Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 'Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka…
2021-11-12, 19:17 Autor: Radio Opole

"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole!

"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole! [fot. Łukasz Fura]
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole! [fot. Łukasz Fura]
Królewna Julwita jest krnąbrną, niewychowaną panną, która chciałaby wyjść za mąż. Wierzy, że pomoże jej w tym udział w "Talent Szołmie". Problem w tym, że żadnego talentu nie ma… Radio Opole zaprasza na słuchowisko familijne pt. "Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" autorstwa i w reżyserii naszej dziennikarki Marzeny Mielcarek. Fragmenty można było usłyszeć w niedzielnej audycji "Mała kultura”, emisja całego słuchowiska 6 i 8 grudnia w "Rewirach kultury". Po tym czasie słuchowisko zamieścimy do odsłuchania na tej podstronie.
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - część 1
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - część 2
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole!
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" to komedia słowno-muzyczna adresowana do dzieci i dorosłych. Usłyszą Państwo dwanaście humorystycznych piosenek, np. o Heli grającej na wiolonczeli, o worku z kaszą, o jedzeniu rapującym, o balladzie preferencyjnej czy o Rycerzu z czarną tarczą. Świetne utwory w ciekawych aranżacjach pozwalają zrozumieć stan kultury dedykowanej "przeciętnemu odbiorcy”.

Fragmenty słuchowiska prezentujemy w programie "Mała kultura” - 14, 21 i 28 listopada oraz 5 grudnia (godz. 9:15). Całą komedię słowno-muzyczną - podzieloną na dwie części - wyemitujemy 6 i 8 grudnia w audycji "Rewiry kultury” (początek o godz. 19:00). Dodatkowo 6 grudnia po godz. 23:05 w audycji "Jezzofonia" autorzy (i wykonawcy) - Marzena i Jacek Mielcarkowie - porozmawiają o muzyce skomponowanej do słuchowiska oraz o tym jak zachęcać dzieci do słuchania muzyki.


Opis:
W królestwie Kukoldowy dominują kobiety. Mężczyźni nie mają tu za wiele do powiedzenia. Królewna Julwita jest krnąbrną, niewychowaną i rozhisteryzowaną panną, która chciałaby wyjść za mąż. Robi wszystko, by znaleźć męża. Jest przekonana, że pomoże jej w tym udział w "Talent Szołmie". Ma wielkie ambicje, aby zostać piosenkarką i fioła na punkcie śpiewu, ale... nie potrafi tego robić. Jest niemuzykalna, a swoimi fałszami doprowadza wszystkich do rozpaczy.

Swoje ambicje artystyczne ma również egzaltowana Królowa Hortensja. W wieczorach poetyckich często towarzyszy jej Poeta Błażej, zakochany w swojej twórczości. Bezradnymi kukoldami okazują się Król i Rudy Rycerz.

W królestwie pojawia się nowa nauczycielka emisji głosu, Panienka Sukienka, która dwoi się i troi, by czegokolwiek nauczyć Królewnę. W międzyczasie w zamku, za sprawą czarów Panienki Sukienki, pojawia się Ignaś, chłopczyk zakochany w Julwicie. Towarzyszą mu w podróży dwaj śmieszni przyjaciele, borsuki Józio i Kajtek. Pobyt w królestwie okazuje się bardzo przykry, ze względu na okropne zachowanie Królewny. Jej zachcianki powodują, że Ignaś z Józiem i Kajtkiem oraz Panienką Sukienką postanawiają opuścić jak najszybciej bajkowe towarzystwo...

Morał z bajki jest taki, że nie każdy nadaje się do występów, bo może narazić się na śmieszność.

*kukold - to mężczyzna zanadto uległy wobec kobiet, dający im się łatwo omamić, będący na każde zawołanie.

Aktorzy i muzycy występujący w słuchowisku:
postacie:

Babcia - Halina Nabrdalik
Ignaś - Katarzyna Pasternak
Józio - Marzena Mielcarek
Kajtek - Przemysław Czernik
Panienka Sukienka - Maria Holka
Król - Waldemar Kotas
Królowa Hortensja - India Czajkowska
Królewna Julwita - Marzena Mielcarek
Poeta Błażej - Krzysztof Nurkiewicz
Rudy Rycerz - Zygmunt Babiak
Strażnik - Bartek Wanecki
Narrator - Jacek Mielcarek

zespół muzyczny "MUCHY W NOSIE":
Emilia Hamerlik - śpiew
India Czajkowska - fortepian, flet, śpiew
Maria Holka - fortepian, śpiew
Mirelka - śpiew
Przemysław Czernik - śpiew
Marzena Mielcarek - śpiew
Adam Lemańczyk - instrumenty klawiszowe, aranżacje utworów
Aleksander Gonsior - perkusja
Jacek Mielcarek - instrumenty dęte drewniane
Jakub Milecarek - kontrabas, aranżacje
Bartek Wanecki - gitara

tercet wokalny "CÓRKIJANA - MAZIAGRAZIAHAZIA":
Halina Hejno
Grażyna Walarowska
Marzena Mielcarek
+ Karolina Walarowska

Reżyseria, teksty, muzyka: Marzena Mielcarek
Realizacja i mastering: Andrzej Czubiński
Słuchowisko powstało w Studiu M im. SBB Radia Opole.

Zobacz także

2020-12-22, godz. 09:38 Życzenia od Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Pismo Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego do Zarządów, Rad Nadzorczych, Rad Programowych i Pracowników Spółek Publicznej Radiofonii… » więcej 2020-12-12, godz. 11:57 13 grudnia – pamiętamy w Radiu Opole! 13 grudnia 1981 roku w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 000 działaczy związanych z „Solidarnością”… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Wieniawa i Woronowicz jako Łęcka i Wokulski. Serial audio na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa już od poniedziałku… Jak mogliby wyglądać współcześni Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski? Czy ich problemy są wciąż aktualne? Na te pytania odpowiedzieli twórcy nowej odsłony… » więcej 2020-11-25, godz. 14:33 Ruszyła akcja świątecznej pomocy Polakom na Wschodzie Opolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” rusza z Akcją Świątecznej Pomocy dla Polaków na Wschodzie, adresowaną do ludzi starych, chorych i… » więcej 2020-11-12, godz. 10:44 "SBB - trzy żywioły" - premiera reportażu w piątek 13 listopada Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, Jerzy Piotrowski - trzech muzyków, którzy zrewolucjonizowali polski rock. SBB uznano za najlepszy polski zespół rockowy… » więcej 2020-11-10, godz. 15:36 "Niepodległa do hymnu 2020" - dołącz do akcji! W samo południe! Co można zrobić 11 listopada, gdy siedzisz w domu? Można w południe włączyć radio, posłuchać hymnu i dołączyć do wspólnego śpi… » więcej 2020-11-10, godz. 14:42 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Opole Z okazji przypadającego w środę (11.11) Narodowego Święta Niepodległości Radio Opole przygotowało specjalne audycje związane z tym wydarzeniem. » więcej 2020-11-01, godz. 08:01 Koledzy, szefowie, mistrzowie radiowi – wspominamy ludzi radia, którzy odeszli Nie przygotują już audycji, nie podpowiedzą, jak „ugryźć” radiowy temat, nie miniemy ich na korytarzu ani też wspólnie się nie pośmiejemy. I nie odezwą… » więcej 2020-10-28, godz. 12:00 „Memento Vitae 2020 - koncert bez bisów i oklasków”. Premiera 1 listopada po 16:00 na antenie Radia Opole! W najbliższą niedzielę (01.11) zapraszamy do posłuchania koncertu „Memento Vitae”. To wydarzenie organizowane jest od kilku lat wieczorem we Wszystkich… » więcej 2020-10-30, godz. 15:15 Spędź Dzień Wszystkich Świętych z Radiem Opole W tym roku Dzień Wszystkich Świętych będzie inny niż dotychczas. Nie będzie tak tłumnych – jak zazwyczaj – odwiedzin na cmentarzach i tak wielu spotkań… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »