Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-16, 09:35 Autor: Ireneusz Prochera

Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych

Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych
W dzisiejszej porannej rozmowie gościem programu był Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski, który omówił aktualną sytuację powodziową w regionie Opolskim.

-Jako Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody weryfikujemy, zbieramy i prezentujemy informacje cztery razy w ciągu doby. Ja przypomnę, najświeższe dane z godziny piątej zebrane, opublikowane o 7.30, następne będą o 13.00, następne o 17.00, następne o 21.00 i tak w takim trybie pracujemy. Tam są właśnie zebrane też te wszystkie meldunki i informacje o podjętych działaniach, zebrane z całego województwa.
Wicewojewoda przedstawił także plany odbudowy oraz wsparcia dla mieszkańców, którzy ucierpieli w wyniku klęski żywiołowej.

-Dzisiaj (16.09) po dziewiątej ma być przygotowane i ogłoszone rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na części kraju. Proszę przyjąć do wiadomości, że to była rekomendacja także województwa polskiego, aby taki stan klęski żywiołowej wprowadzić z różnych względów. Wpisuje się to w deklarację premiera, który powiedział, że służby zostaną po ustąpieniu wody na miejscu, żeby pomagać ludziom właśnie posprzątać. To jest jak gdyby jedna rzecz. Druga rzecz. Stan klęski żywiołowej definicyjnie wprowadza się na części lub całości kraju na okres 30 dni, wtedy kiedy jest jakiegoś rodzaju kataklizm, zagrożenie i walka z jego skutkami. I walka z jego skutkami to jest odpowiedź na pańskie pytanie, gdyż my tu musimy być w dalszym ciągu bardzo zmobilizowani. Co więcej uruchomienie stanu klęski żywiołowej otwiera także dostęp do specjalnego funduszu środków unijnych. (3:51) Chcielibyśmy, aby pieniądze popłynęły. - mówił Piotr Pośpiech.

Wicewojewoda zapowiedział także szerszą pomoc dla poszkodowanych.

-Ona się w warunkach zagrożenia powodziowego odbywa poprzez magazyny rezerw, które są w dyspozycji wojewody, ale także rozpoczynamy koordynację dość dużej pomocy dla ludzi. W tej chwili do Opola będą docierały do naszych magazynów żywność o takiej przedłużonej dacie ważności, przydatności do spożycia, w tym konserwy, woda mineralna i będziemy zastanawiać się jak dystrybuować te rzeczy wśród ludzi. - mówił gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Zobacz także

2024-09-17, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów paczkowskiego ZOL-u. Brakuje personelu 35 pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie będzie ewakuowanych do innych placówek. Jak przekazał Radiu Opole Artur Kamiński, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nysie, w paczkowskim ZOL-u znajduje się łącznie 80 pacjentów… » więcej 2024-09-17, godz. 09:26, Wiadomości z regionu W Otmuchowie już spokojnie. Rozpoczyna się szacowanie strat Otmuchów rozpoczyna sprzątanie po powodzi. Sytuacja w mieście jest już stabilna i niebawem rozpocznie się szacowanie strat spowodowanych przez tegoroczną wielką wodę. » więcej 2024-09-17, godz. 09:13, Wiadomości z regionu Burmistrz Kolbiarz: Nysa została uratowana dzięki pomocy mieszkańców [FILM] Nysa nie jest zagrożona, została uratowana - poinformował burmistrz Kordian Kolbiarz. Jak powiedział, dla miasta była najważniejsza noc w tym stuleciu. » więcej 2024-09-17, godz. 08:45, Wiadomości z regionu Brzeg czeka na falę wezbraniową. Obradował sztab kryzysowy W brzeskim magistracie od 08:00 trwa posiedzenie sztabu kryzysowego. Na razie woda z Odry nie wdziera się do lewobrzeżnej części miasta, ale zalana jest miejska wyspą. » więcej 2024-09-17, godz. 08:29, O Radiu Stan klęski żywiołowej w części województwa Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. Dla mieszkańców… » więcej
96979899100101102
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »