Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-17, 09:10 Autor: Ireneusz Prochera

Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna"

Stanisław Potoniec: Wprowadzono tryb nakazowy ewakuacji w obliczu klęski żywiołowej
Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. W województwie opolskim obejmuje powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim. Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Opolu potwierdził, że zwrócono się do premiera o wydłużenie tej listy o kolejne powiaty.
- Z tego co wiem, to poszedł wniosek, żeby to rozszerzyć. Dla mieszkańców tych regionów oznacza to, że został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna. Jest na takiej zasadzie, że jeśli ja przykładowo powiedziałbym panu, że ma pan się ewakuować, to pan się musi ewakuować. Łącznie z tym, że jakieś środki przymusu mogą być podjęte.- dodał gość PRRO.

Stanisław Potoniec mówił też, że na terenach ewakuowanych i dotkniętych będą dodatkowe patrole policji, by przeciwdziałać kradzieżom.
-W dniu wczorajszym mieliśmy takie posiedzenie zespołu, gdzie również była pani komendant wojewódzka, która również zapewniła, że dodatkowe patrole, dodatkowi policjanci na tych terenach, gdzie osoby się ewakuowały, będą te tereny zabezpieczać. 

Rozmówca Ireneusza Prochery był też pytany o to, dlaczego wcześniejsze szacunki co do stanu wody rozminęły się w wielu miejscach z rzeczywistością?

-Dlaczego tak się rozminięto? Jest kwestia, że na głównych rzekach, które są praktycznie, mogę powiedzieć, zwymiarowane, szacunki możemy zrobić do dziesięciu, piętnastu centymetrów. Natomiast te małe rzeczki, które są dopływami większych rzek, tam niestety nie możemy oszacować. To zależy od tego, ile spadnie deszczu w danym momencie, w danym miejscu. Ile spłynie tej wody.
Ze Stanisławem Potońcem rozmawia Ireneusz Prochera (17.09.2024)

Zobacz także

2024-09-20, godz. 14:31, Interwencja Radia Opole Nowy Świętów: "Potrzebujemy rąk do pracy" [INTERWENCJA] Piątek ( 2 0.09 ) to kolejny dzień ze specjalnym wydaniem programu Radia Opole. Relacjonujemy, jak przebiega sytuacja w miejscach doświadczonych przez powódź oraz na bieżąco pośredniczymy we wszelkich zgłaszanych nam w związku… » więcej 2024-09-20, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Raciborski zbiornik wypełniony w połowie. "Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją" Racibórz Dolny jest wypełniony w 55% - przekazują Wody Polskie. Zbiornik, którego zadaniem był przechwycenie i wypłaszczenie fali wezbraniowej na Odrze gromadzi obecnie 102 mln m sześciennych wody. Polder Buków zapełniony jest 35%… » więcej 2024-09-20, godz. 13:21, Interwencja Radia Opole "Chleba i wody, tego mamy już pod dostatkiem, w tej chwili jest ogromna fala sprzątania i najwięcej zapytań mamy o osuszacze" - ks. Arnold Drechsler Caritas Diecezji Opolskiej uruchomił zbiórkę finansową dla powodzian, dodatkowo organizuje Parafialne i Szkolne Zespoły Pomocy Powodzianom, gdzie można dostarczać żywność i środki czystości. Punkty główny to magazyn w Opolu-Winowie… » więcej 2024-09-20, godz. 13:13, Wiadomości z regionu Woda wciąż stoi, ale sprzątanie ruszyło. Mieszkańcy Lewina Brzeskiego działają Rozpoczęło się wielkie sprzątanie po powodzi w Lewinie Brzeskim. Woda wciąż stoi na wielu ulicach, w niektórych miejscach sięga niemal metra, ale mieszkańcy robią, co mogą, by wokół domów porządkować to, co odsłania woda. » więcej 2024-09-20, godz. 12:35, Wiadomości z regionu Sanepid o stanie wody na Opolszczyźnie [20 września] W wielu miejscach województwa jest problem z wodą bieżącą. Poniżej pełne zestawienie przesłane do Radia Opole przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. » więcej
67686970717273
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »