Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-09, 09:15 Autor: Roman Juranek

"To pozwoli na podstawowe zabezpieczenie mieszkańców". 40 mln złotych na usuwanie szkód powodziowych

Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Duży zastrzyk pieniędzy trafi do województwa opolskiego na usunięcie szkód powodziowych. Prace będą prowadzone w różnych miejscach rzeki rozpoczynając od ujścia do zbiornika Nysa.
Jak poinformował starosta nyski Daniel Palimąka, przekazane przez rząd pieniądze pozwolą na jak najszybsze wykonanie prac pozwalających na podstawowe zabezpieczenie mieszkańców. - To wszystko pomoże z większym impetem wejść na rzekę Biała Głuchołaska, szczególnie w okolicy Bodzanowa, w okolicy Przełęku, gdzie wały zostały bardzo mocno zniszczone. Dlatego też wydaje się, że to, przed zaawansowaną zimą, pozwoli ten podstawowy element bezpieczeństwa zapewnić dla tych miejscowości.

Wiadomo, że będą potrzebne kolejne fundusze na dokończenie prac, ale dopiero po wykonaniu niezbędnych badań. - To jest moment, kiedy te 40 milionów może wystarczyć na odtworzenie wału, natomiast nie wybudowanie tego wału docelowego. To jest oczywiście cała potężna inwestycja, która będzie musiała być poprzedzona zagadnieniami planistycznymi. Mało tego, pewnie analizami i badaniami wręcz, w jakim zakresie poszerzać i pogłębiać koryto. Na te wszystkie pytania muszą sobie odpowiedzieć inżynierowie.

W sumie rząd przekaże 82 miliony na udrożnienie rzek. Wody Polskie przeznaczą pozostałe 42 mln na przywrócenie przepustowości rzeki Białej Lądeckiej oraz potoku Morawka w województwie dolnośląskim. Pieniądze - pochodzące z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz ochronę ludności - przekazało MSWiA.
Daniel Palimąka
Daniel Palimąka

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Sobotni raport sanepidu Powoli poprawia się dostępność wody na terenach dotkniętych przez powódź w województwie opolskim. Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim, szczególnie w Głuchołazach. » więcej 2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej
33343536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »