Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-17, 09:10 Autor: Ireneusz Prochera

Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna"

Stanisław Potoniec: Wprowadzono tryb nakazowy ewakuacji w obliczu klęski żywiołowej
Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. W województwie opolskim obejmuje powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim. Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Opolu potwierdził, że zwrócono się do premiera o wydłużenie tej listy o kolejne powiaty.
- Z tego co wiem, to poszedł wniosek, żeby to rozszerzyć. Dla mieszkańców tych regionów oznacza to, że został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna. Jest na takiej zasadzie, że jeśli ja przykładowo powiedziałbym panu, że ma pan się ewakuować, to pan się musi ewakuować. Łącznie z tym, że jakieś środki przymusu mogą być podjęte.- dodał gość PRRO.

Stanisław Potoniec mówił też, że na terenach ewakuowanych i dotkniętych będą dodatkowe patrole policji, by przeciwdziałać kradzieżom.
-W dniu wczorajszym mieliśmy takie posiedzenie zespołu, gdzie również była pani komendant wojewódzka, która również zapewniła, że dodatkowe patrole, dodatkowi policjanci na tych terenach, gdzie osoby się ewakuowały, będą te tereny zabezpieczać. 

Rozmówca Ireneusza Prochery był też pytany o to, dlaczego wcześniejsze szacunki co do stanu wody rozminęły się w wielu miejscach z rzeczywistością?

-Dlaczego tak się rozminięto? Jest kwestia, że na głównych rzekach, które są praktycznie, mogę powiedzieć, zwymiarowane, szacunki możemy zrobić do dziesięciu, piętnastu centymetrów. Natomiast te małe rzeczki, które są dopływami większych rzek, tam niestety nie możemy oszacować. To zależy od tego, ile spadnie deszczu w danym momencie, w danym miejscu. Ile spłynie tej wody.
Ze Stanisławem Potońcem rozmawia Ireneusz Prochera (17.09.2024)

Zobacz także

2024-09-21, godz. 19:23, Gospodarka Trwa zbiórka pokarmu dla zwierząt z zalanych terenów. Odzew darczyńców z całego kraju W czterech punktach na terenie województwa opolskiego zaczyna się zbiórka paszy dla zwierząt z terenów, które ucierpiały w czasie powodzi. Jak mówi Łukasz Smolarczyk, wiceprezes Opolskiej Izby Rolniczej w Opolu, na apel izby odpowiedzieli… » więcej 2024-09-21, godz. 19:21, Wiadomości z regionu Strażacy z Wilamowic Nyskich mają kontener sanitarny. Pomogło Radio Opole, prywatna firma i opolscy logistycy Cały czas trwa tam ciężka praca usuwania skutków powodzi. Bez bieżącej wody warunki higieniczne były tam bardzo trudne. » więcej 2024-09-21, godz. 19:16, Wiadomości z regionu Mora siała spustoszenie. Morów próbuje otrząsnąć się po powodzi „Ten na co dzień mały potok zmienił się w wielką rwącą rzekę, która zabierała ze sobą wszystko, co napotkała na swojej drodze” - tak o potoku Mora mówią mieszkańcy Morowa, których dotknął kataklizm. Rzeka wdzierała się… » więcej 2024-09-21, godz. 19:11, Wiadomości z regionu Trwa sprzątanie po powodzi w Trzebinie. "Zakasaliśmy rękawy i pracujemy" Trwa wielkie sprzątanie w miejscowości Trzebina (pow. prudnicki, gm. Lubrza). Miejscowy potok podczas powodzi dokonał tam spustoszenia. Zalane są domy, zniszczone drogi i powalone drzewa. » więcej 2024-09-21, godz. 16:40, Wiadomości z regionu Gazownicy walczą o wznowienie dostaw błękitnego paliwa i ostrzegają: nie róbcie tego sami! - Nie próbujmy sami odkręcać głównych kurków z gazem i uważajmy na oszustów - apeluje do mieszkańców zalanych terenów Polska Spółka Gazownictwa. PSG przywraca dostawy gazu na terenach dotkniętych powodzią w województwach opolskim… » więcej
58596061626364
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »