Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-15, 11:09 Autor: Daniel Klimczak

Brzeg przygotowuje plan przebudowy systemu oczyszczalnia ścieków

Brzeska oczyszczalnia w czasie powodzi [fot. PWiK Brzeg]
Brzeska oczyszczalnia w czasie powodzi [fot. PWiK Brzeg]
Około 20 milionów złotych może kosztować popowodziowy remont i przebudowa brzeskiego systemu oczyszczania ścieków. Inwestycja pozwoliłaby uniknąć kolejnych wyłączeń w sytuacji zwiększonych poziomów wody w Odrze.
Jak mówi prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu Artur Stecuła, jednym z głównych zadań będzie wymiana poniemieckich elementów systemu kanalizacji burzowej.

- Chcielibyśmy zwiększyć retencję wód przypadkowych, opadowych, które pozwolą nam też na bardziej stabilną pracę oczyszczalni, kiedy będziemy mieli do czynienia z nawalnymi deszczami. Chcemy zrobić nowe osadniki wód deszczowych. To rozwiązanie analogiczne do tego, jakie zostało zastosowane kilka lat temu we Wrocławiu. Tam też takie zbiorniki chroniące oczyszczalnię przed napływem wód opadowych zostały zrealizowane.

Szczegółowy zakres potrzebnych prac ma zostać ustalony do końca tygodnia. Szacowany termin ich realizacji to dwa lata.

Jak podkreśla prezes brzeskich wodociągów, niezależnie od tego konieczne będą także działania ze strony Tauronu dostarczającego prąd do zasilania urządzeń w oczyszczalni.

- Żeby nie było takiej sytuacji, że przy wodzie 6,20 pojawia się woda w kanałach kablowych, czyli musi Tauron też przebudować swoją infrastrukturę. My ten temat zgłaszaliśmy. Wiem, że starostwo też przewidywało zgłoszenie tego typu inwestycji jako ważnej pod kątem przyszłego zabezpieczenia miasta.

Dodajmy, że do oczyszczalni w Brzegu trafiają ścieki nie tylko z samego miasta. Instalacja zabezpiecza także gminy Skarbimierz, Olszanka, Lewin Brzeski, czy część dolnośląskiej gminy Oława.
Artur Stecuła
Artur Stecuła

Zobacz także

2024-09-24, godz. 17:30, Wiadomości z regionu "Nie mamy nic". Mieszkańcy ulicy Andersa w Głuchołazach walczą ze skutkami powodzi - Tu jest dramat, zostaliśmy z niczym - mówią mieszkańcy ulicy generała Andersa w Głuchołazach. Obecnie tam sytuacja jest najtrudniejsza i jest tam najwięcej pracy. Lokatorzy nie mają bieżącej wody, gazu, a w niektórych mieszkaniach… » więcej 2024-09-24, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Wielka woda w Górach Opawskich. "Ten kemping nie istnieje" Ze skutkami powodzi zmagają się też ośrodki wypoczynkowe w Górach Opawskich w gminie Głuchołazy. Trwa tam usuwanie szkód spowodowanych przez wezbrany Złoty Potok oraz wodę, która spłynęła z gór. » więcej 2024-09-24, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Burmistrz Nysy zarzuca Wodom Polskim brak komunikacji. Prezes spółki zapewnia o procedurach O kompletnym kuriozum i niezrozumiałej polityce Wód Polskich we Wrocławiu przekonuje Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. Samorządowiec uważa, że bez jego wiedzy zwiększono zrzut wody z Jeziora Nyskiego, co doprowadziło do zalania miasta… » więcej 2024-09-24, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Pomoc dla powodzian a meldunek stały. Pytamy o wniosek mieszkańca powiatu głubczyckiego 10 tysięcy złotych na bieżące wydatki, 100 tysięcy złotych na remont/odbudowę budynków gospodarczych i 200 tysięcy na remont/odbudowę uszkodzonych przez wodę domów - to fundusze, które rząd przeznaczył na doraźną pomoc dla… » więcej 2024-09-24, godz. 15:27, Wiadomości z regionu "Wody Polskie podjęły już próby". Od Głuchołaz po Nysę nie ma wałów chroniących przed rzeką Wody powodziowe rozmyły wały wzdłuż Białej Głuchołaskiej. Obecnie od Głuchołaz do Nysy nie ma żadnej ochrony przed wodą. Trwa szukanie rozwiązań na zminimalizowanie zagrożenia. To między innymi zmiana biegu rzeki. » więcej
44454647484950
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »