Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-18, 16:30 Autor: Witold Wośtak

Opole: ponad stu zainteresowanych mieszkaniami na nowym osiedlu OTBS. Nabór trwa

Wizualizacja nowego osiedla OTBS [fot. mat. prezydent Opola]
Wizualizacja nowego osiedla OTBS [fot. mat. prezydent Opola]
Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego [fot. Sławomir Mielnik]
Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego [fot. Sławomir Mielnik]
Dużym zainteresowaniem cieszy się nowe osiedle Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Wrocławskiej w Opolu. Trwa budowa łącznie 138 mieszkań, a od 10 września zainteresowani złożyli 105 kompletów dokumentów.
Nowe osiedle leży na terenach zalewowych, ale zastosowano tam specjalną technikę palowania. Pierwszym testem była wrześniowa powódź i wysoki poziom wody w Odrze oraz kanale ulgi, o czym mówi Tomasz Maciaś, prezes OTBS-u.

- Ludzie dopytywali i sprawdzali, jak teren opierał się potencjalnemu namoknięciu. Szczęśliwie wyszliśmy obronną ręką, więc nie ma zagrożenia. Formuła techniczna i zastosowane rozwiązania posadowienia budynków, jak również pierwsza kondygnacja będąca parkingiem, wydaje mi się, jest trafionym rozwiązaniem. Moim zdaniem, mieszkanie w tym miejscu będzie bezpieczne.

We wrześniu udało się obronić miasto przed wielką wodą w dużym stopniu dzięki zbiornikowi w Raciborzu Dolnym. Pytamy prezesa Maciasia, czy nowe osiedle byłoby bezpieczne również przy większej wodzie w Opolu.

- Jeśli zalane zostałoby całe Opole, to osiedle również byłoby zalane. Nie udałoby się, że tak powiem, punktowo stworzyć suchej wyspy pośrodku rozlewiska. W każdym razie nasze rozwiązania techniczne będą ewentualnie minimalizować straty czy ryzyko wystąpienia tego typu zagrożeń.

Wnioski o najem mieszkań w pierwszym naborze można składać do 29 listopada.
Tomasz Maciaś 1
Tomasz Maciaś 2

Zobacz także

2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej 2024-09-27, godz. 15:55, Wiadomości z regionu Uczniowie m.in. z terenów powodziowych mogą starać się o stypendia Do 7 października przedłużono termin składania wniosków o stypendia w ramach Marszałkowskiego Programu Stypendialnego. » więcej
33343536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »