznacza Klubowicz.

W wersji niemieckiej sam autor sztuki i reżyser, Fred Apke, gra poetę, a Hürdem Riethmüller, niemiecka aktorka tureckiego pochodzenia wciela się w rolę karczmarki.

Dodajmy, że Marta Klubowicz, która ma na swoim koncie tłumaczenia wierszy Josepha Eichendorffa, jest nie tylko autorką polskiego przekładu sztuki i słuchowiska, ale wciela się także w rolę karczmarki w polskojęzycznej wersji słuchowiska, wydanego przez Stowarzyszenie "Język-Kultura-Tradycja-Pomostem do Europy" z siedzibą w Rybniku, a zrealizowanego i wyprodukowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tej wersji słuchowiska Josepha von Eichendorffa gra Robert Mika.

Sztuka zadaje najprostsze, a zarazem najtrudniejsze pytania, rysuje tragedię postaci, cały czas budując sytuacje komediowe, pokazując nam Eichendorffa, jakim naprawdę był: jako satyryka i człowieka o wielkim poczuciu humoru.

„Pan Baron przychodzi Boso i płaci guzikiem”
  • Autor i reżyser: Fred Apke
  • Przekład na język polski: Marta Klubowicz
  • Realizacja akustyczna: Krzysztof Kurek
  • Wydawca: Stowarzyszenie „Język-Kultura-Tradycja-Pomostem do Europy", Rybnik
  • Występują: Joseph von Eichendorff, baron i poeta: Robert Mika / Fred Apke; karczmarka: Marta Klubowicz / Hürdem Riethmüller
Dodajmy, że 233. rocznicę urodzin Josepha von Eichendorffa uczciliśmy także w środowej (10.03) audycji "Klasyka wieczorową porą”, w której wybrzmiały m.in. pieśni wybitnych kompozytorów romantycznych, napisanych właśnie do słów związanego z Nysą poety.

Zobacz także

2021-02-01, godz. 12:59 Sprawdź, jak pracuje Redakcja Informacji Radia Opole! Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zaczyna się dzień w Radiu Opole lub kto, jako pierwszy z Redakcji Informacji pojawia się w pracy? Jeżeli tak, to zapraszamy… » więcej 2021-01-28, godz. 13:19 „Historia na 5 minut” - nowy cykl na antenie Radia Opole, a wraz z nim edukacyjna zabawa z nagrodami! Jeżeli chcą Państwo poznać odpowiedź na pytanie „Co by było, gdyby?”, zapraszamy do słuchania „Historii na 5 minut” w programie „Trendy i Owędy”… » więcej 2021-01-21, godz. 15:28 „Pamiętajmy 22 stycznia” 158 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, wybuchło Powstanie Styczniowe. To największy zryw narodowowyzwoleńczy Polaków. Pomimo stłumienia, umocniło ono świadomość… » więcej 2021-01-11, godz. 07:00 Komunikat Rady Mediów Narodowych w sprawie naboru kandydatur na członków rad programowych UWAGA! Przedłuża się termin naboru kandydatur do 15 lutego 2021 r. » więcej 2021-01-05, godz. 20:51 Święto Trzech Króli - sprawdź specjalny program Radia Opole! Według tradycji znacznie starszej niż obchody Bożego Narodzenia 6 stycznia Jezus objawiony został przybyłym ze wschodu trzem mędrcom, nazywanym także trzema… » więcej 2021-01-04, godz. 14:57 Szczepienia przeciwko COVID'19 - ważne informacje Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli… » więcej 2020-12-30, godz. 17:31 Zobacz, co nowego szykujemy w 2021 roku w programie i na stronie internetowej Radia Opole! Czy wyobrażali sobie kiedyś Państwo, że Loża Radiowa będzie nie jedna, a trzy? Albo że usłyszą Państwo dwie nowe audycje dziennikarza, który rozmawiał… » więcej 2020-12-23, godz. 12:45 Drodzy Słuchacze, pełnych ciepła, spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia! Pełnych ciepła, spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia. Niech dodadzą nam otuchy i rodzinnego ciepła. Życzymy Wam, Drodzy Słuchacze, byście mogli… » więcej 2020-12-22, godz. 12:13 Spędź świąteczny czas z Radiem Opole – zobacz, co przygotowaliśmy Wigilia i Święta Bożego Narodzenia będą w tym roku wyjątkowe. Nie będzie okazji do tłumnych spotkań. Być może sporo osób spędzi świąteczny czas… » więcej 2020-12-22, godz. 09:38 Życzenia od Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Pismo Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego do Zarządów, Rad Nadzorczych, Rad Programowych i Pracowników Spółek Publicznej Radiofonii… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »