Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-09, 09:15 Autor: Roman Juranek

"To pozwoli na podstawowe zabezpieczenie mieszkańców". 40 mln złotych na usuwanie szkód powodziowych

Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Duży zastrzyk pieniędzy trafi do województwa opolskiego na usunięcie szkód powodziowych. Prace będą prowadzone w różnych miejscach rzeki rozpoczynając od ujścia do zbiornika Nysa.
Jak poinformował starosta nyski Daniel Palimąka, przekazane przez rząd pieniądze pozwolą na jak najszybsze wykonanie prac pozwalających na podstawowe zabezpieczenie mieszkańców. - To wszystko pomoże z większym impetem wejść na rzekę Biała Głuchołaska, szczególnie w okolicy Bodzanowa, w okolicy Przełęku, gdzie wały zostały bardzo mocno zniszczone. Dlatego też wydaje się, że to, przed zaawansowaną zimą, pozwoli ten podstawowy element bezpieczeństwa zapewnić dla tych miejscowości.

Wiadomo, że będą potrzebne kolejne fundusze na dokończenie prac, ale dopiero po wykonaniu niezbędnych badań. - To jest moment, kiedy te 40 milionów może wystarczyć na odtworzenie wału, natomiast nie wybudowanie tego wału docelowego. To jest oczywiście cała potężna inwestycja, która będzie musiała być poprzedzona zagadnieniami planistycznymi. Mało tego, pewnie analizami i badaniami wręcz, w jakim zakresie poszerzać i pogłębiać koryto. Na te wszystkie pytania muszą sobie odpowiedzieć inżynierowie.

W sumie rząd przekaże 82 miliony na udrożnienie rzek. Wody Polskie przeznaczą pozostałe 42 mln na przywrócenie przepustowości rzeki Białej Lądeckiej oraz potoku Morawka w województwie dolnośląskim. Pieniądze - pochodzące z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz ochronę ludności - przekazało MSWiA.
Daniel Palimąka
Daniel Palimąka

Zobacz także

2024-10-29, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Dom kultury w Lewinie Brzeskim nadal pełni rolę schroniska. "Jesteśmy to winni ludziom za ich ciężką pracę" 'Wrócimy prędzej niż później do naszej statutowej działalności'. To zapowiedź Wojciecha Najdy, dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim. » więcej 2024-10-29, godz. 10:35, Wiadomości z regionu Europoseł Andrzej Buła o angażowaniu środków unijnych w pomoc powodzianom - Moja wiedza samorządowa bardzo przydaje mi się w Brukseli - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole europoseł Andrzej Buła. Byłego marszałka naszego regionu pytaliśmy o zabiegi jakie trwają aktualnie w Parlamencie Europejskim, aby… » więcej 2024-10-29, godz. 09:46, Wiadomości z regionu We Wronowie walka z czasem. Powodzianie wykorzystują każdy dzień ładnej pogody 'Byle do wiosny' i 'jakoś musimy przetrwać'. Takie głosy słychać najczęściej od mieszkańców Wronowa w gminie Lewin Brzeski sześć tygodni po powodzi oraz niemal całkowitym odcięciu miejscowości od świata. » więcej 2024-10-28, godz. 14:48, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Lewina Brzeskiego nadal potrzebują pomocy po powodzi. Działają punkty dystrybucji Woda, podstawowe produkty spożywcze, środki czystości, zaprawy czy cement. Długie kolejki mieszkańców poszkodowanych w powodzi ustawiają się nadal przed kilkoma punktami dystrybucji w Lewinie Brzeskim. » więcej 2024-10-28, godz. 08:58, Wiadomości z regionu Straty są ogromne. Nyscy pszczelarze stracili w czasie powodzi tysiąc uli Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy im. ks. dr Jana Dzierżona liczy straty po powodzi. Jak mówi wiceprezes stowarzyszenia, wielka woda zalała blisko 1000 uli. Z pomocą trzeba poczekać do wiosny. » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »